Ігор Балута: вдячність людей - найкращий стимул для подальшої роботи

30.12.2015
Ігор Балута: вдячність людей - найкращий стимул для подальшої роботи

 

Створення Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області багато хто визнав передвиборчим піаром. Проте Фонд на практиці довів свою життєздатність і ефективність. Його програма «Медицина на селі» стала справжнім порятунком для жителів глибинки, яким недоступна висококваліфікована лікарська допомога.

 Завдяки цій програмі селяни можуть проконсультуватися у провідних харківських фахівців і отримати рекомендації щодо лікування захворювань. Про те, що вдалося зробити в цьому році, а також про плани на наступний рік розповів член наглядової ради Фонду Ігор Балута.

 - Ігор Миронович, коли презентували Фонд соціального розвитку Харківської області, у багатьох була впевненість у тому, що цей проект є суто перевиборчим: мовляв, після виборів програму загальнодоступної медицини на селі швиденько згорнуть ...

- Багато хто, в тому числі і представники влади, заявляли, що це передвиборчий проект. Вони і деякі недоброзичливці помилилися. Як ми і заявляли, цей проект - не на один рік, і ті завдання, які ми ставили, ще не виконані. Фонд успішно працює, і в межах програми, яку Ви згадали, було зроблено 245 виїздів медичних бригад у найвіддаленіші села Харківської області. Оглянуто понад 12000 пацієнтів, дано стільки ж змістовних консультацій. З 27 районів області медики побували в 25, «намотали на колеса» 95000 кілометрів.

- Пам'ятається, Ви говорили, що це медики-волонтери ...

 - Так. У програмі взяли участь 85 медиків різних спеціалізацій - ортопеди, гінекологи, кардіологи, терапевти, офтальмологи, хірурги, фахівці УЗД, в деякі села виїжджали педіатри, мамологи, невропатологи ... Більшість лікарів - професіонали вищої кваліфікаційної категорії і великим досвідом роботи, тому вміють орієнтуватися в нестандартних ситуаціях. Всі виїзди - у вільний від основної роботи час. Огляди проводили в місцевих фельдшерсько-акушерських пунктах, які практично не пристосовані для проведення оглядів вузькими спеціалістами. Тому всю необхідну апаратуру привозили з собою. Для обстеження сільських жителів спонсорами нашого Фонду були закуплені апарати УЗД, кардіографи, тонометри, глюкометри, офтальмологічні набори, апарати для вимірювання внутрішньоочного тиску та інше медичне приладдя.

- Як на місцях, в районах, сприйняли ініціативу Фонду?

 - Люди, звичайно ж, нам вдячні. Ми недаремно обрали для огляду жителів глибинки. Часом їм досить непросто вибратися в районний центр не тільки для профілактичного огляду, а й для того, щоб отримати рекомендації лікаря, здати аналізи, пройти флюорографію, УЗД і так далі. Нерідко автобуси в районний центр їдуть із сіл один-два рази на тиждень, розклад складено незручно - не встигла людина приїхати, як потрібно бігти на зворотний рейс. Та й вартість обстежень «кусається». Ось люди і економлять на власному здоров'ї.

- Сумну картину Ви намалювали.

- Так, нерадісну. Наші медики в процесі оглядів первинно виявили кілька випадків онкозахворювань, цукрового діабету, кардіологічної патології. Був випадок, коли на обстеження прийшов чоловік у стані інфаркту міокарда! Практично у кожного пацієнта віком 50+ було діагностовано проблеми з суглобами і хребтом, багато хто страждає захворюваннями шлунково-кишкового тракту, мають серцеву патологію, панкреатити, захворювання щитовидної залози, гіпертонію, остеохондрози, глаукому, атрофічні коліти, фібрози, мастопатії, варикози та інші патології. Причини - тяжкі умови життя селян, відсутність висококваліфікованої медичної допомоги за місцем проживання та ментальність нашого народу: грім не вдарить - мужик не перехреститься.

- Пам'ятається, що програма «Медицина на селі» була розрахована до 2017 року, але медичні бригади Фонду об'їздили практично всю область. Чи означає це, що ви звертаєте роботу в цьому напрямку?

- Ні! Якщо дозволить погода, вже на початку наступного року медогляди будуть продовжені. Більше того, зараз розглядаємо можливість запуску мобільного флюорографічного комплексу, і в цьому питанні сподіваємося на сприяння Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації. Той факт, що люди говорять слова подяки і просять лікарів приїжджати хоча б двічі на рік, не дає нам приводу завершувати роботу.