Експерти Фонду побували з навчальними семінарами на Лозівщині

12.11.2016
Експерти Фонду побували з навчальними семінарами на Лозівщині

Цього тижня експерти Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області двічі відвідали Лозівський район. Вони провели для представників органів місцевого самоврядування навчальні семінари, під час яких висвітлили вкрай актуальні теми – електронне декларування, фінансова децентралізація та земельні відносини.

На Лозівщину експерти Фонду завітали вперше – і одразу завоювали прихильність місцевих чиновників, депутатів і сільських голів. Бо з собою спеціалісти привезли цінну інформацію та корисні поради, які допоможуть органам місцевого самоврядування пристосуватися до останніх законодавчих змін, оптимізувати свою діяльність, використовуючи нові інструменти та можливості.

Експерт Фонду Олег Конотопцев розповів учасникам семінару про новітні антикорупційні процедури, що запроваджуються у місцевих радах, зокрема про електронне декларування. Він зауважив, що з 1 січня 2017 року задекларувати свої статки повинні будуть абсолютно всі представники місцевого самоврядування, починаючи від секретарів і депутатів сільрад та закінчуючи директорами шкіл. Зробити це необхідно протягом трьох місяців – до 1 квітня. Ця інформація  спричинила багато уточнюючих запитань, тож експерт детально розглянув процедуру е-декларування та пов’язані з нею нюанси.

Величезний інтерес викликала доповідь професійного землевпорядника Романа Леонова, який присвятив свій виступ новинкам земельного законодавства. Найбільше уваги експерт Фонду приділив питанню відумерлої спадщини – мова йшла про земельні паї, власники яких померли, а родичі не вступили у спадщину. За законом ці паї мають переходити у комунальну власність місцевих рад, однак процедура переходу була надто заплутаною та складною. В результаті по всій Україні утворилося близько 1 мільйона гектарів «нічийної» землі. Щоб виправити ситуацію, нещодавно був прийнятий закон, який значно спростив процедуру оформлення відумерлої спадщини у комунальну власність місцевих рад.

«Крім того, місцевим радам дозволили ще до набуття права власності на такі паї здавати їх в оренду. Адже процедура оформлення забирає певний час, тож поки оформлення триває, місцеві ради можуть здавати землю в оренду та отримувати доходи у бюджет. Також орган місцевого самоврядування більше не зобов’язаний сплачувати судовий збір при оформленні такої землі. Це важливо, бо у бюджетах місцевих рад не передбачалися кошти на подібні витрати», - пояснює експерт Фонду Роман Леонов.

Темою наступного семінару стали інновації держбюджету на 2017 рік, які безпосередньо впливають на формування місцевих бюджетів. Експерт Фонду Валентина Мамонова анонсувала розподіл повноважень стосовно фінансування закладів охорони здоров’я та освіти між державним бюджетом і місцевими бюджетами. Зокрема, навантаження на останні збільшиться.

«Місцевим бюджетам заздалегідь треба планувати витрати – їх тепер буде більше за рахунок освіти і охорони здоров’я. Мова йде про оплату комунальних послуг, енергоносіїв, а у випадку з освітніми закладами – ще й виплату зарплати робітникам, які не є педагогічними працівниками. Крім того, проект держбюджету не передбачає компенсації місцевим бюджетам за пільговий проїзд громадян», - розповідає експерт Фонду Валентина Мамонова.  

Обидва семінари пройшли успішно: представники місцевих рад Лозівського району слухали експертів з великим інтересом, робили нотатки, задавали питання. Почута інформація багато чого прояснила, тож кожен учасник пішов з заходу із певним багажем корисних знань. Лишилося тільки застосувати їх на практиці.    

«Звісно, нове у законодавстві корисно дізнаватися. Такі семінари потрібні, бо допомагають отримати відповіді. Наприклад, із чимось незрозумілим стикнулися у сільській раді і не знають, як вийти з цієї ситуації – ось вони питання і задавали. І вони отримали те, що хотіли. Ми і наступного року будемо запрошувати експертів – завжди треба підвищувати свій рівень, здобувати нові знання», - зазначає Любов Масюк, керуюча справами виконавчого апарату Лозівської районної ради.