Фонд підтримує реформу первинної ланки медицини

20.01.2017
Фонд підтримує реформу первинної ланки медицини

З січня по червень триватиме підготовчий етап реформи первинної ланки медицини. За цей час лікарі первинної ланки мають пристосуватися до нового формату роботи та роз’яснити прийдешні зміни пацієнтам. Передбачається, що в Україні буде запроваджено страхову модель медицини.  Про реформу наразі відомо лише те, що було озвучено чиновниками Міністерства охорони здоров’я України на презентаціях і регіональних нарадах.

«Лікар у кожної родини»

З 1 липня 2017 року пацієнти зможуть обирати терапевта, педіатра або сімейного лікаря і заключати з ним контракт на надання медичних послуг. Сплачувати ці послуги буде держава – через Національну агенцію медичного страхування (її поки не створено). Передбачається, що на рік за одного пацієнта лікар отримуватиме близько 210 гривень, за родину з двома дітьми – тисячу гривень.  Ці кошти покриватимуть саме первинну медичну допомогу, передбачену гарантованим державою пакетом медичних послуг. Які конкретно послуги будуть входити до цього пакету, також невідомо.

При виборі лікаря відміняється територіальна прив’язка: пацієнт може заключити контракт за місцем свого фактичного проживання або навіть обрати фахівця з іншого міста, області.

«Тут постає питання: чи захоче цього сам пацієнт? Адже сімейний лікар повинен цілодобово бути поруч, мати змогу організувати денний стаціонар або стаціонар на дому під своїм наглядом. Гіпотетично лікар, який живе та працює у Валках, може взяти собі пацієнтів з Харкова. Але як він буде вести цих людей?», - розмірковує Марина Орлова, головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги Валківського району.

В той же час відсутність підписаного з лікарем контракту не може бути підставою для відмови у наданні первинної медичної допомоги.  

Пріоритет – приватна медична практика

Сімейні лікарі також зможуть обирати: працювати у складі медзакладу або стати фізичною особою-підприємцем, відкривши приватну практику. У МОЗ називають пріоритетним саме другий варіант. Сьогодні його обирають в основному стоматологи, та в перспективі на вільні хліба масово підуть і сімейні лікарі. Принаймні, так сподіваються у профільному міністерстві. Медики на місцях більш обережні у своїх прогнозах.

"Лікарі пенсійного або передпенсійного віку навряд чи підуть у приватну практику, адже для цього треба отримувати ліцензію, оформляти купу документів, шукати та орендувати приміщення, винаймати медперсонал. А ось для молоді це гарна перспектива. З вісімнадцяти сімейних лікарів, що працюють у Вовчанському районі, троє зацікавилися можливістю відкрити приватну практику», - розповідає головний лікар КУОЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги Вовчанського району» Карина Ліца.  

Пацієнту, по суті, однаково, яку форму організації діяльності обере сімейний лікар. Передбачається, що лікувати людей медики будуть строго за локальними протоколами, які наразі переглядаються з урахуванням підходів доказової медицини.   

А що на селі?

Чи зможе сільське населення у повній мірі скористатися можливостями, які дасть реформування «первинки», – питання відкрите. Через брак медичних кадрів жителям сіл навряд чи буде з кого обирати. Наприклад, з наявних на Вовчанщині 18 амбулаторій у семи взагалі немає сімейних лікарів, у чотирьох лікарі працюють за сумісництвом, а у більшості ФАПів «сімейники» приймають пацієнтів раз на місяць. Тож доступ навіть до первинної медичної допомоги у селян обмежений.

Зарадити ситуації можуть виїзні медичні огляди, вважають у Благодійному фонді соціального розвитку Харківської області, який протягом двох років успішно реалізує власну медичну програму для сільського населення.

«Ми сформували кілька медичних бригад, що їздять по селах і безкоштовно оглядають людей, в тому числі з використаннями УЗД-апарату. Це зручно для селян та ефективно з точки зору охорони здоров’я, бо дозволяє на ранніх стадіях діагностувати захворювання і розпочати лікування. Гадаю, якщо держава візьме на озброєння цей досвід та поєднає його із запланованою реформою, це допоможе посилити первинну ланку медицини у сільській місцевості», - зазначає голова правління Фонду соціального розвитку Євген Шаповал.

Цьогоріч медичні бригади Фонду розпочнуть свою роботу восени. Як і раніше, лікарі оглядатимуть сільське населення у всіх районах Харківської області. Людей будуть консультувати кардіолог, окуліст, травматолог, гінеколог, невропатолог, лікар ультразвукової діагностики.