Чи законна відмова у безоплатній приватизації землі?

24.11.2017
Чи законна відмова у безоплатній приватизації землі?

Все частіше органи державної влади та органи місцевого самоврядування відмовляють людям у задоволенні заяв про безоплатну приватизацію земельних ділянок. У чому причина відмов і чи можна їх оскаржити? Ситуацію коментує експерт Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області Богдан Даниленко:

«Згідно із законом, кожен громадянин України має право безкоштовно отримати у власність по одній земельній ділянці за кожним видом використання, що визначені статтею 121 Земельного кодексу України. Підстава для відмови – невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законодавства, землевпорядній чи містобудівній документації.

 Отже, відповідно до закону, громадянину не можуть відмовити у приватизації земельної ділянки, окрім випадків, вказаних вище. Проте на практиці таке трапляється досить часто. Головна причина полягає в тому, що земельні ресурси країни обмежені. Насправді кожен громадянин не зможе отримати земельну ділянку в тому місці, де йому б хотілося.

 7 червня 2017 року Кабінет міністрів України прийняв постанову № 413, якою затвердив Стратегію у сфері земельних відносин. Стратегією передбачено обмеження площ земель сільськогосподарського призначення державної власності в межах області, що можуть бути передані громадянам у власність за певний період часу. Розрахунок здійснюється таким чином: у поточному кварталі може бути передано громадянам земельних ділянок загальною площею в розмірі, що становить 25 % від площі земель, що в попередньому кварталі були надані в оренду. Спроби обмежити безоплатну приватизацію були й раніше, але цього року це вперше було здійснено в акті уряду.

Такі обмеження вже сьогодні мають серйозні негативні наслідки: у першу чергу, постраждали учасники антитерористичної операції, незважаючи на те, що в Стратегії підкреслюється необхідність першочергового надання земельних ділянок саме їм. Так, у м. Зміїв учасникам АТО вже декілька місяців повністю припинили надавати землю, що спричинило значну соціальну напругу.

Насправді безоплатна приватизація не закінчилася. Учасники АТО й інші громадяни мають право на приватизацію земельних ділянок. Обмеження, що зараз введені урядом, швидше за все, мають тимчасовий характер. І оскільки змін до законодавства України внесено не було, громадяни можуть використовувати законні засоби захисту своїх прав: оскаржувати рішення органів державної влади в органах, що стоять вище, та в суді».