Фонд профінансував перший проект зі створення робочих місць

24.05.2016
Фонд профінансував перший проект зі створення робочих місць

 

Розпочато реалізацію першого бізнес-плану, який отримав фінансування від Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області. Кошти виділені в рамках програми Фонду зі створення нових робочих місць на селі.

Завдяки цьому дебютному проекту планується працевлаштувати 18 чоловік. Бізнес-план, який схвалила Наглядова рада Фонду, передбачає створення підприємства з вирощування яблук. Місце реалізації - село Серпневе Валківського району, поблизу якого розкинулося понад 500 гектарів яблуневих садів.

Дерева колись посадили працівники радгоспу, якому належала ця земля. Майже три десятки років яблуневі сади годували все село.

Підприємство називалося «Перше Серпня», тут працювали практично всі жителі Серпневого", - згадує Благодатненський сільський голова Андрій Ландишев. - "Потім підприємство збанкрутувало, і люди повиїжджали з села - хтось у Харкові працює, хтось у Росію на заробітки їздить. Бо у селі роботи немає".

За ті роки, що минули після банкрутства підприємства, сади перетворилися на непролазні хащі, а все радгоспівське майно розікрали. Не лишилося жодної одиниці садової техніки, немає сховищ. Однак агронома-садовода Юрія Бабешка, якому і прийшла в голову ідея відновити місцеві сади, це не лякає. Останні 12 років він займався якраз тим, що приводив до ладу подібні садові господарства, тож необхідний досвід та знання у нього є. Не було лише грошей, щоб втілити свої грандіозні плани у життя.

На допомогу підприємцю-початківцю прийшов Фонд соціального розвитку, експерти якого визнали ідею Юрія Бабешка дуже перспективною.

Цей бізнес-план повністю відповідає нашим вимогам, головна з яких - створення нових робочих місць. Ще одним аргументом «за» стало те, що автор проекту є професійним садоводом, він точно знає, що і як треба робити”, - зазначає голова Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області Євген Шаповал. - “І він уже робить: зареєстрував підприємство, знайшов конкретне місце для вирощування яблук, провів перемовини з власниками паїв щодо оренди землі, уклав відповідні договори”.

Таке починання варте того, щоб підтримати його фінансово”, - каже координатор програми Фонду зі створення нових робочих місць на селі Тамара Кірік.

З 500 гектарів садів Юрій Бабешко поки взявся відновити 24 гектари. На обраній ділянці переважають дерева двох сортів - Спартан і Кортланд, плоди яких мають високі смакові якості та добре зберігаються. Дерева відрізняються об’ємною кроною і можуть давати врожай протягом 50 років. Тобто ще два десятки років вони будуть плодоносити - оцінює потенціал Юрій Бабешко.

Щоб привести сади у належний стан, була проведена величезна робота: здійснено детальну та омолоджувальну обрізку дерев, знищено поросль, проведено обприскування від шкідників. Якби не фінансова підтримка Фонду”, - зізнається Юрій Бабешко, - “з таким обсягом робіт не впорався б”.

Якщо без грошей, то можна покласти півжиття, щоб привести сади до ладу. А якщо з грошима, то за три роки виводиться сад на позицію врожаю - це класична схема, - пояснює агроном-садовод. - Але і в цьому році ми очікуємо на врожай - десь до 40-50% від валового збору. А сам валовий збір, за нашими розрахунками, має скласти 5-6 тонн яблук з одного гектара.

Згідно з бізнес-планом, для догляду за садами та збору врожаю знадобиться 18 працівників: 12 робочих місць будуть сезонними, а решта - постійними. Чотири постійних робітники вже знайдено - саме вони допомагали Юрію Бабешку розчищати занедбані сади. Усі працівники новоствореного садового господарства місцеві, живуть у Серпневому.

Якби не цей проект з відновлення садів, - кажуть хлопці, - сиділи б ми і далі без роботи. “Раніше ми працювали у Харкові, але згодом винаймати житло стало дорого, довелося повернутися додому. А в селі роботи, звісно ж, немає. Тому коли Юрій Володимирович запропонував працювати у садовому господарстві, ми одразу погодилися. Робота знайома, звична, та ще й поруч з домом - це нас влаштовує”, - зазначає робітник саду Євген Семко.

Хоча наразі у садах наведено порядок, роботи попереду ще дуже багато. Все, що лишилося від збанкрутілого радгоспу, - це яблуневі дерева і водоймище, з якого можна брати воду для поливу та обприскування. Юрію Бабешку доведеться створювати садову інфраструктуру практично з нуля, і він до цього готовий.

Спочатку можна обійтися без сховищ, каже агроном-садовод, бо у нього вже є покупці на майбутній врожай, тож яблука не треба буде зберігати - їх одразу заберуть. А необхідну техніку підприємство Юрія Бабешка орендує - завдяки Фонду кошти на це є.

Гроші Фонду пішли на обрізку саду, вони йдуть на оплату праці, на придбання отрутохімікатів, якими обробляються дерева, на оплату найманої техніки, бо техніку всю доводиться рендувати. А в перспективі обов’язково все має бути своє. Це цілком реально.

Мине три роки, і з допомогою Фонду, я сподіваюсь, у нас будуть і власна садова техніка, і сховища”, - ділиться планами агроном-садовод.

У майбутньому Юрій Бабешко мріє посадити тут ще й вишню, сливу і грушу. А поки підприємцю-початківцю лишається одне - доглядати за відновленим яблуневим садом та чекати на перший врожай. 

Світлана ТИХА