Надано правову допомогу родичам осіб, померлих в зоні АТО

03.04.2018
Надано правову допомогу родичам осіб, померлих в зоні АТО

Дві жінки, дві різні долі та однакове горе – втрата близьких людей на непідконтрольній Україні території. Щоб добитися визнання смерті своїх рідних, жінкам довелося звертатися до суду. Завдяки безкоштовним консультаціям юриста Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області обидві отримали позитивні рішення, а з ними – можливість прийняти спадок і оформити пенсію по втраті годувальника.    

Війна на Донбасі в одну мить змінила життя Тетяни Вагаршаківни та її чоловіка. Через активні бойові дії подружжя було змушене покинути рідний дім в Алчевську Луганської області та тимчасово оселитися в селищі Андріївка, що в Балаклійському районі Харківщини. У листопаді минулого року чоловік поїхав до Алчевську, щоб перевірити будинок, і раптово помер від інфаркту. Видати свідоцтво про його смерть у Балаклійському районному управлінні юстиції відмовилися, тож Тетяна Вагаршаківна звернулася за порадою до громадської юридичної приймальні Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області.     

«В такій ситуації встановити факт смерті людини можна лише в судовому порядку, - пояснює консультант юридичної приймальні Фонду в Балаклійському районі Марина Журава. – Я допомогла жінці скласти заяву, підказала, які документи слід додати, і врешті-решт суд цю заяву задовольнив. Жінка вже отримала свідоцтво про смерть та звернулася до нотаріальної контори, щоб успадкувати майно свого чоловіка. Також вона перейшла на пенсію чоловіка – він був шахтарем, тому розмір виплат значно вищий за мінімальний».

Горлівчанка Лариса Петрівна також знайшла тимчасовий прихисток від війни у селищі Андріївка на Балаклійщині. У рідній Горлівці вона втратила сина – 24 вересня 2014 року він вийшов з дому та не повернувся. Чоловіка було оголошено в розшук як безвісно відсутнього. З тих пір Лариса Петрівна виховує його неповнолітню доньку, однак коштів на утримання дитини ледь-ледь вистачає. На консультації у громадській юридичній приймальні Фонду жінка дізналася, що дівчинка має право на пенсію по втраті годувальника – та для цього суд повинен оголосити її батька померлим. Юрист Марина Журава допомогла Ларисі Петрівні написати відповідну заяву, яку згодом було задовільнено. Виплати у зв’язку з втратою годувальника вже нараховуються.