Чи законно забороняти людям доступ до водоймищ?

20.07.2017
Чи законно забороняти людям доступ до водоймищ?

 

З кожним роком все більше водойм у Харківській області стають недоступними для людей. Там, де раніше можна було вийти до води, встановлено паркани чи створено інші перешкоди. Чи завжди законні такі дії?

Свої роз’яснення щодо користування водоймищами надає експерт Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області, юрист Богдан Даниленко.

«В червні до Фонду звернулися мешканці Мерефи. Вони розповіли про те, що невідома особа огородила колючим дротом узбережжя ставка, який знаходиться біля школи. Виявилося,  що ставок належить місту, тож ця особа взагалі не мала ніякого права на такі дії. Працівники Фонду разом з місцевими мешканцями усунули цю перешкоду і очистили ставок.

Подібні випадки трапляються не тільки через протиправні дії окремих осіб, але й через те, що більшість людей просто не знає своїх прав на користування водоймами.

В Україні кожна людина має право користуватися водоймами (так зване загальне водокористування). В законі перераховано види використання водойм, на які має право кожен, без спеціального дозволу та безкоштовно:

-         купання,

-         плавання на човнах,

-         любительське і спортивне рибальство,

-         водопій тварин,

-         забір води з водних об’єктів без застосування споруд або технічних пристроїв.

В яких випадках ці права можуть бути обмежені? По-перше, органи державної влади та органи місцевого самоврядування мають повноваження щодо обмеження чи припинення доступу людей до водойм з метою охорони їх же здоров’я та охорони довкілля. По-друге, обмежити доступ до водойм може орендар водного об’єкту. Власне, через орендарів і виникають проблеми.

Тут треба зауважити, що в оренду можуть передаватися тільки стоячі водойми. Проточні водойми (річки) в оренду надаватися не можуть. Тому обмежувати доступ до них приватні особи  не мають ніякого права.

Відповідно до Водного кодексу України орендарі визначають умови користування орендованими водоймами для інших осіб. Вони зобов’язані повідомляти населенню ці умови.

В той же час орендарі зобовязані передбачати місця для безоплатного користування водою для всіх бажаючих: купання, плавання на човнах, любительського і спортивного рибальства. А в межах населених пунктів обмежувати право користування водоймами взагалі заборонено.

Отже, орендар водойми не має права заборонити доступ до неї. Про обмеження користування водою він має повідомити місцевим жителям. І саме він має довести, що обмеження права користування водоймою встановлені.

До речі, заборона орендарем користуватися водоймою іншим особам – підстава для припинення права оренди, що можна зробити в судовому порядку».