Керівники підприємств мають задекларувати свої статки до 1 квітня

12.01.2017
Керівники підприємств мають задекларувати свої статки до 1 квітня

З січня 2017 року подати електронні декларації про майно, доходи та витрати повинні не лише чиновники і депутати всіх рівнів, але й керівники державних та комунальних підприємств, організацій, установ. Відзвітувати про свої статки вони мають протягом найближчих трьох місяців.

Наприкінці минулого року електронні декларації подали високопосадовці та депутати Верховної Ради, тепер настала черга їхніх колег на місцях. Законодавством установлений конкретний термін – з 1 січня по 1 квітня 2017 року. Відповідно до закону «Про запобігання корупції», задекларувати свої статки повинні депутати місцевих рад та працівники органів місцевого самоврядування, а також «посадові особи юридичних осіб публічного права». Це не тільки керівники державних і комунальних підприємств (наприклад, директори шкіл, начальники ЖЕКів та ін.), але й їхні заступники, керівники структурних підрозділів цих підприємств та особи, які керують ділянками робіт (майстри, бригадири тощо).

«За оцінками експертів, кількість декларантів може сягати 1 мільйона осіб! А це вже висуває певні вимоги організаційно-технічного характеру. Тому процедура електронного декларування – це своєрідний виклик всій адміністративній системі України, перевірка її на технологічну зрілість. Ситуацію значно ускладнює те, що велика кількість декларантів не має вільного доступу до мережі Інтернет і не вміє працювати з комп’ютером, та й сама система електронного декларування потребує вдосконалення. Це проблеми, які ще належить вирішити», - зауважує експерт Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області Олег Конотопцев.

Він нагадує: щоб заповнити та подати електронну декларацію, необхідно авторизуватися за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП). На сьогодні це єдиний спосіб авторизації, передбачений законодавством. За словами Олега Конотопцева, отримання цифрового підпису – непроста задача для багатьох потенційних декларантів, особливо тих, хто мешкає у сільській місцевості.

В той же час відсутність ЕЦП не може бути підставою для ігнорування процедури електронного декларування. Та й взагалі законом не передбачено жодної причини, яка б дозволила уникнути цієї процедури. Згідно зі статтею 366-1 Кримінального кодексу України, умисне неподання декларації карається великим штрафом або позбавленням волі на строк до 2 років. 

Фото