Юрій Сапронов: У мене дві вимоги до людей, щоб був професіонал і з мізками

Юрій Сапронов: У мене дві вимоги до людей, щоб був професіонал і з мізками

 

Харківський бізнесмен, меценат, колекціонер. Обожнює спорт і із задоволенням підтримує талановитих українських спортсменів. Заснував програму допомоги дітям з вадою серця, виплачує іменні стипендії обдарованим студентам. Амбітний, мріє змінити світ. Цінує хороші вина, мудрі книги і справжніх професіоналів. Створив унікальний в Україні гольф-курорт. Планує балотуватися в мери Харкова. Навіщо? Говорить відкрито, не соромлячись незручних питань.

Перше питання - очевидне: чому ви прийняли рішення балотуватися в мери? Тим паче, що неодноразово «відхрещувалися» від бажання йти в політики або чиновники?

Так, я відразу прошу вибачення у людей, тому що дійсно не один раз говорив: не хочу, втомився, набридло. Але сьогодні, після втрати Криму, втрати частини українських територій, після людської крові, яка продовжує литися в країні, після величезної кількості людей, які щодня стають біднішими, я дійсно хочу спробувати залишити свій слід, відкритий і чесний слід в історії мого міста. Я, правда, хочу змінити Харків. Зробити його прозорим, відкритим і справедливим.

Тобто це амбіції перевернути світ? У хорошому значенні слова. Правильно я розумію?

Не знаю, на який відсоток, але, звичайно, це і амбіції теж.

Перші реакції харків'ян на ваш пост про плани йти в мери? Більше обурення або підтримки?

За відчуттями, все-таки 70% підтримки і 30% негатива. Може навіть 20% негатива. Але негатив такий. Очікуваний. Звичайно ж, коли на вентилятор щось летить, воно дуже швидко розлітається. На жаль, немає у мене шкіри бегемота, я досить емоційна людина, і мене засмучують одні і ті ж безглузді, пробачте, питання типу: «Що робив Янукович в лютому 2014 року в гольф-клубі? За півтора роки у мене вже язик болить від фрази «Не було його там!»

Може 5-у каналу, який цю інформацію розповсюдив, варто, нарешті, дати спростування?

Відразу скажуть: Сапронов купив 5-й канал! Скажуть що завгодно.Ось я вже чув, що Сапронов – наступник Геннадія Кернеса…

До речі, які стосунки зараз з Геннадієм Адольфовичем?

Нейтральні, рівні.

А з Михайлом Добкіним? Ви товаришували, наскільки я знаю. Чи все ще товаришуєте? Яка ситуація сьогодні?

Сьогодні, наші стосунки можна швидше охарактеризувати, як «товаришували». У вересні 2014 року ми принципово розійшлися з Михайлом з питання, яке торкалося одного з моїх проектів підтримки волонтерів. Це була важка розмова, на підвищених тонах. За подальший рік бачилися епізодично. Два або три рази в літаку Київ-Харків, де усе спілкування зводилося до: - Привіт, як справи? - Добре. А у тебе? – Теж непогано.

Хочеться зустрітися, поговорити, розставити крапки?

Хочеться. Хочеться висловитися, щоб це було спокійно і з мого, і з його боку. Виговоритися хочеться. Я не виговорився по відношенню до Михайла.

Є хоч би орієнтовне розуміння сьогодні, хто міг би працювати в команді мера Юрія Сапронова?

Думаю, на якийсь дуже короткий перехідний період, який, можливо, займе місяць або півтора, я залишатиму основних керівників по підрозділах як виконувачів обов'язків. Далі, я хотів би провести, як це робить Саакашвілі, чесний відкритий професійний тендер з незалежними експертами. І я проситиму того ж Саакашвілі, щоб його люди, що проводили відбір, допомогли з цим в Харкові.

Ще дуже хотів би, щоб в кожному департаменті, хоч би в перше півроку-рік сидів відомий харківський волонтер, з будь-якої волонтерської групи. Просто сидів поряд з чиновником, в цьому ж кабінеті і працював з ним паралельно. Тоді я подивився б, як «вирішуватимуться питання» тими людьми, які звикли за «схемами» працювати.

Добре, а головні зами сьогодні зрозумілі? Скажімо, три основні зами, хто вони?

Вони професіонали. Але прізвищ їх я не знаю. Тендер на загальних підставах - і велкам в команду. Я не є міським управлінцем в чистому вигляді. Я розуміюся на економіці, розуміюся на бізнесі, на менеджменті, я розуміюся в управлінні персоналом. Але я трохи гірше розумію, наприклад, в логістиці міського транспорту. І у мене явно недостатньо знань в області ЖКГ. Мені, звичайно, потрібні поруч професіонали, які в цьому всьому розбираються.

Якщо виграєте вибори, з чого почнете роботу в місті?

З відкритості міського бюджету. Я хотів би, щоб якась зовнішня компанія, відома, зі світовим ім'ям, провела аудит стану фінансів міста. Зробила б публічну доповідь на сесії міської ради, в прямому ефірі. Щоб не лише я, щоб усі ми розуміли чітко, на якому світі знаходимося.

Відкриття інформації про фінанси міста - це сигнал іноземному інвесторові. Без прямих іноземних інвестицій місто не зможе розвиватися.

Така інформація не має бути таємницею за сімома печатками і для міської громади. Скільки місто повинне, що закладено і так далі. Місто - це мегаполіс, це величезний механізм, який може заробляти гроші, може їх позичати, може їх віддавати і так далі і так далі. Але я хочу розуміти усю картину. І хочу, щоб її розуміли жителі Харкова.

І я дуже хочу, щоб раз на рік в Харкові проводилисязагальноміські референдуми з основних питаньжиттєдіяльності міста.

Наприклад?

Наприклад, по тих же пріоритетах витрат міськогобюджету.

Не скажу, що Геннадій Кернес зробив Харків гірше, ніж він був. Красиве місто, з красивими парками. Освітлене , дороги значно кращі, ніж в Києві. Але я б робив це не так, а в іншій послідовності. Я б запитав у людей в мікрорайоні: «А що вам важливіше зараз - красивий двір, лавка, альтанка? Чи може замість цього поставити вам на дах котельню?»

Є речі швидкі, лавочка - це швидко і просто. А є речі з перспективою. Я не зможу відразу зробити людей багатіше, але заощадити гроші в їх гаманцях зможу.

Добре, відкритість бюджету, ще що? В першу чергу.

Хочу повністю відкрити ринок послуг в Харкові: ринок автоперевезень, ринок сміття. Ринок будь-яких послуг, які сьогодні надають комунальні підприємства. Їх не потрібно закривати, нехай вони чесно конкурують з будь-яким малим бізнесом.

Влаштувати відкриті, незалежні електронні тендери. У прямому ефірі, як завгодно. Але щоб ніяких «своїх», послуги надає той, хто реально кращий.

Чесно, мені здається, це занадто гіпертрофована демократія: запитати у народа, чого він хоче. Народ хоче, як правило, набагато простіших речей.

А я хочу змусити думати саме територіальну громаду. Місцеве самоврядування повинне піти знизу. Люди сьогодні не вірять, що вони, у себе у дворі, можуть щось поміняти.Люди сьогодні не вірять своєму депутатові, не вірять, що він може щось змінити.А ось якщо раз на рік, на пару тижнів, міські депутати зніматимуть велику залу на 1500 чоловік, збирати там активістів з кожного району і звітувати, то це інше питання вже.

Я реально знаю, як працює місцеве самоврядування за кордоном. Там це є. На мене найбільше враження справила Швейцарія в цьому плані. Ми можемо перейняти цей досвід.

Давайте накладати цей досвід на нашу ментальність…

Так, звичайно. Але найголовніше - люди не вірять, що вони можуть щось змінити знизу. Вони думають, що хтось прийде і щось дасть. Люди дійсно повинні зрозуміти, що вони найняли депутата на роботу, вони найняли мера на роботу.

Як ви самі плануєте звітувати за передвиборні слова, обіцянки?

Коли буде готова програма, я її опублікую. І дуже уважно складу список власних обіцянок. Попрошу, щоб мені дали час на їх реалізацію. Щоб рік ніхто не смикав. Рік - це не дуже багато, повірте. Через місяць - два вимагати серйозний результат нечесно.

Чесно - це через рік, півтора провести загальноміський референдум. З одним питанням: чи «Довіряєте ви мерові?». І якщо результат негативний - все, заява на стіл: «прошу звільнити мене з посади у зв'язку з недовірою людей».

Що б ви назвали принциповою розбіжністю з соратниками або навіть зрадою?

Голосування за розподіл грошей. На що завгодно. Якщо я дізнаюся, що людина проголосувала, отримавши якийсь підряд або будь-яку іншу кон'юнктурну цукерку - це буде для мене зрада. Усе інше - дискусія, відкритий ринок. Я прибічник ліберальної економіки. Я хочу, щоб люди були багатіші. Я можу зробити людей багатіше. Це можна зробити різними способами.

Наприклад, роздати грошей…

Ні. Це точно ні. Повністю відкрити ринок послуг в Харкові - перше. Друге - запропонувати людям економію в ЖКГ. Як я вже сказав: дахові котельні, лічильники на воду.

Якщо буду мером, виїжджатиму, і примушуватиму виїжджати і працівників виконкому, на будь-який «наїзд» на бізнес. Тому що бізнес - це курка, яка несе золоті яйця, яка платить податки до міського бюджету.Дуже хочу, щоб бізнес був захищений. Я не зможу поміняти податкову систему країни - це не у функції органів місцевого самоврядування. Але, знаєте, якби пару разів мер і депутати міської ради або віце-губернатори приїхали на якесь маски-шоу, влаштовуване правоохоронною структурою, та разом з журналістами. Це спрацює.

Сьогодні влада боїться тільки гласності, публічності. Там, де є кон'юнктура, корупція, де ще дуже-дуже багато усього нехорошого.

Ви відмовилися від членського квитка Партії регіонів?

Колись, по-моєму, було літо 2008 року я вийшов з партії Наша Україна. Потім, влітку 2009 року, став на трибуну сесії міської ради і в прямому ефірі склав депутатський мандат. Тоді я собі сказав, що не хочу бути ніколи ні в яких партіях.

І довгий час був безпартійним. У 2011-му все ж вступив в Партію регіонів. Вірив.

Але 20-го або 21-го лютого 2014-го я поклав на стіл Михайла Добкіна заяву про звільнення з поста віце-губернатора Харківської області за власним бажанням.

Так,  мені хотілося того ж дня вийти і з партії. Але тоді було таке... Усі бігли, як щури з тонучого корабля. Противно. Я вирішив - нехай усі біжать, я зроблю це спокійно без істерики, без пафосу, пізніше.

Я написав заяву у кінці червня, напевно. Хто не вірить, у мене є скриншоти, фотографії і свідки. З лютого 2014 року, та пробачать мене виборці, які голосували за Партію регіонів, в обласну раду я не ходжу ні на сесії, ні на комісії.

Тобто на сьогодні Юрій Сапронов безпартійний?

Так.

І доки ця ситуація не зміниться?

Ну, ось знову. Намагаєтеся мене піймати. Я людина з активною життєвою позицією. Жива людина. Можу вірити, зачаровуватися, потім розчаровуватися. Можу міняти погляди, так. Це злочин? Це життя. Не помиляється той, хто нічого не робить. І не думає, і не аналізує.

Я в 2004 році, коли була Помаранчева революція, мріяв, що Україна буде Європейською країною. Що через рік діти мої ходитимуть з українським паспортом через кордон назад-вперед. І що ми отримали тоді?

У вас бізнес в Росії. Із цього приводу відразу два питання. Етичне: чи вважаєте ви нормальним вести бізнес з країною-агресором? Економічне: яка його доля загалом вашому бізнесі?

Ось дивовижне питання. Зрозуміло, що людей завжди цікавила кількість грошей в чужій кишені. Дивіться. Офіційна статистика держстата України за п'ять місяців 2015 року: найбільшим експортером є  РосійськаФедерація. Тобто ми найбільше товарів і послуг експортуємо в Російську Федерацію. У загальному об'ємі українського експорту - Росія на першому місці.

Більше того. Видатним імпортером для України є  також хто? Правильно - Російська Федерація.

П'ять місяців 2015 року! Більше року війні на Донбасі або антитерористичній операції, як її називає наш уряд. Хоча насправді це гібридна війна. Так що етично, а що не етично?

У Росії у мене українська компанія, яка консультує, - це дійсно консалтинг і інжиніринг - дві російські компанії, я не знаю навіть, хто там засновники. Компанії ці працюють в західному Сибіру на будівництві об'єктів Газпрому. Ми підбираємо для цих компаній кваліфікований персонал зУкраїни. Тому

можна сказати по-іншому: я створю більше тисячі робочих місць для українців, які заробляють і привозять гроші сюди, у свої сім'ї.

Сьогодні цей бізнес займає, напевно, десь в районі 35% від загального об'єму.

Якщо буде закон України, який це заборонятиме, я, звичайно ж, підкорятимуся закону України дуже швидко. Я українець і я харків’янин.

А гольф-курорт Superior, ваш український бізнес. Якщо переможете на цих виборах, зможете відмовитися від нього?

Навіщо? Я взагалі не вважаю потрібним, будучи мером міста, відмовлятися від бізнесу. Навпаки, він буде під контролем громадських організацій, під контролем громадянського суспільства. І якщо буде там помічена якась кон'юнктура, якісь вигідні власникові тендери, якісь державні гроші - будь ласка, бийте.

Гольф-курорт - це імідж міста. Дуже багато іноземців, приїжджаючи туди, захоплювалося. Говорили: «Якби це було створено в Європі, ви б озолотилися». В Україні Superior збитковий, це просто шматочок Європи в Харкові. Це інвестиційна привабливість міста.

Цей об'єкт має бути гордістю міста, а не Юрка Сапронова.

А на який взагалі результат на цих виборах ви розраховуєте?

Хочу зайняти друге місце. Я бачу свої шанси на це. І поборотися з Геннадієм Кернесом в другому турі.

Тоді останнє питання. Чим ви, Юрій Сапронов, краще чинного мера Геннадія Кернеса?

Життя покаже, краще або гірше. Я просто робитиму все принципово по-іншому. Геннадій надмірно авторитарна і закрита людина. Я хочу робити все відкрито.

І не хочу якогось вузького кола осіб навколо себе. Мені все одно, яку політичну силу людина раніше представляла. У мене дві вимоги до людей: щоб був професіонал і з мізками.

Я хочу вибудовувати горизонталь влади, а не вертикаль. Хочу дискусій. Як говоритися, краще з розумним втратити, чим з дурнем знайти.