На Велике кінне свято з’їхалися конярі з кількох областей

19.09.2016
На Велике кінне свято з’їхалися конярі з кількох областей

 

Кінні забіги та театр, виступи кобзарів, козацькі змагання, конкурс на найкращий борщ і понад півтори тисячі глядачів. 17 вересня в селі Надеждине Близнюківського району вперше пройшов унікальний захід – Велике кінне свято, присвячене 73-й річниці визволення Близнюківщини від німецько-фашистських загарбників. Дійство відбулося за фінансової підтримки Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області.

Місце проведення заходу – схили біля річки Бритай – обрали не випадково. Саме тут кілька сотень років тому українські козаки, за легендою, брили своїх коней – звідси і назва річки пішла. Ідея проведення кінного свята належить знаному далеко за межами України жокею та коняру Костянтину Цяпці. Він виношував її кілька років, і ось нарешті наважився реалізувати. Костянтин Цяпка запросив до участі у заході своїх колег-конярів, подбав про цікаву та видовищну програму, а Фонд соціального розвитку надав фінанси на організацію свята та придбання нагород для переможців змагань.

    

 «У козака має бути обов’язково три предмети – шабля, булава і кінь. На Близнюківщині завжди вирощували гарних коней. Хочеться відродити цю традицію. Цього року на свято було запрошено представників різних кінних шкіл України. Відгукнулися конярі Харківщини, Запоріжжя, Дніпра. Свято, що ми задумали як районне, в результаті вийшло обласним», - розповідає координатор Фонду у Близнюківському районі Андрій Воронкін.

На іподромі, що розмістився біля лісосмуги, учасники кінних змагань демонстрували свої навички і майстерність, силу і міць. Організатори запропонували 8 різних конкурсів – на швидкість, потужність стрибка, вміння долати естафети на конях та заганяти коня у стійло, провели змагання на возах, перегони на качалках. Перший забіг присвятили пам’яті Віктора Шевчука, легендарного тренера Лозівського кінного заводу. Він єдиний в світі чоловік, якому вдалося приручити коня Прживальського.  Родзинкою свята став виступ Кінного театру Харківської зооветеринарної академії.

«Ми в захваті від номерів, які побачили. Особливо сподобалося, коли коні з наїзницями рухалися в синхронному танку. А син був в захваті від того, що після змагань дітям дозволили покататися на бричках. Дякую Фонду, що організував у нас на Близнюківщині таке свято», - каже мешканка Надеждиного Юлія.

А поки глядачі спостерігали за вправними козаками,  в наметах біля лісосмуги змагалися кулінари Близнюківщини. Довести, що їхній борщ найсмачніший, визвалися 5 господинь.

«Фірмові секрети приготування борщу є у кожної господині, та оцінити їх здібності на цей раз повинні були не тільки члени журі, а й відвідувачі свята. Усі варили однакову кількість, ми думали, що переможцем стане та, у кого борщу не залишиться, бо його з’їдять, та після обіду виявилося – усім 5 господиням замовили добавку. Тож вирішили – на цей раз усі 5 перемогли. Такого розмаху свято у нас проходить вперше. Ми надзвичайно вдячні Фонду, який організував цей захід в нашому районі і селі. Бо такі заходи гуртують людей», - зазначає Надеждинський сільський голова Віктор Попілиш.

Цінні подарунки від Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області отримали не тільки учасники кулінарного конкурсу. Враховуючи те, що свято було присвячено визволенню Близнюківщини від фашистських загарбників, окремо вшанували присутніх на заході ветеранів війни і праці. Почесним гостем свята став 93-річний Василь Риженко, один із засновників кінної справи у Лозівському і Близнюківському районах. На знак пошани йому було вручено символічну булаву.

Велике кінне свято у Надеждиному стало першим кроком на шляху відродження традицій козацтва на Близнюківщині. Також цим заходом було розпочато реалізацію програми з відкриття нових туристичних стежок в області.

«Формат таких свят дозволяє мешканцям Слобожанщини більше довідатися про історію свого краю. Екофестивалі, які підтримує Фонд, – це можливість розвитку зеленого туризму в області. А значить, створення нових робочих місць на селі», - поясняє голова правління Фонду Євген Шаповал.

Організатори планують зробити свято щорічним. Та навіть більше – Костянтин Цяпка збирається значно розширити свою діяльність, щоб долучити до відродження українського села та традицій якомога більше людей. 

«В подальшому я маю намір проводити майстер-класи та семінари для тих, хто хоче навчитися конярству, народним ремеслам, вирощуванню живих продуктів. Хочу, щоб люди повернулися до витоків свого роду і навчилися заново жити так, як жили їхні предки», - ділиться планами Костянтин Цяпка.