Новий проект Фонду: «Ресурсний центр розвитку громад»

18.01.2016
Новий проект Фонду: «Ресурсний центр розвитку громад»

 

Багато депутатів місцевих рад, особливо новообраних, - це учителі, фермери, підприємці. Тобто люди, не знайомі з усіма нюансами депутатської роботи. Щоб заповнити пропуски в їх знаннях, Благодійний фонд соціального розвитку Харківської області ініціював новий освітній проект.

Є питання? Задайте їх експертам!

Тепер у депутатів місцевих рад є надійний інтелектуальний тил – «Ресурсний центр розвитку громад». Він об'єднав в собі фахівців з трьох основних напрямів: земельні стосунки, місцеві фінанси і бюджет, територіальна організація влади і самоврядування. Найближчим часом до них додасться ще одно напрям - соціальний і гуманітарний розвиток громад. Завдання експертів - навчити депутатів ефективно користуватися своїми правами і повноваженнями для відстоювання інтересів своїх виборців.

Основна складність, з якою стикається взагалі наше місцеве самоврядування, - це те, що досвідченіші чиновники - співробітники адміністрацій, які працюють на професійних підставах, частенько нав'язують свою волю депутатам місцевих рад, користуючись їх непоінформованістю в питаннях місцевого самоврядування і в об'ємі депутатських повноважень. Адже, по суті, це дві різні гілки влади - місцеві адміністрації і орган місцевого самоврядування. І вони не підпорядковані один одному, а швидше вимушені співпрацювати у рамках повноважень, встановлених законом, уцих повноваженнях депутати дуже часто плутаються, - констатує координатор проекту «Ресурсний центр розвитку громад» Олександр Безуглий.

Підтримка експертів дозволить депутатам місцевих рад бути самостійнішою і ініціативною, допоможе знаходити рішення, які дійсно підуть на користь громаді. Фахівці ресурсного центру готові по першому ж запиту провести розрахунки, проаналізувати документи, надати консультацію по тій проблематиці, яка входить в їх компетенцію.

Робота з депутатами ведеться за двома напрямами: безпосередньо навчання, ознайомлення з теоретичною базою і практичне застосування сучасних інструментів розвитку територіальних громад, які успішно використовуються в Україні і за кордоном.

Ліквідація депутатської безграмотності

Навчання депутатів проходить у форматі виїзних семінарів. Захід заздалегідь анонсується і узгоджується з органом місцевої влади. У призначений день експерти ресурсного центру приїжджають в конкретний район Харківської області і проводять заняття на певну тему.

Перші семінари, які були організовані в грудні минулого року, викликали великий інтерес у представників місцевих органів влади. На зустріч з експертами приходили не лише депутати, але і співробітники державних адміністрацій. Це зайвий раз доводить, що потреба в подібних навчальних семінарах дійсно існує. Таке виїзне заняття проводитиметься і далі на усій території Харківської області.

Сполучною ланкою між депутатами і експертами є координатори ресурсного центру, кожен з яких курирує декілька районів. Координатори знають специфіку своїх районів і збирають по них необхідну інформацію - які є проблеми, чого хочуть місцеві жителі, які процеси відбуваються на цій території.

- Кожен сільський голова або депутат може подзвонити координаторові, який курирує цей район, і повідомити його про виниклу ситуацію. Той вже цю проблему обробляє, формулює точніше, і в експертному середовищі ми готуємо рішення, - пояснює алгоритм роботи ресурсного центру Олександр Безуглий.

Освоєння нових інструментів розвитку

Завдання фахівців - не лише озброїти депутатів необхідними знаннями, але і надати їм увесь спектр можливостей з розвитку територіальної громади. Це і пошук альтернативних джерел наповнення місцевих бюджетів, і підбір інструментів, що забезпечують зростання економіки території.

З цією метою планується організувати поїздки депутатів Харківщини в інші регіони України, де вже є успішний досвід впровадження нових методик. Можливі і навчальні відрядження за кордон. Зокрема, вже ведуться переговори про те, щоб сільські, селищні голови і депутати місцевих рад мали можливість стажуватися в органах влади в Польщі.

Також на прикладі територіальних громад, районів, які зацікавляться, ми плануємо реалізувати декілька пілотних проектів, у тому числі з енергоефективності, переробки твердих побутових відходів, розвитку рекреаційної зони. Тому що у світі є багато готових рішень цих проблем, є міжнародні організації, готові надати партнерську донорську допомогу, але депутати сільських, селищних, районних рад не володіють цією інформацією і необхідною комунікацією з тими, хто ці рішення пропонує, - розповідає координатор проекту «Ресурсний центр розвитку громад» Олександр Безуглий.

Трудності децентралізації

В Україні повним ходом йде реформа місцевого самоврядування, що передбачає об'єднання дрібних територіальних громад у більші з подальшим розширенням їх повноважень. У Харківській області подібний досвід тільки отримується: перша об'єднана громада - Старосалтівська - була створена менше місяця тому, у кінці 2015 року. І «Ресурсний центр розвитку громад» бере безпосередню участь в організації роботи цієї громади.

Є ціла низка нормативних документів, які необхідно буде прийняти укрупненій громаді, після того, як буде обрана нова рада, і ми сьогодні готуємо проекти таких документів, - пояснює Олександр Безуглий. - Наприклад, статут територіальної громади, очевидно, ми готуватимемо із залученням фахівців Академії правових наук України, тому що такого досвіду сьогодні немає. Ми проаналізували практику укрупнених громад по країні - кожна або типовий статут бере за основу, або вигадує тексти, які є більше декларативні, ніж робочі документи. А ми хочемо створити дійсно робочий документ, який потім став би зразковим для усієї України.

У 2016 році фахівці ресурсного центру планують виробити єдиний алгоритм роботи по об'єднаних громадах. Зараз подібні адміністративно-територіальні утворення створюються в Мерефі і Песочині, ще декілька громад активно працюють над об'єднанням. Коли експерти на прикладі Старого Салтова відпрацюють основний комплекс проблем, які виникають при об'єднанні громад, то готові рішення можна буде запропонувати і іншим громадам, які вже підуть по уторованому шляху.