Фонд соціального розвитку відновив виїзди медичних бригад

16.02.2016
Фонд соціального розвитку відновив виїзди медичних бригад

 

Після двомісячної перерви мобільні медичні бригади, створені за ініціативою Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області, відновили свою роботу. Перший цього року виїзд лікарі здійснили в село Перекіп Валківського району. Прийом пацієнтів одночасно вели п'ять фахівців: кардіолог, лікар ультразвукової діагностики, офтальмолог, травматолог і гінеколог. У цілому вони провели більше 300 обстежень.

- Фонд, як і було обіцяно наприкінці минулого року, продовжив реалізацію програми «Медицина Харківщини для людей». Протягом 2016 року плануємо здійснити більш 500 виїздів медичних бригад, відвідавши найвіддаленіші населені пункти Харківської області, - каже голова правління Фонду Євген Шаповал.

Село Перекіп, з усіх боків оточене полями, знаходиться в 12 кілометрах від Валок. Відстань, здавалося б, невелика, але для багатьох місцевих жителів практично непереборна. Молодші при необхідності можуть дістатися до районної лікарні, решта ж отримуює медичну допомогу в Перекопському фельдшерсько-акушерському пункті (Фапі), роками не буваючи у фахівців вузького профілю. Приїзд цілої бригади лікарів з Харкова став для села, в якому проживає всього півтисячі людей, справжньою подією.

Працівники Фапу такого ажіотажу не очікували, - зізнається Перекопський сільський голова Сергій Конєв. - Коли ми обговорювали організаційні моменти, готувалися до приїзду медбригади, вони думали, що тут буде 10-15 чоловік. А зараз приміщення битком набито. Такого медогляду у нас в селі давно не було.

Хоча Перекіп - село невелике, назвати його таким, що вмирає, ніяк не можна. Тут працює декілька підприємств, серед яких досить велика агрофірма, сироварня, пилорама. Є дитячий садочок, школа і навіть клуб з бібліотекою. Та і місцевий ФАП виявився досить просторим і пристосованим для прийому пацієнтів - медики змогли більш-менш комфортно розміститися, розставити і підключити апаратуру. Особливо зраділи лікарі теплим батареям - говорять, далеко не усі сільські амбулаторії мають опалення.

- Коли ми тільки починали їздити по районах Харківської області, у нас був шок. Бувало таке, що усі лікарі приймали людей в одній-єдиній кімнатці. Замість тапчана доводилося укладати пацієнтів на піч, а влітку, якщо бракувало місця, травматолог оглядав людей прямо на вулиці. Так що в цьому ФАПі умови дуже навіть непогані, - розповідає бригадир першої медичної бригади Ірина Кузнецова.

Незважаючи на ожеледь і дощ, на прийом до фахівців прийшло півсела. Когось сюди привела конкретна проблема, а хтось просто вирішив перевірятися. Майже в усіх місцевих жителів є своє господарство, яке вимагає догляду і уваги, тому піклуватися про здоров'я їм частенько ніколи. Але оскільки лікарі самі приїхали в село, люди поквапилися скористатися цією можливістю і все-таки потрапити на прийом. Тим більше що медики привезли з собою сучасну апаратуру - можна було здати кров на цукор, зробити кардіограму, пройти ультразвукове обстеження. Результат видавався відразу, за кожним проведеним оглядом йшла вичерпна консультація.

Я впала нещодавно, і спина тепер сильно болить. Ось я проконсультувалася з травматологом, і ще кров на цукор здала. Лікарі дуже добрі, дуже уважні, хороші. Їм потрібно тільки виписати вдячність, - ділиться враженнями мешканка села Перекіп Валентина Андріївна.

Я прийшла дізнатися, в якому стані моє здоров'я. У гінеколога вже була, хочу ще до окуліста піти, тому що все ніяк не потраплю до фахівця, увесь час відкладаю. А окуляри вже потрібні, тому що працюю багато за комп'ютером - я секретар сільради. Тепер уже нікуди діватися, раз приїхали лікарі майже додому, - говорить Раїса Сенчук, мешканка села Перекіп.

Пенсіонерка Катерина Тридуб побувала в усіх п'яти фахівців. Жінка зізнається, що не звикла піклуватися про своє здоров'я, але з віком усвідомила, що нехтувати візитами до лікарів все ж не варто. Адже якщо не підтримувати свій організм в хорошій формі, можна «заробити» цілий букет хвороб. Тому, дізнавшись про приїзд медиків, пенсіонерка вирішила обов'язково піти на прийом і отримати консультацію кожного фахівця.  

- Вирішила обстежуватися, тому що це безкоштовно, тому що це для людей. Дай бог здоров'я усім, хто організував цю справу. Я задоволена усіма лікарями. Мені виписали краплі для очей, кардіолог призначила ліки додаткові, які треба для підтримки серця. Фахівець УЗД побачила вузли в щитовидці - я знала, що вони є, але лікар сказала мені обов'язково стати на облік. Ще був травматолог - він дав мені багато корисних порад. Рекомендацій дотримуватимуся, ліки обов'язково куплю, - обіцяє мешканка села Перекіп Катерина Тридуб.

Лікарі виїзної медичної бригади ніколи не відмовляють, якщо їх просять оглянути лежачого або безпорадного пацієнта вдома. Так було і цього разу. Сільський голова запропонував відвідати місцеву мешканку, якій нещодавно ампутували ногу. У жінки важка форма цукрового діабету, і треба було виміряти рівень цукру в її крові. Додому до пацієнтки відправили медсестру із спеціальним приладом, яка за декілька хвилин провела необхідні виміри і повернулася у ФАП до інших пацієнтів.

День виявився насиченим і плідним як для лікарів, так і для жителів села. Фахівці оглянули всіх, хто бажав, і поставили низку діагнозів, які для деяких пацієнтів стали повною несподіванкою. Так, в одному випадку був виявлений цукровий діабет, в іншому - численні вузли в щитовидній залозі. Коли б не благодійний медогляд, люди дізналися б про свої проблеми набагато пізніше, коли захворювання уже набуло б важкої форми.

- Такі медогляди в селах дуже потрібні. Для людей це величезна допомога, тому що дістатися до районної лікарні важко, там черги. Маршрутки у нас ходять не дуже добре. Туди виїдеш, а назад не приїдеш, - говорить завідуюча ФАПом Наталія Соломко.

У Валківському районі діяльність Фонду соціального розвитку Харківської області координує депутат місцевої райради Ольга Дубовик. За її словами, попередні візити медичних бригад викликали великий інтерес у людей, тому тут дуже чекали, коли виїзди лікарів поновляться. Важливо, що така робота з населенням носить не тимчасовий, а постійний характер, і жителі сільської місцевості не виявляються наодинці зі своїми проблемами.

-Наприклад, нещодавно до мене звернулася мешканка села з проханням допомогти в придбанні медикаментів для хворого сина - для проведення гемодіалізу. Через Фонд соціального розвитку були закуплені препарати на два з половиною місяці, зараз людина отримує необхідне лікування, - розповідаєдепутат Валківської районної ради Ольга Дубовик.

У Фонді роботу мобільних медичних бригад планують так, щоб охопити якомога більше сіл і селищ в різних районах Харківщини. Найближчими місяцями лікарі виїжджатимуть в область кожен будній день.

Опубліковано: "Сільські новини", 16.02.2016