Кінопоказ у Валках завершив мандри Docudays UA Харківщиною

23.12.2016
Кінопоказ у Валках завершив мандри Docudays UA Харківщиною

13-й Міжнародний мандрівний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA закінчив подорож Харківською областю. Останній у цьому році показ фестивальних стрічок відбувся у Валках.

 На півтори години сесійна зала Валківської районної ради перетворилася на імпровізовану кінозалу. Подивитися документальні фільми прийшло кілька десятків людей: працівники і голови сільських рад, депутати, чиновники, а також учні місцевих ліцею та школи. Зважаючи на різновікову аудиторію, організатори обрали для показу дві абсолютно несхожі стрічки – «Кровлі: кожному ковбою потрібен свій кінь» та «Євромайдан SOS». Перший фільм – добрий та оманливо простий, у ньому йдеться про 11-річного хлопчика, який попри всі складності здійснив свою мрію та приборкав коня. Друга стрічка, навпаки, емоційно напружена, динамічна, її сюжет розгортається навколо подій на Майдані та правозахисної діяльності юристів-волонтерів. Обидва фільми справили на глядачів сильне враження.

«Мені захід сподобався, особливо перший фільм. Він дуже гарно показує те, що для досягнення наших мрій ніхто, крім нас, працювати не буде. Треба, щоб кожен ставав і брався до роботи, - ділиться враженнями Євген Ситник, учень 11-Б класу Валківського ліцею ім. О. Масельського. - Другий фільм був дуже емоційним, напевно, надто емоційним для мене і для багатьох моїх однокласників. Я помітив, що їм було важко дивитися цей фільм, у деяких я навіть бачив красні очі».

«Це цікаво, це потрібно людям. Мій висновок після перегляду – у кожної людини повинна бути мрія. Найбільше сподобалося, що є такі небайдужі люди, як правозахисниця у фільмі «Євромайдан SOS». Поки є такі люди, в Україні не задавлять демократію», - вважає Юрій Гойденко, завідуючий клубом у селі Заміське.

У якості бонусу регіональний координатор фестивалю Docudays UA, правозахисник Юрій Чумак показав аудиторії анімаційний фільм з серії «Ти і поліція», виготовлений Асоціацією українських моніторів дотримання прав людини. Це жартівливий мультик-довідка, у якому розповідається, як треба поводитися у випадку неадекватних або незаконних дій правоохоронців. Кінопоказ у Валках вийшов особливим – завдяки глядачам, які з непідробнім інтересом переглядали стрічки, а потім так само щиро їх обговорювали.

«Сьогоднішній захід – він пройшов червоною стрічкою, на одному диханні, була дуже гарна атмосфера. Я так розумію, що всі, хто був на кінопоказі, дуже добре сприйняли ці фільми. Отже, те, що ми робимо, є дійсно корисним – я побачив це в очах присутніх», - каже правозахисник Юрій Чумак.

Документальне кіно – дуже цікава форма просвітницької роботи, але, на жаль, трохи підзабута, констатує вчитель Людмила Іванська, яка викладає правознавство у ліцеї імені Масельського та Валківській загальноосвітній школі. Фестивальні стрічки про права людини надихнули її, заохотили до подальшої роботи з учнями. Зокрема, вчитель загорілася ідеєю використовувати документальне кіно під час своїх уроків. 

«Нещодавно по всій Україні пройшов тиждень права, у нас теж була маса заходів, і я тільки зараз подумала: ну чому ж я оминула увагою документальні фільми? Я вдячна організаторам цього показу, що вони звернули мою увагу на документальне кіно. Ми вже домовилися з Юрієм Чумаком, будемо співпрацювати. Я хочу показувати ці фільми дітям і обговорювати побачене з ними, бо саме таке кіно змушує задуматися», - зазначає вчитель правознавства Людмила Іванська.

Покази фестивального кіно у районах Харківщини ініціював Благодійний фонд соціального розвитку Харківської області. За його сприяння документальні стрічки про права людини побачили мешканці Близнюківщини, Великобурлуччини, Первомайщини, Балаклійщини та Шевченківщині. Показ у Валках став останнім у цьому році.

«Це новий для нас досвід, і він виявився вдалим. У сільській місцевості ще ніколи не організовувалися покази фестивального кіно, завдяки нашій ініціативі більше тисячі жителів Харківської області вперше переглянули документалістику про права людини. Зараз можемо впевнено сказати: людям у селах це цікаво. Вони готові сприймати серйозне кіно, і ми зробимо все від нас залежне, щоб у них була така можливість», - каже голова правління Фонду соціального розвитку Євген Шаповал.

Фото