Перший етап краєзнавчої експедиції Близнюківщиною завершено

21.10.2016
Перший етап краєзнавчої експедиції Близнюківщиною завершено

Вже можна підбити перші підсумки історико-етнографічного дослідження Близнюківського району, яке за підтримки Близнюківської селищної ради та Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області проводить історик-ентузіаст Михайло Волков. За два місяці він об’їздив 27 сіл та зробив кілька знахідок, які допоможуть привернути увагу туристів до цього краю. 

Близнюківщина має не надто довгу, проте цікаву історію. Невеличке поселення залізничників, яке стало важливим пунктом заготівлі та вивезення зерна, пережило і Жовтневу революцію, і колективізацію, і Другу світову війну. Це край землеробів, які мають самобутній побут і традиції. Саме цей бік життя Близнюківщини і взявся дослідити Михайло Волков, працівник місцевого краєзнавчого музею. Його мета – розшукати старовинні пам’ятки, артефакти, які б стали основою майбутніх туристичних маршрутів.

Спорядити дослідника для експедиції допоміг Благодійний фонд соціального розвитку Харківської області. Зокрема, було придбано професійний фотоапарат та мопед, щоб Михайло Волков міг дістатися до будь-якого села, у якій би глушині воно не знаходилося.

«Не знаючи своєї історії, неможливо побудувати успішне майбутнє. Близнюківський район має непоганий туристичний потенціал – треба тільки його розкрити. Певен, ця земля зберігає багато цікавинок і таємниць, які заслуговують на увагу туристів. Краєзнавча експедиція дозволить не тільки збагатити культурну спадщину Близнюківщини, але й поповнити місцеві бюджети за рахунок туризму. Це цілком відповідає цілям та задачам нашого Фонду, тому ми з радістю  підтримали цей проект», - каже голова правління Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області Євген Шаповал.

Експедиція розпочалася наприкінці липня. Протягом першого етапу Михайло Волков дослідив села, що знаходяться на території Бурбулатівської, Острівщинської, Алісівської, Семенівської, Надеждинської, Новонадеждинської та Кіровської сільрад. Усюди історик-ентузіаст розпитував старожилів, роздивлявся будови, відвідував старі кладовища – і дещо таки знайшов.

нымецький будинок

У селі Рижове Алісівської сільради Михайло Волков відшукав два будинки, які були збудовані німцями десь на початку 20 століття. Непримітні в архітектурному плану, ці будинки зберігають пам’ять про певний період історії Близнюківщини. Знайшов дослідник і кілька українських хат – найколоритніша з них знаходиться  у селі Вільне Перше Бурбулатівської сільради.

піч2

«Люди у цій хаті не живуть, використовують її як дачу. Я навіть заходив всередину – там ще залишилася українська піч, дерев’яні меблі, які були раніше. Якби не дах, який господарі перекрили шифером, хата б виглядала повністю автентичною. Гадаю, її можна було б перетворити на невеличкий музей слобожанського побуту. А німецькі будинки можуть бути цікаві дослідникам з Німеччини, нащадкам німців-переселенців», - зазначає Михайло Волков.

 

20.10Дослідник Близнюки

На початку жовтня мисливцю за старовиною довелося припинити свою подорож: дощі розмили дороги, і їздити по селах на мопеді стало неможливо. Втім, Михайло Волков не сидить без діла. Нараз він готує для Близнюківської селищної ради звіт про свої проїздки, а також працює з архівними матеріалами.

«Зараз я досліджую історію села Безпальцеве. Воно виникло всередині 19 століття, там цікава історія – у Харкові була земельна справа, суд між поміщиками Безпальцевим та Барабашовим. Якраз в той час, коли йшла ця справа, і виникло село. Я знайшов в архівах у Харкові цю земельну справу, хочу ознайомитися з нею та на її основі розробити офіційну версію, у якому році це село виникло і на основі чого воно виникло», - розповідає історик-ентузіаст.

Навесні наступного року, як тільки дозволять погодні умови,  Михайло Волков продовжить краєзнавчу експедицію. До цього часу він сподівається знайти однодумців, які б приєдналися до його дослідницької подорожі Близнюківським районом – адже попереду ще 70 сіл, у яких треба побувати.