65 тисяч медичних послуг надали медбригади Фонду за неповний рік

09.11.2016
65 тисяч медичних послуг надали медбригади Фонду за неповний рік

Виїзні медбригади Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області завершили свою роботу у цьому році, тож саме час підбити підсумки. За дев’ять місяців лікарі об’їздили зі своєю доброчинною місією всю Харківщину, побувавши у найвіддаленіших селах та провівши понад 260 безкоштовних медоглядів населення. Загальний результат такий: близько 10 тисяч оглянутих пацієнтів і майже 65 тисяч наданих їм медичних послуг.

Фонд – на сторожі здоров’я жителів області

Програма Фонду «Медицина Харківщини для людей» – це безпрецедентна благодійна ініціатива, яка полягає в організації роботи виїзних медичних бригад, сформованих з висококваліфікованих лікарів різної спеціалізації. Усього таких медбригад три, кожна оснащена переносним ультразвуковим апаратом, електрокардіографом та глюкометром, щоб можна було проводити діагностику прямо на місці. Прийом пацієнтів здійснюється у фельдшерсько-акушерських пунктах або амбулаторіях сімейної медицини за участі працівників відповідних закладів. Задача докторів – обстежити сільське населення, виявити наявні патології та захворювання і надати рекомендації щодо їх лікування.

«Наша програма спрямована саме на жителів сільської місцевості, бо у межах свого населеного пункту їм доступна лише первинна медична допомога. Якщо людині потрібна консультація спеціаліста вузького профілю, наприклад, офтальмолога, необхідно їхати до районного чи обласного центру. Не кожен селянин може дозволити собі таку поїздку. А коли лікарі самі приїжджають у село, люди охоче йдуть до ФАПу та обстежуються. Десять тисяч задоволених пацієнтів – це краще свідчення ефективності роботи наших медбригад», - каже голова правління Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області Євген Шаповал.

Кожна медична бригада складається з п’яти спеціалістів – кардіолога, лікаря ультразвукової діагностики, гінеколога, окуліста, невропатолога або травматолога. Загалом у програмі «Медицина Харківщини для людей» задіяно близько сімдесяти докторів, які працюють у провідних медзакладах Харкова.

Що показали благодійні  медогляди

За дев’ять місяців 2016 року медбригади Фонду побували в усіх районах області, окрім Харківського. Він найближчий до обласного центру, тож у ньому проблема доступу до спеціалізованої медичної допомоги практично не стоїть. Найбільше уваги лікарі приділили таким віддаленим районам, як Близнюківський, Барвінківський, Великобурлуцький, Зачепилівський, Борівський тощо. Свої враження від поїздок Харківською областю спеціалісти резюмують одним реченням: люди у сільській місцевості практично не обстежені.

«Сама система наразі не передбачає моніторингу стану здоров’я населення. Те, що раніше називали диспансеризацією, - цього зараз немає. Ситуація складається наступна: людина звертається за медичною допомогою лише тоді, коли у неї вже розпал клінічних симптомів йде, тоді як більшість проблем можна вирішити ще на дошпитальному етапі, - зазначає невропатолог Андрій Борисович. – Майже у кожному ФАПі, куди ми приїжджаємо, я виявляю двох-трьох пацієнтів з первинною патологією».

За спостереженнями спеціалістів, найбільш розповсюдженими є судинні та серцеві захворювання, гіпертонічна і жовчнокам’яна хвороби, катаракта, захворювання периферійної нервової системи. У багатьох випадках час, коли проблему можна було вирішити консервативним шляхом, упущено, і єдиним способом лікування залишається операція. А деякі пацієнти приходили на медичний огляд у стані, що потребував термінової госпіталізації.

«Люди в основному не лікуються – не хочуть нікуди їхати, обстежуватися, тому що це далеко та дорого для них. Дуже багато було пацієнтів, яким ми призначали терапію. Кілька разів довелося викликати невідкладну допомогу, щоб людину госпіталізували до стаціонару. Наприклад, був чоловік з інфарктом – через півроку він повторно прийшов до нас на прийом після лікування в обласній лікарні. Дякував за те, що ми вчасно помітили проблему, бо з таким діагнозом можна було і померти», - розповідає кардіолог Наталія Олександрівна.

Втім, є і гарні новини. В ході ультразвукового дослідження лікарі досить рідко виявляли новоутворення з ознаками онкології. Усі пацієнти з підозрілими пухлинами були направлені на додаткове обстеження до спеціалізованих закладів Харкова для встановлення точного діагнозу. Досить благополучною виявилася і сфера жіночого здоров’я. За всі дев’ять місяців, що проводилися благодійні медогляди, практично не було виявлено серйозних захворювань матки та шийки матки. Тож можна зробити висновок, що сільські жінки стараються дбати про себе.

«Мені здається, чим віддаленіший район, тим жіноче населення здоровіше і, на щастя, воно більш-менш обстежене. Тобто фельдшери ФАПів вміють оглядати жінок, вміють брати цитологію. Запущені форми захворювань нам не траплялися, були випадки, що потребують оперативного втручання, але вони поодинокі», - резюмує гінеколог Ганна Олександрівна.

Слова подяки – найкраща винагорода

Усі медичні послуги надаються жителям Харківської області безкоштовно. Фонд подбав про найменші дрібниці – від гумових рукавичок до одноразових гінекологічних наборів, тому пацієнтам не треба було нічого приносити з  собою на прийом. Таке уважне ставлення відгукнулося благодійникам численними словами вдячності.

«Дуже приємно, коли після медогляду нам кажуть «велике спасибі» – і пацієнти, і співробітники ФАПів. Вони завжди раді, коли ми приїжджаємо, і вдячні за те, що ми обстежуємо людей, призначаємо їм лікування. Гадаю, наш внесок у збереження здоров’я сільського населення досить значний», - зазначає лікар ультразвукової діагностики Віталій Петрович.

Виїзні медичні бригади Фонду поновлять свою роботу вже наступного року, коли потеплішає і проїзд сільськими дорогами не буде ускладнено.