Фонд допомагає мешканцям області захищати свої права

07.06.2018
Фонд допомагає мешканцям області захищати свої права

Кожен третій з тих, хто звертається до громадських юридичних приймалень Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області, потребує консультації стосовно аліментів. Законодавство в цій сфері суттєво змінилося, і люди прагнуть скористатися новими можливостями щодо захисту своїх прав, а Фонд їм у цьому допомагає.

Перша новація – це збільшення мінімального розміру аліментів. Раніше він складав 30 % прожиткового мінімуму, а тепер – 50 %. Також спростився порядок стягнення аліментів – зараз для цього достатньо отримати відповідний судовий наказ. Так зване наказне провадження передбачає, що судове засідання не проводиться, сторони не викликаються, суддя сам приймає рішення на підставі наданих позивачем документів. Це дозволяє зберегти і нерви, і час: раніше  розгляд таких справ займав до трьох місяців, тепер – до трьох тижнів.

«Ось приклад з моєї практики: до юридичної приймальні звернулася жінка з проханням допомогти стягнути аліменти з чоловіка. Вони хоч і живуть разом в одній квартирі, але спільне господарство не ведуть, на утримання дитини чоловік ні копійки не дає. Я допомогла жінці скласти позовну заяву про видачу судового наказу про стягнення аліментів, і суд цей позов задовольнив. Жінка вже отримує гроші на дитину», - розповідає консультант громадської юридичної приймальні Фонду у Балаклійському районі Марина Журава.  

Тепер у Сімейному кодексі чітко прописано, що аліменти є власністю дитини, а не того з батьків, з яким вона живе. Тож платник аліментів має право контролювати витрату коштів. За його заявою орган опіки та піклування має перевіряти цільове використання аліментів. Якщо буде встановлено, що кошти витрачаються не на потреби дитини, платник може звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів. Втім, можливі й інші підстави для скорочення суми виплат.

«Нещодавно на консультацію приходив мешканець Балаклії, з доходів якого утримують аліменти на доньку в розмірі ¼. Ще стільки ж з чоловіка утримують на іншу доньку від другого шлюбу. Загалом це становить 50 % його заробітку, що перевищує встановлену законом частку. На цій підставі я допомогла чоловіку скласти позовну заяву про зменшення розміру аліментів. Апеляційний суд Харківської області задовольнив позов», - зазначає Марина Журава.

Завдяки законодавчим змінам платнику аліментів тепер важче приховати свої доходи: при визначенні розміру аліментів враховується, яке у нього є майно, які його доведені витрати. Також посилено відповідальність за несплату грошей на утримання дитини. Якщо аліменти не сплачуються понад 3 місяці, виконавча служба може арештувати майно боржника. Якщо ж заборгованість перевищує 6 місяців, платника аліментів можуть обмежити у праві виїзду з України, керування транспортними засобами, користуванні зброєю, полюванні.

Нагадаємо, у громадських юридичних приймальнях Фонду безкоштовні консультації надаються з будь-яких правових питань. Наразі такі приймальні працюють у Балаклійському, Первомайському, Валківському, Барвінківському, Великобурлуцькому та Близнюківському районах.