Що дає посадовцям місцевих рад новий закон? Думка експерта

28.02.2017
Що дає посадовцям місцевих рад новий закон? Думка експерта

 

Деполітізація, чітко визначений правовий статус та гідна зарплата – Верховна Рада прийняла закон в інтересах службовців місцевих рад. Згідно з документом, служба в органах місцевого самоврядування має стати більш прозорою, а самі посадовці – більш мотивованими до ефективної праці.

Нова редакція Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» була прийнята минулого тижня. Експерт Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області Олександр Міщан роз’яснює, чим нова редакція закону відрізняється від старої та на які позитивні зміни можуть очікувати місцеві посадовці.

«Ухвалення Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» вперше за багато років законодавчо визначає державні гарантії та статус посадовців місцевого самоврядування, чого не було у попередній редакції цього закону. Це є справді важливим, адже саме службовці місцевих рад є тією владою, яка знаходиться найближче до громади, до людей. І чим більші гарантії та можливості матимуть ці посадовці, тим ефективніше вони працюватимуть на благо своїх громад.

Новий закон дає для посадовців місцевого самоврядування такі можливості:

  1. Відтепер законодавчо розділяються політичні та професійні посади в органах місцевого самоврядування. Наведу приклад: політичною посадою є мер, а професійною – посадовець місцевої ради. Дуже часто буває, коли з приходом нового місцевого голови змінюється персональний склад органів місцевого самоврядування, що негативно впливає на стабільність та ефективність служби у цих органах. Новим законом ця практика ліквідується, і звичайні професійні службовці зможуть спокійно працювати на благо громади, а не боятися бути звільненими після чергових виборів.
  2.  
  3. Закон деполітизує службу в органах місцевого самоврядування. Відтепер службовцю органу місцевого самоврядування забороняється бути депутатом будь-якої місцевої ради, якщо він працює в апараті такої ради. Поряд з цим документ передбачає введення принципу політичної неупередженості, тобто недопущення   впливу політичних поглядів на дії та рішення службовця місцевого самоврядування, а також утримання від демонстрації свого ставлення до політичних партій, демонстрації власних політичних поглядів під час виконання посадових обов’язків. Це безумовно є великим плюсом, оскільки завдання органів місцевого самоврядування — це служіння громаді, вирішення місцевих комунальних, соціальних та інших питань, а не обслуговування партійних інтересів.
  4.  
  5. Закон визначає правовий статус посадових осіб органів місцевого самоврядування, передбачає більш чітку та прозору процедуру прийняття на службу в органи місцевого самоврядування, чіткі вимоги до компетентності службовців, а також ширші можливості щодо професійного навчання та підвищення професійного рівня посадових осіб органів місцевого самоврядування.
  6.  
  7. Встановлення гідної оплати праці службовцям місцевого самоврядування. З одного боку, мова йде про законодавчо гарантований мінімальний розмір посадового окладу для кожної з категорій службовців місцевого самоврядування. З іншого боку, відтепер органи самоврядування не будуть обмежені різними підзаконними актами Кабінету міністрів України у призначені достойних заробітних плат, якщо у них на це є кошти у бюджеті. Запровадження такої практики є дуже важливим кроком, оскільки фінансова мотивація є значущим чинником підвищення професійного рівня службовця, його ефективної роботи на благо своєї громади».

Експерти Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області продовжують відстежувати хід реформи децентралізації та надавати методичну допомогу з цих питань службовцям органів місцевого самоврядування, депутатам місцевих рад, а також представникам місцевих громад.

Фонд вважає за доцільне підтримувати ці важливі для країни процеси, адже мова йде про добробут територіальних громад та їх мешканців. Як показує практика, жителі Харківської області, особливо у відділених сільських районах, дуже слабо поінформовані про зміст та хід реформ. А суспільна підтримка реформ сьогодні  насправді дуже важлива, бо від їх впровадження залежить успішність розвитку місцевих громад, зокрема, сільських.