Фонд відновив виїзди медичних бригад

Після двомісячної перерви мобільні медичні бригади, створені за ініціативою Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області, відновили свою роботу. Перший цього року виїзд лікарі здійснили в село Перекіп Валківського району. Прийом пацієнтів одночасно вели п'ять фахівців: кардіолог, лікар ультразвукової діагностики, офтальмолог, травматолог і гінеколог. У цілому вони провели більше 300 обстежень.
- Фонд, як і було обіцяно наприкінці минулого року, продовжив реалізацію програми «Медицина Харківщини для людей». Протягом 2016 року плануємо здійснити більш 500 виїздів медичних бригад, відвідавши найвіддаленіші населені пункти Харківської області, - каже голова правління Фонду Євген Шаповал.
Село Перекіп, з усіх боків оточене полями, знаходиться в 12 кілометрах від Валок. Відстань, здавалося б, невелика, але для багатьох місцевих жителів практично непереборна. Молодші при необхідності можуть дістатися до районної лікарні, решта ж отримуює медичну допомогу в Перекопському фельдшерсько-акушерському пункті (Фапі), роками не буваючи у фахівців вузького профілю. Приїзд цілої бригади лікарів з Харкова став для села, в якому проживає всього півтисячі людей, справжньою подією.
- Працівники Фапу такого ажіотажу не очікували, - зізнається Перекопський сільський голова Сергій Конєв. - Коли ми обговорювали організаційні моменти, готувалися до приїзду медбригади, вони думали, що тут буде 10-15 чоловік. А зараз приміщення битком набито. Такого медогляду у нас в селі давно не було.
Хоча Перекіп - село невелике, назвати його таким, що вмирає, ніяк не можна. Тут працює декілька підприємств, серед яких досить велика агрофірма, сироварня, пилорама. Є дитячий садочок, школа і навіть клуб з бібліотекою. Та і місцевий ФАП виявився досить просторим і пристосованим для прийому пацієнтів - медики змогли більш-менш комфортно розміститися, розставити і підключити апаратуру. Особливо зраділи лікарі теплим батареям - говорять, далеко не усі сільські амбулаторії мають опалення.
- Коли ми тільки починали їздити по районах Харківської області, у нас був шок. Бувало таке, що усі лікарі приймали людей в одній-єдиній кімнатці. Замість тапчана доводилося укладати пацієнтів на піч, а влітку, якщо бракувало місця, травматолог оглядав людей прямо на вулиці. Так що в цьому ФАПі умови дуже навіть непогані, - розповідає бригадир першої медичної бригади Ірина Кузнецова.
Незважаючи на ожеледь і дощ, на прийом до фахівців прийшло півсела. Когось сюди привела конкретна проблема, а хтось просто вирішив перевірятися. Майже в усіх місцевих жителів є своє господарство, яке вимагає догляду і уваги, тому піклуватися про здоров'я їм частенько ніколи. Але оскільки лікарі самі приїхали в село, люди поквапилися скористатися цією можливістю і все-таки потрапити на прийом. Тим більше що медики привезли з собою сучасну апаратуру - можна було здати кров на цукор, зробити кардіограму, пройти ультразвукове обстеження. Результат видавався відразу, за кожним проведеним оглядом йшла вичерпна консультація.
- Я впала нещодавно, і спина тепер сильно болить. Ось я проконсультувалася з травматологом, і ще кров на цукор здала. Лікарі дуже добрі, дуже уважні, хороші. Їм потрібно тільки виписати вдячність, - ділиться враженнями мешканка села Перекіп Валентина Андріївна.
- Я прийшла дізнатися, в якому стані моє здоров'я. У гінеколога вже була, хочу ще до окуліста піти, тому що все ніяк не потраплю до фахівця, увесь час відкладаю. А окуляри вже потрібні, тому що працюю багато за комп'ютером - я секретар сільради. Тепер уже нікуди діватися, раз приїхали лікарі майже додому, - говорить Раїса Сенчук, мешканка села Перекіп.
Пенсіонерка Катерина Тридуб побувала в усіх п'яти фахівців. Жінка зізнається, що не звикла піклуватися про своє здоров'я, але з віком усвідомила, що нехтувати візитами до лікарів все ж не варто. Адже якщо не підтримувати свій організм в хорошій формі, можна «заробити» цілий букет хвороб. Тому, дізнавшись про приїзд медиків, пенсіонерка вирішила обов'язково піти на прийом і отримати консультацію кожного фахівця.
- Вирішила обстежуватися, тому що це безкоштовно, тому що це для людей. Дай бог здоров'я усім, хто організував цю справу. Я задоволена усіма лікарями. Мені виписали краплі для очей, кардіолог призначила ліки додаткові, які треба для підтримки серця. Фахівець УЗД побачила вузли в щитовидці - я знала, що вони є, але лікар сказала мені обов'язково стати на облік. Ще був травматолог - він дав мені багато корисних порад. Рекомендацій дотримуватимуся, ліки обов'язково куплю, - обіцяє мешканка села Перекіп Катерина Тридуб.
Лікарі виїзної медичної бригади ніколи не відмовляють, якщо їх просять оглянути лежачого або безпорадного пацієнта вдома. Так було і цього разу. Сільський голова запропонував відвідати місцеву мешканку, якій нещодавно ампутували ногу. У жінки важка форма цукрового діабету, і треба було виміряти рівень цукру в її крові. Додому до пацієнтки відправили медсестру із спеціальним приладом, яка за декілька хвилин провела необхідні виміри і повернулася у ФАП до інших пацієнтів.
День виявився насиченим і плідним як для лікарів, так і для жителів села. Фахівці оглянули всіх, хто бажав, і поставили низку діагнозів, які для деяких пацієнтів стали повною несподіванкою. Так, в одному випадку був виявлений цукровий діабет, в іншому - численні вузли в щитовидній залозі. Коли б не благодійний медогляд, люди дізналися б про свої проблеми набагато пізніше, коли захворювання уже набуло б важкої форми.
- Такі медогляди в селах дуже потрібні. Для людей це величезна допомога, тому що дістатися до районної лікарні важко, там черги. Маршрутки у нас ходять не дуже добре. Туди виїдеш, а назад не приїдеш, - говорить завідуюча ФАПом Наталія Соломко.
У Валківському районі діяльність Фонду соціального розвитку Харківської області координує депутат місцевої райради Ольга Дубовик. За її словами, попередні візити медичних бригад викликали великий інтерес у людей, тому тут дуже чекали, коли виїзди лікарів поновляться. Важливо, що така робота з населенням носить не тимчасовий, а постійний характер, і жителі сільської місцевості не виявляються наодинці зі своїми проблемами.
-Наприклад, нещодавно до мене звернулася мешканка села з проханням допомогти в придбанні медикаментів для хворого сина - для проведення гемодіалізу. Через Фонд соціального розвитку були закуплені препарати на два з половиною місяці, зараз людина отримує необхідне лікування, - розповідає депутат Валківської районної ради Ольга Дубовик.
У Фонді роботу мобільних медичних бригад планують так, щоб охопити якомога більше сіл і селищ в різних районах Харківщини. Найближчими місяцями лікарі виїжджатимуть в область кожен будній день.