Реальнi робочi мiсця для селян

05.10.2015
Реальнi робочi мiсця для селян

 

Вже не перший рік українське село переживає справжню кризу. Найбільше людям допікає безробіття та безгрошів’я. Адже чимало сільгосппідприємств свого часу або збанкрутували, або ледве зводили кінці з кінцями. А державні програми по створенню нових робочих місць, чого гріха таїти, лопалися як мильні бульбашки. За таких умов багато людей хотіли б зайнятися фермерством чи дрібним бізнесом. Але де знайти підтримку, в першу чергу, кошти для початку власної справи?

Багато хто звертається до банківських установ, але, ознайомившись з їх «драконівськими» умовами надання кредиту, розуміють, що їхній бізнес прогорить, ще навіть не розпочавшись. Здавалося б, виходу нема. Але правду кажуть мудрі люди, що ні за яких обставин не можна впадати у відчай. Тим паче, що світ не без добрих людей, які не полишать земляків у скруті.

Яскравим прикладом для наслідування іншим бізнесменам є нещодавно створений Фонд соціального розвитку Харківської області. За досить короткий термін своєї роботи (з серпня п.р.) засновники фонду встигли зробити вже чимало добрих справ для слобожан. Активно реалізується програма «Медицина Харківщини для людей», набирає обертів ще один проект - «Створення робочих місць в сільських регіонах». Його головні засади - це розвиток підприємництва на селі, стимулювання місцевого самоврядування і ініціатив, а ще впровадження системи активного громадського контролю.

Минулого тижня проект було презентовано у селі Піски-Радківські, що в Борівському районі. З його жителями, яких чимало зібралося в місцевому Будинку культури, зустрівся член Наглядової ради Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області Михайло Ісаков.

Михайло Григорович розповів, що проект фонду має два принципові напрями: стимулювання самозайнятості та підтримка малого бізнесу. Умови його реалізації відкриті й зрозумілі: треба представити бізнес-проект, під який фондом буде надана грошова позика строком на вісім років, причому без застави і відсотків. Перші три роки підприємці не будуть повертати борг, аби, як мовиться, міцно стати на ноги. А повернуті людьми кошти фонд і надалі вкладатиме в такі програми.

Учасники зустрічі уважно і з великим інтересом слухали Михайла Ісакова. Багато було задано йому питань, на всі отримані вичерпні відповіді. А головне, і це дуже відчувалося на зустрічі, у присутніх появилася надія на те, що життя можна змінити. Не чекати, що впаде манна з неба, а за підтримки фонду спробувати самим привнести зміни, взяти на себе відповідальність за життя своєї родини, своєї громади.

Наприклад, підприємець Віктор Костенко завітав на це зібрання вже з готовим бізнес-планом. Він стосується виготовлення альтернативних видів палива.

- Знаєте, зараз виробництво пелет украй актуальна справа, - ділиться своїми планами на майбутнє Віктор Іванович. – Хоча б подивіться на нинішні ціни на «блакитний вогник» і стане все зрозуміло, що альтернативне паливо обійдеться людям на багато дешевше. У той же час з реалізацією мого проекту будуть створені нові робочі місця, люди отримають роботу і достойний заробіток. А відтак, і молодь не поспішатиме вирушати в пошуках кращої долі до райцентрів чи в столицю Слобожанщини.

Є свої плани і у Олени Смаль. Нині вона в декретній відпустці, а свого часу, працюючи головним бухгалтером у місцевому рибгоспі, мріяла про створення сімейної ферми.

- Зараз утримую на обійсті птицю, а тому поступово набираюся досвіду, - розповідає Олена Вікторівна. – Читаю наукову літературу, ознайомлююсь з роботою родинних ферм у Європі і вже намітила створити подібну у власній садибі. Безперечно, це також посприяє створенню нових робочих місць. Звісно, за допомоги Благодійного фонду соціального розвитку області це буде зробити набагато простіше.

Пенсіонер Анатолій Павлович Вабищевич переймається проблемою зайнятості молодді спортом. Його пропозиція така: у Будинку культури є вільні приміщення і там можна встановити сучасні тренажери, тенісні столи, словом, усе необхідне аби всі бажаючи в будь-яку пору за невелику вартість мали змогу займатися спортом та фізичною культурою.

А от у Ірини Сватовської ще більш амбітні плани, пов’язані з розвитком спорту на селі.

- Я давно виношую ідею спорудження спортивного комплексу, - говорить Ірина Олександрівна. – У ньому буде все необхідне, як для занять спортом і фізичною культурою селян, так і для повноцінного відпочинку. Також є ще один цікавий проект: створення на базі Будинку культури кінотеатру на кшталт 3G. А чим ми гірші від городян? Абсолютно нічим і цей проект також подам на розгляд фонду та сільської громади.

- Побувавши в селах, я переконався, що цей проект нашого фонду знайшов широкий відгук і зацікавленість у багатьох людей, - сказав, підбиваючи підсумки зустрічі, Михайло Ісаков. - І зрозуміло чому. Адже кожний, хто шукає своє місце в житті, може скористатися нашою допомогою і відкрити власний бізнес. Це і селянам допоможе примножити достаток, і місцевій громаді буде корисно. В цьому й полягає одна з задач фонду».