Минулої п’ятниці одна із виїзних бригад медиків Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області відвідала найвіддаленішу точку півдня Харківщини – село Добровілля Близнюківського району. Це лише один з багатьох населених пунктів, де вже побували лікарі Фонду. Протягом останнього місяця мобільні медбригади зі своїм обладнанням кожного дня курсують шляхами Харківщини, проводячи безкоштовні медичні огляди мешканців сел.

Мальовниче село Добровілля розташоване на березі річки Самари, яка впадає у Дніпро. Колись це було велике село з кількатисячним населенням. Тут працювала велика лікарня зі своїм медичним устаткуванням, стоматологічним кабінетом, рентген-апаратом, лабораторією і штатом у 30 лікарів. А сьогодні в селі живе не більше 600-700 жителів, лікарня втратила майже все обладнання, і зараз тут працюють лише три лікарі-пенсіонери. Більшість населення просто не має фізичної змоги отримувати кваліфіковану медичну допомогу: щоб дістатися до обласних лікарень, потрібно витратити 4 години і здолати 250 км дороги. Чи кожному пенсіонеру під силу така поїздка? Тому приїзд лікарів з Харкова став тут неабиякою подією, і кілька десятків жителів з самого ранку очікували на їх приїзд під стінами сільської лікарні.

Лікарня села Добровілля бачила багато чого. Збудована ще за царських часів, в роки столипінських реформ, вона пережила і Першу світову, і громадянську війни; була свідком наскоків у ці місця «орлів» Нестора Махна; вистояла під снарядами Другої світової, відбитки від яких досі можна бачити на стінах. Та, мабуть, за всю свою історію вона ще не бачила, щоб тут одночасно зібралося стільки лікарів із сучасною медичною технікою і пацієнтів. Всіх жителів з особливою турботою і увагою приймали кваліфіковані спеціалісти. Багато хто із стареньких вже багато років (а може, і за все життя) не отримував медичного обслуговування подібного рівня. Чимало з них навіть не бачили настільки новітніх приборів ультразвукової діагностики та електрокардіографії. Посмішки, а подекуди навіть сльози розчулення на старечих обличчях були кращим свідченням того, наскільки важливим для людей є приїзд фахівців-медиків і таке турботливе ставлення до них з боку Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області. Словам подяки не було кінця!

Працівники Фонду відповідально і швидко реагували на всі потреби пацієнтів. Наприклад, виявилось, що на прийом потрапили жителі сусіднього села Яковівка інвалід 2-ї групи Валентина Носач та інвалід 3-ї групи Сергій Олійник, які майже чудом дісталися сюди ще до приїзду медиків. Після медогляду волонтери Фонду без вагань запропонували свій автотранспорт, щоб відвезти їх додому.

Загалом цього разу на прийомі у лікарів побували понад 50 пацієнтів - пенсіонери, люди середнього віку, молодь та діти. Всі були ретельно обстежені, отримали необхідні консультації, а при потребі – направлення до лікарень.

Окрім Добровілля, маршрути мобільних медбригад цього тижня пролягли в села: Вище Солоне (Борівський район), Печеніги, Новий Бурлук, Мартове, Артемівка (Печенізький район), Ленінка, Берестовенька, Володимирівка (Красноградський район), Чорне (Великобурлуцький район).

Ми поцікавились у лікарів, з якими жалобами найчастіше звертаються селяни.

Як розповіла лікар-ревматолог Ольга Анатоліївна, дуже багатьох пацієнтів турбують болі у суглобах та хребту. Як правило, вони викликані важкою працею, тривалими фізичними навантаженнями, віковими змінами. Травматолог Олександр Олексійович також відмітив велику кількість подібних скарг і констатував сумний факт, що це стається від неуважності людей до свого здоров’я, від непомірності фізичних навантажень, що призводить до швидкого «зносу» тих же суглобів і хребта, а це, у свою чергу, б’є по здоров’ю цілком. Тому він рекомендує людям не перевантажувати свій організм постійною важкою фізичною працею навіть у молодому віці, тим більше у зрілому, оскільки все це згодом негативно відбивається на здоров’ї, яке вже не повернути.

Лікар-невропатолог вищої категорії Майя Миколаївна відмічає велику кількість проблем з остеохондрозом шийного та поперекового відділів хребта. Вона рекомендує не тільки намагатися уникати довготривалих фізичних навантажень на роботі чи господарстві, але й при цьому робити масаж, комплекс вправ для фізичної зарядки, які допомагатимуть затримувати розвиток цих проблем зі здоров’ям. Лікар-гінеколог і спеціаліст з ультразвукової діагностики Ганна Едуардівна вказує на такі поширені захворювання як хронічний панкреатит, жовчно-кам’яні хвороби, кіста нирок, дифузні зміни щитовидної залози, аутоімунний тиреоїдит. Більшість таких хвороб викликані надлишковою масою тіла, внаслідок неправильного харчування, порушення режиму прийому їжі. Тому вона радить людям уважніше ставитися до свого раціону та режиму харчування.

Лікарі кажуть, в, за їх словами, не треба було переконувати в необхідності запровадженого Фондом проекту по наданню медичної допомоги сільським мешканцям, а кожна зустріч з пацієнтами, їх щира подяка і запрошення приїжджати ще свідчать, наскільки це важливо для людей.

Лікарі кажуть, що кожна зустріч з пацієнтами, їхня щира подяка і запрошення приїжджати ще свідчать, наскільки важливу, необхідну справу робить Благодійний фонд соціального розвитку Харківської області.

Василь Михайленко, "Сільська газета", №34, 21 серпня.