Що рік наступний нам готує? Децентралізація очима експерта Фонду

06.01.2016
Що рік наступний нам готує? Децентралізація очима експерта Фонду

 

Терміни «децентралізація», «адмінреформа» протягом останнього року активно вживалися як у середовищі політиків, так і серед простих громадян. На початку року набрав чинності Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», який векспертних колах називають фактично першим кроком на шляху до адмінтерреформи. Але по суті проводитися ця реформа активно розпочне з нового, 2016 року. Які підводні каміння можуть очікувати громади при проведенні цієї реформи?

Децентралізація лякає своєю незрозумілістю. Міфів про те, як будуть віднімати майно громад, як закриватимуть лікарні і школи, ходить серед селян чимало. Втім, довіряти чуткам не варто, вважає голова Наглядової ради Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області Валерій Дема:

 Згідно із законопроектом, сільська рада об’єднаної територіальної громади як юридична особа утворюється у результаті реорганізації, а не ліквідації інших сільрад. Тому фактично ліквідаційна комісія не буде ліквідовувати сільради, а лише описувати майно і передавати їх на баланс об’єднаної громади. Саме об’єднана територіальна громада є, згідно з законопроектом, правонаступником усього майна, прав та обов’язків територіальних громад, що ввійшли до її складу, – пояснює процедуру переходу голова Наглядової ради Фонду.

Головна суть реформи під назвою «децентралізація»— це створення самодостатніх об’єднаних громад. Адже місцеве самоврядування не повинне бути абстрактним, голови об’єднаних громад повинні бути наділені владними повноваженнями, які підкріплені відповідними фінансами. Зараз з трьох китів, на яких тримається децентралізація, – а це повноваження, фінанси, і відповідальність, – сільські громади мають тільки відповідальність, – говорить Валерій Дема.

Чим же буде наповнювати свій бюджет створене «Об’єднання територіальних громад»? Наприклад, зможе отримувати 60 % податків фізичних осіб, 25 % екологічного податку, акцизний і єдиний податки. З таким фінансуванням бюджет громади матиме набагато більше можливостей. Але і контролю повинно бути більше. Повноваження і обов’язки сільських і територіальних голів, на думку Валерія Деми, мають затверджуватися місцевою радою.

– Білих плям у законі про децентралізацію ще багато. Наприклад, як буде відбуватися співфінансування медицини? Візьмемо, наприклад, мешканця об’єднаної громади, який звертався за допомогою нетільки до ФАПу, на своїй території, а й до районної лікарні. Але після реформи район вже не перераховуватиме субвенції за села цієї громади, – викриває недоліки реформи Валерій Іванович. – Поділ субвенції на різні рівні медичної допомоги в законі не врегульовано, це питання потребує вирішення на рівні Міністерства охорони здоров’я України. Бо покладатися тільки на приїзди мобільних медичних бригад Фонду – це означає повністю перекинути сільську медицину на плечі благодійників. А куди ж тоді підуть державні гроші?

Інша проблема, яка повинна бути взята під контроль при створенні ОТГ, на думку Валерія Деми, – це контроль над збереженням навчальних закладів на селі. Фонд соціального розвитку Харківської області всіляко сприяє роботі шкіл і дитячих садків регіону. Але випадків, коли село залишається без школи, стає все більше.

Початкові школи повинні бути збережені у всіх населених пунктах, а ось середні – тільки там, де це доцільно, – наголосив Валерій Дема.

Як жартують селяни, «гуртом і батька легше бити», тож об’єднання громад мешканців області не лякає. Вони чекають, що реформа допоможе відродити село, дасть громадам перспективи і можливість розвитку.

Дмитро Стародубов