Іноземці зобов'язані відчужити землю сільгосппризначення

11.04.2017
Іноземці зобов'язані відчужити землю сільгосппризначення

Благодійний фонд соціального розвитку Харківської області продовжує ділитися корисною інформацією, що стосується земельної сфери. Цього разу землевпорядник Роман Леонов розповідає, які вимоги висуває українське законодавство до іноземних громадян, що є власниками сільськогосподарських земель в Україні.

Уродженці України, які змінили громадянство, або іноземці, що успадкували в Україні земельні ділянки сільськогосподарського призначення, зобов’язані протягом року відчужити ці ділянки. Така норма міститься  в українському Земельному кодексі. Якщо іноземець чи особа без громадянства не відчужила земельну ділянку сільськогосподарського призначення, кодексом передбачено її примусове вилучення.

 Довгий час точилися суперечки щодо правомірності позбавлення права власності на землю, адже це право гарантоване Конституцією і є непорушним. Дане проблемне питання було врегульоване в 2013 році Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ. В оприлюдненому судом інформаційному листі зазначається, що за відсутності факту «добровільного» відчуження іноземним громадянином чи особою без громадянства земельної ділянки вона підлягає примусовому відчуженню.

 «Примусове відчуження здійснюється виключно на підставі відповідного судового рішення. При цьому позивачем у справах про примусове відчуження іноземцями чи особами без громадянства успадкованих земельних ділянок сільськогосподарського призначення можуть бути відповідні органи прокуратури в межах повноважень, визначених законодавством України… Правові підстави та порядок припинення права власності на землю визначено, зокрема, статтями 143, 145 ЗК», - йдеться в інформаційному листі.

Простіше кажучи, якщо ви не є громадянином України і при цьому маєте у власності земельну ділянку сільськогосподарського призначення на території України — ви зобов'язані її продати, подарувати або обміняти в установленому законом порядку. Ця норма також стосується земельних ділянок для ведення фермерського господарства, особистого селянського господарств та земельних ділянок для ведення садівництва.