Добрі справи випереджають слова

Добрі справи випереджають слова

 

Можна тяжко зітхати і розказувати, які важки часи припали на нашу долю. І то, на жаль, буде правдою. Але опускати руки – то вибір слабких, зневірених. Дякувати Богу, що за всіх часів у нашому суспільстві були і є люди, які не підкорюються обставинам і йдуть наперекір негараздам. Вони не пасують перед труднощами. Долаючи їх, йдуть вперед, і своїм прикладом надихають інших не опускати голови. І не тільки прикладом. Вони готові простягнути руку допомоги тим, хто потребує участі, поділитися досвідом, знаннями, навіть коштами. І не питайте, на що це їм потрібно. Просто завжди є люди, яким болить чужа біда, які прагнуть зробити цей світ добрішим.

Саме до таких належать засновники Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області, презентація якого відбулася 6 серпня у Харкові. Серед них - громадські діячі, політики, меценати, юристи, дипломати, бізнесмени. Вони об'єднали свої зусилля, аби вже сьогодні, з однієї сторони, надати допомогу соціально незахищеним верствам населення, особливо мешканцям сільської глибинки, а з другої, пробудити, дати поштовх діяти тим, хто спроможний відповідати за себе, свою родину. Яким чином? Саме про це йшлося під час презентації Фонду.

У нашій країні багато різноманітних фондів. І ось ще один - Благодійний фонд соціального розвитку Харківської області. Кого цим здивуєш? Але в тому-то й річ, що цей Фонд вже приємно здивував тим, що ще до своєї офіційної презентації приступив до активної роботи. Його головний принцип: спочатку – справа, і в цьому його характерна особливість.

Діяльність Фонду направлена головним чином на сільську місцевість, так звану глибинку області, до якої у влади завжди не доходять руки. І головна відмінність Фонду полягає в тому, що його керівники ставлять перед собою мету не тільки надавати підтримку сільським жителям, а головне – пробудити в людях відповідальність за своє життя, допомогти їм заробляти на життя самостійно, навчити їх знаходити і розробляти нові ідеї, втілюючи їх у проекти, здатні створити нові робочі місця для себе і своїх односельців.

До складу Наглядової ради Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області увійшли відомі на Харківщині бізнесмени та громадські діячі: Валерій Дема (голова Наглядової ради), Юрій Сапронов, Сергій Чернов, Ігор Балута, Олег Дьомін, Михайло Ісаков і Сергій Політучий.

Під час презентації Валерій Дема підкреслив, що спрямованість роботи фонду буде орієнтована на те, щоб у комплексі охопити різні соціальні проблеми області. Окремо було наголошено на тому, що це не тимчасовий політичний проект, а довгострокова (на кілька років) соціальна програма з конкретним планом покрокової роботи в декількох напрямках.

- Наш Фонд – це благодійна організація, де зібралися люди дії, а не слова, які мають бажання та змогу покращити ситуацію у нашому регіоні, - наголосив у своєму виступі голова правління фонду Євген Шаповал. – Ми вирішили розпочати його діяльність не з презентації, а з конкретної роботи. Тому на даний момент, коли представники широкої громадськості та засобів масової інформації тільки дізналися про існування Фонду, на місцях люди вже про нього знають по конкретних справах, які ми для них робимо.

Діяльність Фонду направлена на втілення п'яти основних проектів в сільській місцевості:

- покращення медичного обслуговування,

- розвиток малого підприємництва і створення робочих місць,

- підтримка і розвиток дитячих садків та загальноосвітніх шкіл,

- оновлення соціальної інфраструктури

- покращення інформаційного забезпечення.

На сьогоднішній день Благодійний фонд соціального розвитку Харківської області вже приступив до практичного втілення кількох проектів, а саме: «Медицина для людей» і «Робочі місця на селі». Вже зараз у селах працюють виїзні бригади кваліфікованих медичних працівників з лікарень Харкова, які проводять безкоштовні прийоми мешканців. У сільських клубах і сільрадах проводяться збори громад, на яких жителі обговорюють різні ідеї щодо створення нових робочих місць, під що фонд має намір виділяти гранти. Їх одержувачі – автори найкращих бізнес-ідей - зобов'язуються створити на отримані кошти підприємства дрібного і середнього бізнесу з офіційними робочими місцями для своїх односельців.

За словами Валерія Деми, вже до кінця року на ці та інші програми буде виділено близько 15 мільйонів гривень. Все це дасть поштовх до розвитку села у регіоні.

Підсумкової метою програми Фонду, за словами його засновників, є розвиток соціальних стандартів життя в селах і віддалених населених пунктах Харківщини. Щоб зробити життя у селах не тільки сприятливим, а й привабливим аби їх жителі не прагнули виїжджати до районних та обласних центрів у пошуках роботи, якісної медичної допомоги, умов для навчання і розвитку дітей, а мали все це на місцях.

Проекти Фонду розраховані на мінімум 3-5 років активної роботи з подальшим розвитком інших напрямків діяльності. Вже по закінченню цього терміну Харківщина має змінитися на краще.

Валерій Дема, голова Наглядової ради фонду:

- Ідея Фонду полягає не тільки у наданні соціальної допомоги жителям сіл, а й у розвитку в них соціальної відповідальності перед самими собою. Образно кажучи, ми будемо не тільки роздавати рибу, а й вчити людей самостійно її ловити.

Сьогодні робота Фонду буде проходити за п'ятьма програмами, але у довгострокових планах у нас готуються дев'ять програм, які повинні вирішити у комплексі соціальні проблеми Харківщини.

Ігор Балута, член Наглядової ради:

- З 17 липня наші мобільні медичні бригади зробили близько 20 виїздів в найбільш віддалені населені пункти шести районів області, під час яких було оглянуто понад 2000 мешканців. До складу бригад входять кваліфіковані лікарі харківських лікарень, які виїжджають з нами на волонтерських засадах. Для багатьох мешканців сіл, особливо пенсійного віку, такі виїзні прийоми є єдиним способом отримати кваліфіковану медичну допомогу чи консультацію.

Юрій Сапронов, член Наглядової ради:

- Однією з перших програм, яку ми починаємо реалізовувати, є створення робочих місць в сільській місцевості. Вже пройшло кілька зборів сільських громад, на яких жителі озвучили ідеї розвитку тих чи інших напрямків бізнесу: від агробізнесу та дрібного виробництва до сфери послуг. Ми будемо виділяти гроші на найбільш реальні проекти, які дозволять створити офіційні робочі місця. Також Фонд буде допомагати отримати нову кваліфікацію пенсіонерам, переселенцям, учасникам АТО.

Сергій Чернов, член Наглядової ради:

- У Фонду є програма по створенню дитсадків у віддалених пунктах області, щоб батьки маленьких дітей не були прив'язані до дому і могли працювати. Зараз це велика проблема для багатьох селян. А в рамках програми «Шкільна дорога» ми будемо допомагати налагоджувати сполучення між селами, аби діти з тих сіл, де шкіл немає, могли легко та швидко дістатися школи в інших населених пунктах.

Василь Михайленко