Благородна місія волонтерів-медиків

26.10.2015
  Благородна місія волонтерів-медиків

 

«В нашому селищі немає офтальмолога», «Наші діти не можуть пройти медкомісію на місці при вступі до вишів, приходиться заради кожної довідки їздити до райцентру», «Чи можна до вашого складу включити дерматолога та отоларинголога чи нефролога? Це б нам вкрай допомогло». І це лише декілька з тих прохань та проблем, які волонтери-медики Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області почули від жителів селища Червоний Донець, що у Балаклійському районі області.

На перший погляд може здатися, що у тутешніх мешканців є усе необхідне задля комфортного та забезпеченого життя – справно функціонує містоутворююче підприємство ГУ «Шебелінкагазвидобування», у молоді є робота, перспективи до подальшого становлення родин, повноцінна двоповерхова амбулаторія загальної практики-сімейної медицини з кількома відділеннями. Проте навіть в таких селищах міського типу існують певні труднощі, які позначилися й на якісному медичному обслуговуванні. Тому на прийом до лікарів, організований Благодійним фондом, йшли цілими родинами, як то кажуть, і старий, і молодий.

За словами завідуючої амбулаторією загальної практики-сімейної медицини у селищі Червоний Донець Марини Зорі, свого часу тут була чудова медична база – окрім поліклінічного відділення, працював стаціонар інфекційних захворювань, потужне відділення акушерства та гінекології, окремий дитячий корпус. Та згодом місцевий медичний заклад став філіалом районної лікарні, що, звісно, позначилося на фінансуванні та зарплатні медиків, які почали масово звільнятися та шукати кращої роботи. Тож на сьогодні кількість медперсоналу ледве встигає обслуговувати амбулаторних хворих. Наприклад, сімейних лікарів, що за фактом виконують обов’язки терапевтів, наразі у селищній лікарні лише двоє. І це при тому, що за ними закріплені понад 12 тисяч осіб, включаючи жителів сусідніх сіл Дальня Шебелінка, Копанка, Прогрес та Червона Гірка. Тому допомога волонтерів- медиків Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області у консультаційних оглядах пацієнтів була вкрай необхідною. 

З урахуванням потреб місцевого населення до Червоного Донця, аби допомогти місцевим медикам у постановці діагнозів, навідалися харківські висококваліфіковані фахівці у складі лікаря- офтальмолога, травматолога, гінеколога, кардіолога, невропатолога та діагноста УЗД з необхідним сучасним обладнанням. Лише за декілька годин вони провели 277 оглядів жителів, результати котрих передали місцевим лікарям задля подальшого спостереження за станом пацієнтів.

Варто зазначити, що під час обстеження лікарі неодноразово констатували випадки байдужого ставлення людей до власного здоров’я, що призвело до погіршення його стану. Дехто місяцями терпів біль та приймав анальгетики, лише аби не звертатися до лікарів, хтось взагалі жодного разу не приходив на прийом до офтальмолога, хоч і має проблеми із зором, а деякі ігнорували необхідність у регулярних профілактичних оглядах. По-справжньому вразив волонтерів-медиків випадок з ще зовсім молодою, 31-річною жителькою Андріївки, у якої гінеколог Благодійного фонду виявив нехарактерні зміни у тілі матки. 

А усе тому, що через одвічний острах дізнатися правду та з’ясувати етіологію власної хвороби, брак часу та відверті лінощі, недовірливе відношення до лікарів багато людей безвідповідально ставляться до збереження власного здоров’я - цієї найціннішої складової життя. Приклади у Червоному Дінці лише доводять цю думку і те, що потрібно такі страхи та переживання викорінювати, доносити до людей важливість регулярних медичних оглядів та цінність роботи медпрацівника. Задля цього та мети з покращення рівня медичного обслуговування жителів сільської місцевості області Благодійним фондом соціального розвитку Харківської області й було створено програму «Медицина на селі», яка дозволила пройти безкоштовне медичне обстеження вже понад 7 тисячам жителів з близьких та найвіддаленіших куточків регіону. 

Мар’яна Тарковська