Ініціатива фонду – шлях докорінних змін у сільській медицині

29.09.2015
Ініціатива фонду – шлях докорінних змін у сільській медицині

 

Сьогоднішні проблеми сільської медицини, як важкий тягар, відчуває майже кожен житель українського села. Вони є давніми та глобальними для всієї країни, бо наша система охорони здоров’я «занедужала» навіть не вчора. А розмови про її реформування залишаються лише розмовами. Навіть сьогодні у найвищих владних кабінетах не має чіткої концепції реформування медицини, особливо тієї її частини, що охоплює сільську місцевість.

Роки йдуть, а ситуація лише погіршується – зменшується фінансування, скорочуються штати медичних працівників у сільських амбулаторіях та ФАП, морально та фізично зношується обладнання. З кожним роком ці проблеми, як хвилі, накочуються одна на одну і загрожують перетворитися на соціальне цунамі, що остаточно зруйнує українське село. Вже зараз населення сіл катастрофічно скорочується, бо сільська молодь втікає до міста не в останню чергу з соціальних причин, в тому числі через відсутність якісних медичних послуг. Таким чином, відсутність системних змін у галузі сільської медицини без перебільшення загрожує розвитку і навіть існуванню аграрного сектору, який наразі є одним із найперспективніших напрямків української економіки.

Саме тому діяльність Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області направлена в першу чергу на покращення медичного обслуговування і створення робочих місць у сільській місцевості, що потребує активної позиції громад.

Село Токарівка Дергачівського району, до якого на минулому тижні завітала бригада лікарів Благодійного фонду, може бути прикладом того, як місцева громада впливає на вирішення проблем. Мешканці села активно висували свої побажання та вимоги депутатам сільської, районної рад, зокрема щодо ремонту сільської амбулаторії. І домоглися свого! Чотири роки тому стараннями місцевої влади капітально відремонтували будівлю амбулаторії, облаштували кабінети новими меблями, комп’ютерною та оргтехнікою. Тут є водопровід, каналізація, якісна сантехніка, майже у кожному кабінеті встановлено умивальник. У розпорядженні медичних працівників, яких налічується аж вісім, є навіть легковий автомобіль, на якому вони виїжджають на виклики пацієнтів.

Своїх колег з Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області працівники сільської амбулаторії зустріли дуже привітно. На їхню професійну думку, ініціатива створення мобільних бригад висококваліфікованих лікарів і їх виїзди у села - це саме те, чого не вистачає селянам, а також є значною допомогою у роботі сільських медичних закладів.

У складі медбригади фонду до Токарівки приїхали кардіолог, гінеколог, мамолог, травматолог, офтальмолог, спеціаліст з ультразвукового дослідження. Вони, як завжди, прибули зі своїм сучасним медичним обладнанням, включаючи апарат УЗД, кардіограф та прибор для аналізу крові на вміст цукру.

За день на прийомі лікарів побували 229 чоловік. «Ми дуже раді приїзду лікарів Благодійного фонду!» - майже в один голос заявляли мешканці Токарівки. Воно і не дивно: усі бажаючі пройшли комплексне обстеження, скориставшись небаченим у сільській місцевості обладнанням, та ще й безкоштовно і без великих черг, як це буває у харківських лікарнях. А туди ж ще треба дібратися у разі потреби! Не завжди для того знаходиться і час, і кошти.

Пацієнти також відзначали напрочуд уважне та доброзичливе ставлення до них лікарів. А медичні працівники сільської амбулаторії активно допомагали лікарям фонду. За їхніми словами, вони зовсім не вбачають конкурентів у своїх колегах із фонду, швидше навпаки – ті їм сприяють не лише в обстеженні людей, щоб мати цілісну картину стану здоров’я жителів села, а й допомагають проводити значну профілактичну роботу з попередження захворювань.

Жителі Токарівки теж зійшлися на думці, що якби місцевим медикам регулярно допомагали подібні виїзні медичні бригади з сучасним обладнанням, то це могло б докорінно змінити ситуацію з охороною здоров’я у сільській місцевості.

 

Народна думка

«Це як медицина майбутнього»

Любов Гусєва, пенсіонер:

- Я дуже вдячна лікарям з Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області. Мені не потрібно тепер їхати до Харкова, щоб зробити кардіограму та УЗД, які я планувала пройти як раз восени. Лікарі дуже уважні, доброзичливі. Коли лікар по-доброму звертається, це сприяє відкритому спілкуванню, пацієнт більше розповість про якісь симптоми та стан здоров’я. А лікар тоді поставить більш точний діагноз. Тому я надаю дуже великого значення саме людяному ставленню лікаря до пацієнта. А коли ще лікар є професіоналом своєї справи, то це взагалі унікальні спеціалісти. До нас приїхали саме такі лікарі. Хотілося б, щоб вони приїжджали до нашого села ще й у наступному році!

 

Юлія Перепелиця, домогосподарка:

- Проблем зі здоров’ям як таких не маю, але щоб їх не було, стараюся регулярно проходити обстеження. Не завжди вдається проходити комплексні обстеження, щоб одночасно відвідати кількох спеціалістів. А тут така вдача! Дуже рада, що так швидко та безкоштовно пройшла відразу стільки лікарів, зробила кардіограму та УЗД. Це як медицина майбутнього. Хочу щиро подякувати фонду за турботу про нас.

 

Тетяна Нехайленко, пенсіонер:

- Пройшла всіх спеціалістів задля максимально повного обстеження. Сподобалося, що все відбулося швидко, без черги, а медики доброзичливі та приділяють тобі увагу, готові витрачати на тебе час. Незвично, що результати електрокардіограми сказали майже відразу, і не довелося чекати, як зазвичай це робиться в лікарні. Спеціалісти гарні, уважні, ставляться до тебе з повагою. Приїжджайте до нас ще!

 

Галина Савчук, молодша медсестра Харківської обласної психіатричної лікарні №1:

- Дуже рада приїзду лікарів з бригади Благодійного фонду. Відвідала всіх спеціалістів для профілактики захворювань. Велике спасибі за таку нагоду!

В нашому селі багато дітей, і батьки були б раді, якби їх також оглянув лікар-педіатр. Маємо надію, що це не останній приїзд медиків фонду до нас, і наступного разу приїде ще й педіатр.

 

Василь Михайленко.