“Часто місцеві ради не приймають вчасно рішення про встановлення місцевих податків або встановлюють низькі ставки податків, в той час як бюджетам не вистачає надходжень. Зокрема, це стосується земельного податку. Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 % від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь та земель загального користування – не більше 1% їх нормативної грошової оцінки.

В Харківській області більшість місцевих рад встановлює земельний податок в значно меншому розмірі, ніж максимально передбачений законом. І це при тому, що, з одного боку, місцевим бюджетам хронічно не вистачає коштів, а з іншого боку, 1%– зовсім невисокий податок для сільськогосподарських товаровиробників, які мають значні прибутки. 

Втім, ситуація потроху змінюється. Наприклад, у січні цього року Богодухівська міська рада збільшила податок для сільськогосподарських угідь з 0,1 до 1%, довівши його до максимального розміру.

Важливо: рішення про встановлення місцевих податків може бути реалізовано лише починаючи з наступного бюджетного періоду. Наприклад, якщо відповідне рішення було прийняте в 2016 році, то податки можуть бути нараховані платникам податків лише в 2017 році. Фізичні особи сплачують податки після отримання податкового повідомлення-рішення, що складається та надсилається платникам податків органами Державної фіскальної служби. За відсутності такого документа фізична особа не має підстав для сплати податку".