Нова будівельна «амністія»: умови і строки

26.10.2018
Нова будівельна «амністія»: умови і строки

Протягом останніх двох років в Україні було неможливо легалізувати самочинне будівництво: відповідного механізму просто не існувало. Нещодавні зміни до законодавства дали початок новій будівельній «амністії» та спростили життя багатьом власникам «самобуду». Які саме об’єкти можна узаконити і за яких умов, розповідає юрист Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області Богдан Даниленко.

З січня 2016 року в країні був відсутній механізм легалізації самозведених будівель. А отже, до такого нерухомого об’єкту не можна було підвести комунікації, його не можна було  продати, подарувати або залишити у спадок. Лише два роки потому, весною 2018-го, набрав чинності закон, який подовжив термін прийняття в експлуатацію будівель, зведених без відповідного дозволу.    

«Самочинно збудовані об’єкти приймають в експлуатацію органи державного архітектурно-будівельного контролю – це робиться безоплатно протягом 10 робочих днів з дня подання заяви за результатами технічного обстеження, - пояснює юрист Фонду. - Проте законом обмежено види об’єктів, на які поширюється так звана будівельна «амністія», та строки будівництва. Зокрема, під «амністію» підпадають збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 9 квітня 2015 року індивідуальні житлові будинки, садові та дачні будинки загальною площею до 300 квадратних метрів, а також господарські будівлі і споруди загальною площею до 300 квадратних метрів. Крім того, узаконити можна нерухомі об'єкти сільськогосподарського призначення, збудовані до 12 березня 2011 року».

Як саме має здійснюватися технічне обстеження «самобуду» та прийняття його до експлуатації, визначено наказом Мінрегіону № 158 від 3 липня 2018 року. Згідно з цим наказом, власник будівлі має подати до органу архітектурно-будівельного контролю за місцезнаходженням об’єкта такі документи:

-         заяву;

-         один примірник заповненої декларації;

-         звіт;

-         копію документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщено об’єкт;

-         копію технічного паспорта.

«Власникам «самобуду» нема чого боятися: у законі чітко сказано, що за самочинне будівництво та використання самочинно збудованих об’єктів штрафні санкції не застосовуються», - наголошує юрист Богдан Даниленко.

Нагадаємо, мешканці Харківської області мають змогу здійснювати декларативні процедури у будівництві через електронну систему. Проконсультуватися щодо заповнення заяви для прийняття об’єкту до експлуатації можна у Центрах надання адміністративних послуг.