Єдиний податок для фермерів: коментар юриста

21.09.2018
Єдиний податок для фермерів: коментар юриста

З серпня цього року дрібні господарства, що займаються рослинництвом або тваринництвом, отримали змогу працювати за спрощеною системою оподаткування. Хто саме має на це право та які переваги несуть в собі законодавчі зміни, пояснює юрист Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області Богдан Даниленко.   

Можливості сімейних фермерських господарств, які не зареєстровані як юридичні особи, розширилися. Зокрема, дрібні фермери тепер можуть сплачувати єдиний податок.   

«Ще 2016 року було внесено зміни до законодавства, які дозволили створювати фермерське господарство без статусу юридичної особи. Це значно спрощувало започаткування дрібного селянського господарства. Проте для таких господарств не було передбачено можливості сплати єдиного податку, що позбавляло привабливості такий варіант ведення сільського господарства. 15 серпня цього року набрав чинності закон, який нарешті вирішив цю суперечність. Тепер до платників єдиного податку четвертої групи віднесено фізичних осіб-підприємців, які здійснюють діяльність в межах фермерського господарства», - розповідає Богдан Даниленко. 

Скористатися спрощеною системою оподаткування можуть ті фермери, які займаються виключно вирощуванням або збиранням рослин, відгодовуванням свійської худоби, виловом риби, а також переробкою та продажом цієї продукції. При цьому господарська діяльність має проводитись за місцем податкової адреси. Ще одна умова – не використовувати працю найманих осіб, членами фермерського господарства можуть бути лише члени сім’ї. Крім того, площа сільськогосподарських угідь або земель водного фонду цього господарства має становити від 2 до 20 гектарів.   

«Працювати за спрощеною системою оподаткування такі господарства, на відміну від фермерських господарств зі статусом юридичної особи, можуть уже у рік державної реєстрації. Також для новостворених господарств законом передбачено пільги зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування: від 0,9 мінімального страхового внеску в перший рік до 0,1 мінімального страхового внеску на дев’ятий та десятий роки», - перелічує переваги нового закону юрист.

Сімейне фермерське господарство без статусу юридичної особи може створити як одна людина, так і ціла сім’я. В разі одноосібного створення людина складає декларацію, а якщо господарство створюється сім’єю, між її членами укладається договір, який підлягає нотаріальному посвідченню.

За даними Департаменту агропромислового розвитку ХОДА за 2016 рік, у Харківській області 56 % всієї валової продукції сільського господарства виробляється сільгосппідприємствами, в тому числі фермерськими господарствами, і ще 44 % – господарствами населення.