Фонд спорядив історика-ентузіаста для етнографічного дослідження

09.08.2016
Фонд спорядив історика-ентузіаста для етнографічного дослідження

 

Фотоапарат та мопед – для відчайдушного дослідника. Благодійний фонд соціального розвитку Харківської області зробив свій внесок у захоплюючий краєзнавчий проект, який ініціювала Близнюківська селищна рада. За його підтримки на території району розпочалася етнографічна експедиція, учасником якої є місцевий історик-ентузіаст Михайло Волков. Його задача – дослідити історію тутешніх сіл, розшукати привабливі для туристів цікавинки, зібрати байки та легенди краю.

Більшу частину статей для української Вікіпедії, що стосуються Близнюківського району, написав саме Михайло Волков. Він історик за фахом, працює у місцевому краєзнавчому музеї на посаді з промовистою назвою «спеціаліст з охорони культурної спадщини». Історію рідної землі Михайло Волков досліджує вже не перший рік, нещодавно навіть побачила світ монографія за його авторством – надрукувати її допомогла Близнюківська селищна рада. Дослідник зізнається, що поки йому вдалося зібрати інформацію лише про третину сіл, які знаходяться на території району, а хотілося б описати їх усі. Тому коли Михайлові запропонували відправитися в історико-етнографічну експедицію Близнюківщиною, він з радістю погодився. 

«Основна моя мета – об’їздити усі села і зібрати якомога більше інформації, щоб відтворити історію кожного з них. Було вирішено розпочати з тих сіл, що увійдуть до складу Близнюківської об’єднаної територіальної громади. На основі отриманих даних планується скласти туристичні маршрути, спробувати розвинути у нашому районі зелений туризм. Але для цього треба побувати у цих селах і на власні очі побачити, що є цікавого у районі, що тут можна буде показати туристам», - зазначає Михайло Волков.

Під час підготовки до експедиції з’ясувалося: деякі села знаходяться у такій глушині, що туди навіть автобуси не їздять. Тож довелося міркувати, як забезпечити досліднику свободу пересування. Окрім транспортної проблеми вималювалася ще одна – проблема фотофіксації майбутніх знахідок. Знімати на «мильницю» або телефон – не варіант, для такого серйозного проекту потрібен професійний апарат, який дозволить робити по-справжньому якісні фотографії. Зрештою на сесії Близнюківської селищної ради було прийняте рішення звернутися по допомогу до Фонду соціального розвитку Харківської області.

«Ми попрохали підтримати наш краєзнавчий проект, який, до речі, увійшов до програми соціально-економічного розвитку, - каже Близнюківський селищний Голова Геннадій Король. - Для проведення експедиції був необхідний транспортний засіб, а оскільки ми люди сучасні,  економні, то був обраний мопед вартістю 8 тисяч гривень. Фонд перерахував на його купівлю гроші, а також передав добротний дорогий фотоапарат. Все це було прийнято на баланс Близнюківської селищної ради».

Етнографічна експедиція стартувала в останні дні липня. За цей час Михайло Волков об’їздив кілька сіл, розташованих на території Бурбулатівської сільради. Поки – без сенсаційних знахідок. В Олександрівці дослідник натрапив на місце, де колись була церква, а у Миколаївці знайшов старовинний могильний хрест, датований аж 1860 роком, – ось і всі цікавинки. Михайло зізнається, що збирати інформацію значно складніше, ніж він очікував.   

«Я собі уявляв, що це буде набагато простіше: я приїхав у село, по вулицях пройшовся, з людьми порозмовляв. А виявляється, не все так просто. Зустрічають селяни з осторогою. Питаєш у них щось з історії села, а вони не пам’ятають або не знають нічого. А ті, хто щось знав, померли вже. Та й взагалі людей мало – в основному вони на свої біди жаліються, розповідають, як їм у селах живеться важко», - каже історик-ентузіаст.

Втім, Михайло Волков не сумнівається у тому, що обов’язково знайде щось важливе, цікаве. Великі надії дослідник покладає на села, розташовані на території Алісівської та Семенівської сільських рад. Колись усі вони були засновані німецькими переселенцями – досі збереглися старі німецькі кладовища, залишилися руїни будинків. Михайло впевнений, що там буде на що подивитися. Бажаємо йому удачі та надзвичайних відкриттів!