Документалістика у селі: спільний проект благодійників та фестивалю Docudays UA

29.12.2016
Документалістика у селі: спільний проект благодійників та фестивалю Docudays UA

Шість районів Харківщини, десять кінопоказів та більше тисячі глядачів – такий результат співпраці Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області та Міжнародного мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA. Доброчинці і правозахисники здійснили своєрідний експеримент, вперше продемонструвавши ексклюзивні фестивальні стрічки у сільській місцевості.

Фестиваль Docudays UA проводиться вже в тринадцятий раз, але донедавна його мандри обмежувалися виключно великими містами України. Лише цього року документальне кіно про права людини змогли побачити жителі сіл та селищ Харківської області. Ідея привезти фестиваль у сільську глибинку належить Фонду соціального розвитку, який придбав задля цього мультимедійний проектор і взяв на себе організацію виїзних кінопоказів. Протягом трьох тижнів документальні стрічки з репертуару Docudays UA було продемонстровано у Балаклійському, Шевченківському, Великобурлуцькому, Близнюківському, Первомайському та Валківському районах.

«Фонд прагне відродити слобожанське село – як в соціально-економічному, так і духовному, культурному плані. У сільських клубах вже багато років не показують кіно, тим більше документальне. Нашою метою було виправити цю несправедливість, долучити молодь у селах до перегляду серйозних, філософських стрічок, змусити її по-новому поглянути на цей світ та своє місце у ньому», - каже голова Наглядової ради Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області Валерій Дема.

У цьогорічній програмі Мандрівного фестивалю Docudays UA – понад п’ятдесят документальних стрічок, для показу у районах Харківщини з них було відібрано одинадцять. Це фільми вітчизняного та зарубіжного виробництва, що піднімають теми насилля, війни, пошуків життєвого шляху, вибору між обов’язком та особистим щастям. Організатори намагалися підібрати такі стрічки, які були б цікаві та зрозумілі різній аудиторії – і школярам, і педагогам, і представникам органів місцевого самоврядування.

«Головна тема фестивалю – «Крізь ілюзії». Якщо людина відключає думки, у такому стані нею легше маніпулювати. А наші фільми створені для того, щоб над ними думали. Фільми про права людини – це інструмент правового просвітництва: після показу ми обов’язково організовували його обговорення. Десь обговорення проходило краще, десь гірше: багато людей не лише не звикли думати, але й висловлювати свої думки», - зазначає регіональний координатор Мандрівного фестивалю Docudays UA, правозахисник Юрій Чумак.

Документальне кіно прийшлося до смаку не всім: було й таке, що глядачі полишали зал просто посеред показу, зізнаються організатори кінопоказів. Втім, основна частина аудиторії виявилася чуйною та небайдужою – більшість сеансів було завершено під оплески. Особливо емоційно глядачі сприйняли стрічки про Майдан та криваві події на Сході України, дехто навіть не зміг втримати сліз.

«Реакція на фільми була неоднозначною, та в цілому наш експеримент виявився вдалим. Тепер ми знаємо напевно: жителям сільської місцевості документалістика цікава, і такі виїзні кінопокази дійсно потрібні. Наприклад, на Близнюківщині, в одному з найвіддаленіших районів Харківської області, деякі діти завдяки нам вперше побачили кіно на великому екрані», - розповідає голова правління Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області Євген Шаповал.

У наступному році покази документальних стрічок у сільській місцевості планується продовжити. Зокрема, 3 січня за ініціативи Фонду в деяких районах Харківщини проходитиме ретроспектива кращих фільмів фестивалю Docudays UA.

Фото