Канадські швидкі на Харківщині: рік успішної роботи

02.02.2018
Канадські швидкі на Харківщині: рік успішної роботи

Рівно рік тому, на початку лютого 2017-го, Благодійний фонд соціального розвитку Харківської області передав чотирьом районним лікарням сучасні реанімобілі, придбані на кошти доброчинців й уряду Канади. Ці машини стали надійними помічниками місцевих медиків, які отримали змогу швидко й обережно транспортувати пацієнтів, що потребують особливо дбайливого поводження.

Для валківчанина Володимира Шила останні два роки життя видалися вкрай важкими: він переніс два інсульти, інфаркт, а на довершення всього ще й зліг із нестерпним болем у спині. В той день, коли благодійники передавали канадську швидку Валківській районній лікарні, чоловік якраз проходив тут лікування – з вікна своєї палати він бачив момент передачі диковинного авто. Тоді Володимир Іванович ще не знав, що незабаром ця машина стане йому у великій пригоді. Саме канадський реанімобіль доставив чоловіка у Харків, де йому зробили МРТ і нарешті з’ясували, що з його спиною. А за півроку, коли Володимир Іванович трохи оговтався після інфаркту, ця машина знову відвезла його до обласного центру – тепер вже на операцію.

«Прооперували його успішно, біль, слава богу, минув. Проблеми деякі залишились, він з ходунками ходить, зате тепер без знеболювальних обходиться, - розповідає дружина пацієнта Тамара Павлівна. – Нам пощастило, що така машина на Валківщині є, бо інакше чоловік би до Харкова не доїхав. У звичайній машині він сидіти не міг – дуже боляче, стандартна швидка теж не дуже пристосована для таких хворих. А канадський реанімобіль надзвичайно зручний, зі спеціальними ношами. Так що машина ця нам дуже допомогла!».

«До цього у нас були тільки «ГАЗель» і «УАЗ», в народі «таблетка» – вони у сто  разів поступаються канадській швидкій по м’якості, по комфортабельності, - зазначає головний лікар Валківської ЦРЛ Богдан Носатов. - Ми додатково придбали ноші для спінальних хворих, які дають змогу зафіксувати пацієнта і в умовах наших поганих доріг довезти його без тряски, цілого й неушкодженого».

У Барвінківській, Первомайській і Близнюківській районних лікарнях також оцінили переваги канадських реанімобілів. З появою цих спеціалізованих машин можливості медичних закладів щодо транспортування пацієнтів значно розширилися. У Барвінківському районі, який є найвіддаленішим на Харківщині, канадський автомобіль використовували і для поїздок до обласного центру, і до Краматорську Донецької області, і до сусіднього Ізюму – там знаходиться міжрайонний туберкульозний диспансер.

«Ця машина дає впевненість у завтрашньому дні. Коли вона стоїть заправлена і готова до виїзду, я знаю, що будь-якої миті можу підняти водія, і він відвезе пацієнта, який потребує термінової медичної допомоги, до медзакладу третього рівня. Особливо це важливо, коли до нас поступають діти у важкому стані – тут важлива кожна година», - каже головний лікар Барвінківської райлікарні Олександр Халєєв.

Медики Близнюківщини також цінують канадську машину передусім за швидкість. Протягом року місцева районна лікарня організовувала госпіталізацію до Харкова постраждалих у ДТП, у пожежі – і завдяки вчасно наданій допомозі людям було збережено здоров’я. Останній такий випадок – порятунок жінки на 35-му тижні вагітності, яка обварилася окропом.

«Пацієнтка поступила до нас з опіками живота і грудної клітини – вона не могла ані ходити, ані сидіти. Ми одразу обробили опіки та відправили її до Харківського опікового центру. Все відбулося дуже швидко, тож вдалося уникнути інтоксикації, з жінкою все добре. Вона вже виписалася, ось у лютому має народити дитинку», - розповідає Любов Добруник, заступник головного лікаря з лікувальної роботи Близнюківської ЦРЛ.

На Первомайщині канадський реанімобіль теж не стоїть без діла – один-два рази на тиждень його обов’язково використовують для транспортування пацієнтів. Машина їздить як до Харкова, так і в межах району. Для місцевих мешканців канадська швидка стала справжньою паличкою-рятівничкою.

«Дуже багато людей дякують за цю машину, особливо сільські жителі, коли ми відвозимо людей з лікарні додому, у село. Ось ми поклали пацієнта на ноші, викотили з машини і прямо у дім на цих ношах його закочуємо. Це дуже зручно. І так само до Харкова возимо», - зазначає водій Первомайської ЦРЛ Сергій Горащук.     

«Сказати, що без цієї машини пацієнти залишилися б без медичної допомоги, було б неправильно. Однак є ряд захворювань, при яких швидкість надання екстреної допомоги грає вирішальну роль. І є випадки, коли дуже важлива коректна доставка. Наприклад, якщо у людини внутрішньочерепна гематома, везти її на «УАЗі», м’яко кажучи, не можна. Ось для цього нам канадський автомобіль і потрібний», - пояснює головний лікар Первомайської райлікарні Іван Панарін.

Протягом року канадські швидкі здійснили майже дві сотні виїздів, довівши свою надійність і зручність. Єдиний недолік цих машин, зазначають медики, – це великі витрати палива. У Первомайському районі проблему вирішили в такий спосіб: з цього року кошти на бензин виділятимуть місцеві ради. Можливо, досвідом Первомайщини скористаються й інші райони.