Фонд соціального розвитку організував навчальний семінар за участі експерта з Мінфіну

21.03.2016
Фонд соціального розвитку організував навчальний семінар за участі експерта з Мінфіну

 

Як грамотно сформувати та виконати місцевий бюджет в умовах реформи децентралізації – це питання стало основною темою семінару, який організував Благодійний фонд соціального розвитку Харківської області. Навчальний захід було проведено спеціально для працівників фінансових служб органів місцевого самоврядування, голів бюджетних комісій та бухгалтерів районних, міських і сільських рад.

Реформа децентралізації суттєво впливає на бюджетний процес на місцях. Законодавство у цій сфері постійно змінюється, тому місцеві ради змушені корегувати свої кошториси, освоювати нові механізми планування бюджетів. Ситуацію ускладнює невідомість – фінансисти не знають, на які ще зміни слід чекати найближчим часом, тому в процесі роботи у них виникає чимало запитань. Щоб дати відповіді на ці запитання, Фонд соціального розвитку запросив до Харкова одного з ініціаторів зазначених змін – начальника управління планування місцевих бюджетів Міністерства фінансів України Галину Маркович.

"Бюджетне законодавство повсякчас зазнає змін, тому місцеві бюджети доводиться переглядати. Щоб допомогти працівникам фінансових служб місцевих рад зорієнтуватися в ситуації, ми організували семінар за участі фахівця, який безпосередньо в Міністерстві фінансів ці зміни генерує і знає не тільки те, що відбувається, а й те, чого варто очікувати на майбутні квартали 2016 року. Найважливіше для учасників заходу – не лише навчитися, але й отримати впевненість у тому, що буде завтра. Тобто зміни, які триватимуть, мають стати очікуваними, щоб працівники фінансових установ, головні бухгалтери були спроможні працювати у нових умовах", - пояснює координатор проекту «Центр сприяння розвитку територіальних громад Харківської області» Олександр Безуглий.

Найбільш актуальне на сьогодні питання – це формування бюджетів об’єднаних територіальних громад. Перші подібні утворення з’явилися в Україні лише у минулому році, тож досвіду, який дозволив би зробити якісь висновки, поки немає. Зараз на Харківщині відбувається процес об’єднання цілого ряду територіальних громад, і для них питання наповнення бюджету є життєво важливим. Адже від того, наскільки успішною буде бюджетна політика об’єднаної громади, залежить її добробут та зрештою існування. Втім, Галина Маркович радить відкинути всі побоювання та сміливо користуватися тими розширеними можливостями, які дає децентралізація.

"Головна порада – не боятися змін. І ретельно працювати над податковою базою. У бюджетному законодавстві передбачено так, що всі доходи зараховуються саме до бюджету громади, тобто до місцевого бюджету. Ніхто не забирає доходи до державного бюджету і потім не перерозподіляє. Отримавши свої доходи, громада їх у себе залишає і має можливість фінансувати свої повноваження. Чим більше доходів, чим більше роботи над податковою базою, тим більше ресурсів отримує бюджет, тим краще фінансуються видатки", - пояснює заступник директора Департаменту місцевих бюджетів – начальник управління планування місцевих бюджетів Міністерства фінансів України Галина Маркович.

За словами учасників семінару, поради експерта дуже допоможуть їм у професійній діяльності. Уся надана інформація є актуальною та корисною, а про деякі нюанси працівники фінансових служб взагалі дізналися вперше. Та найбільше вони вдячні за можливість задати експерту запитання та отримати вичерпні пояснення.

"У мене дуже гарні враження від семінару – все зрозуміло та доступно", - каже заступник Дергачівського міського голови з фінансово-економічних питань Олена Христенко. – "Ми зараз знаходимось на етапі об’єднання громад, тож виникає безліч запитань щодо планування бюджету. Галина Богданівна розповіла багато цікавого про деякі статті Бюджетного кодексу, думаю, дещо з цього ми будемо використовувати на практиці при затвердженні та виконанні бюджету".

"У цілому дуже цікаво та інформативно. Приємно поспілкуватися з людиною, яка безпосередньо бере участь у провадженні змін і розповідає про реформу з використанням цифр, графіків. Якщо щось незрозуміло, можна подивитися на інфографіку, і все стає на свої місця", - ділиться враженнями радник голови Балаклійської районної ради Віра Пономаренко.

Реформа децентралізації триває, тож подібні навчальні семінари проводитимуться і надалі, запевняють у Фонді соціального розвитку.