Що робити, якщо пропущено строк прийняття спадщини? Коментар юриста

16.12.2016
Що робити, якщо пропущено строк прийняття спадщини? Коментар юриста

І у великих містах, і в маленьких селах часто виникає проблема пропущення спадкоємцем строку для прийняття спадщини. Чи можна щось вдіяти в такій ситуації? Як отримати у власність спадкове майно? Ситуацію коментує юрист Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області Богдан Даниленко.    

Відповідно до Цивільного кодексу для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Часом відкриття спадщини вважається день смерті особи.

Якщо спадкоємець пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, він може звернутися з позовом до суду та попросити  визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

Законом не встановлено підстав для визначення додаткового строку. Отже, це залишається на розсуд суду. Верховний Суд України в постанові від 4 листопада 2015 р. № 6-1486цс15 виклав правову позицію, відповідно до якої незнання про смерть спадкодавця не може вважатися поважною причиною для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Така правова позиція сколихнула юридичну спільноту і викликала, м’яко кажучи, нерозуміння у багатьох юристів. Проте це позиція Верховного Суду України, і суди зобов’язані її дотримуватися.

На практиці суди продовжують строк з різних підстав. Наприклад, спадкоємець може заявити, що йому взагалі не було відомо про існування певного спадкового майна – скажімо, він випадково на горищі знайшов документи на нерухомість.

Проте у більшості випадків суди відмовляють у задоволенні таких заяв. Тому закликаю всіх вчасно подавати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.