Фонд організував видачу угорської гуманітарної допомоги переселенцям

22.06.2016
Фонд організував видачу угорської гуманітарної допомоги переселенцям

 

Перша партія гуманітарки від Угорської екуменічної служби допомоги знайшла своїх адресатів. Регіональні представники Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області роздали матерям-одиначкам, пенсіонерам, багатодітним родинам близько семи з половиною тонн продуктів харчування та засобів гігієни. Загалом допомогу отримали 440 сімей переселенців, які наразі проживають у Близнюківському, Первомайському, Балаклійському, Дергачівському, Барвінківському, Шевченківському районах і в Харкові.

Світлана та Олексій Ковальови переїхали до Дергачів з Луганська. Подружжя виховує шістьох дітей – заради їхньої безпеки родина і наважилася на вимушений переїзд. Коли у серпні 2014 року вони тікали під гуркіт канонади з рідного міста, їхній наймолодшій донечці було лише півроку. Ковальови намагаються про ті часи не згадувати – вони радіють тому, що війна пощадила їхню сім’ю, що всі живі та здорові. Адже батько після того, як вивіз жінку з дітьми у безпечне місце, пішов добровольцем в АТО. Чесно відслуживши належний строк, він повернувся до Дергачів, де родина орендує частину приватного будинку з клаптиком землі. Працьовиті Ковальови посадили чималий город і всі гуртом його обробляють, щоб якось прогодуватися. Тож допомога від угорських благодійників виявилася дуже доречною.

"Ми вдячні за підтримку і за увагу до нас. Для великої родини це дійсно підмога, харчі нам потрібні завжди. Ось нагодувала всіх обідом, і знову треба ставати до пічки, вечерю готувати – продуктів не напасешся", - каже Світлана Ковальова.

Саме на багатодітні родини, а також інвалідів, самотніх пенсіонерів, мам-одиначок спрямована програма підтримки переселенців, яку фінансує міжнародний союз АКТ Альянс (м. Женева) та виконує Угорська екуменічна служба допомоги за участі Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області. Угорці допомагають українським переселенцям майже від самого початку військового конфлікту на Донбасі – гуманітарка постачається вже вп’яте. Програма діє у кількох областях України – Херсонській, Київській, Запорізькій та інших. На Харківщині координатором цієї програми є Наталія Назаренко, яка також представляє Фонд соціального розвитку. За її словами, іноземні благодійники дещо спантеличені позицією української влади, яка ніби не помічає проблем переселенців, однак готові надавати допомогу далі.

"Угорці просять нас моніторити ситуацію та повідомляти, чи потрібна допомога і яка саме. Адже у нас мовчать про те, що переселенцям нема де жити, що вони голодують", - констатує Наталія Назаренко. - "Якщо у місті люди ще якось виживають, то у селах ситуація дуже складна. Ось ми їздили по районах Харківщини – це просто жах! Переселенці живуть у покинутих будинках, у багатьох у вікнах замість скла плівка, тече дах, немає елементарних побутових умов – і пенсія 1100 гривень, якої ні на що не вистачає".

Угорська гуманітарна допомога призначена для найбільш вразливих категорій переселенців. Списки таких сімей представникам Фонду соціального розвитку надали місцеві управління праці та соцзахисту населення. Першу партію гуманітарної допомоги – це 440 наборів – було розподілено між Харковом та шістьма районами області. 35 наборів отримали переселенці, які мешкають у харківському таборі «Ромашка», по 30 наборів благодійники роздали у Шевченківському та Дергачівському районах, по 70-80 наборів було надано для Барвінківського, Близнюківського та Балаклійського районів. Найбільш об’ємною виявилася допомога для Первомайського району – тут гуманітарку отримали 110 сімей.

"Переважна більшість цих сімей дійсно потребує допомоги, тому що люди полишили все, приїхали без нічого. Хоча були й такі, хто відмовився від допомоги – мовляв, у нас пенсія непогана, віддайте краще тим, кому це більше потрібно. А є такі родини, де нема чого їсти. Наприклад, сім’я, в якій 13 дітей – там проблеми з виплатами, бо уряд то приймає відповідні постанови, то відміняє. Ще є у нас сім’я – бабуся років 80-ти, чоловік та жінка інваліди та дитина-інвалід. Ми до них прийшли – там реально пусто у хаті", - розповідає представник Фонду соціального розвитку у Первомайському районі Віталій Дарчич.

До складу кожного набору, придбаного угорськими благодійниками, входять продукти харчування (олія, борошно, цукор, крупи, м’ясні консерви, чай), а також засоби гігієни: пральний порошок, мило, шампунь, зубна паста та інше. Речі прості, але у господарстві потрібні. Тож протягом якогось часу людям не доведеться ламати голову над тим, як викроїти зі скромного сімейного бюджету гроші на побутову хімію або бакалію.

"Люди дуже вдячні, тому що допомога об’ємна. І продукти, і побутова хімія – все потрібно. Одна жінка дуже зраділа, коли побачила у пакеті борошно. Мовляв, як добре – якраз ягоди пішли, вишня, тепер можна буде вареників наліпити, пирогів напекти. Все дуже вчасно і дуже до речі. Адже категорія людей така, що допомога завжди потрібна", - зазначає представник Фонду соціального розвитку у Шевченківському районі Світлана Захарченко.

Втім, всі без винятку переселенці наголошують: допомога – це добре, але краще б у ній не було потреби. Люди живуть надією на те, що війна нарешті скінчиться, і можна буде повернутися додому, знову стати господарями на своїй землі. Адже тут, за десятки або навіть сотні кілометрів від рідної домівки, вони почувають себе лише гостями.

"Вони чекають на закінчення війни – це для них найголовніше. Підтримка, допомога – вони за це вдячні, але більш за все вони хочуть повернутися додому", - каже Андрій Воронкін, представник Фонду соціального розвитку в Близнюківському районі.

А поки війна триває, благодійники продовжують свою роботу. Найближчим часом від угорців надійде друга партія гуманітарної допомоги – ще 450 наборів. Їх також буде розподілено між сім’ями переселенців, які зараз мешкають у Харкові та області.