«Швидка допомога» для сільської медицини: программа «Медицина Харківщини для людей» у дії

26.07.2015
«Швидка допомога» для сільської медицини: программа «Медицина Харківщини для людей» у дії

 

Не перший рік у нашій країні говорять про реформу медицини. Все заради підвищення її ефективності.

Тільки чим активніше реформують, тим більше сама медицина схожа на пацієнта, який нестримно наближається до стану «швидше мертвий, ніж живий». І якщо ми скаржимося на медичне забезпечення в містах, то про що говорити жителям сільської місцевості, де лікарень практично немає, а приїзду «швидкої» доводиться чекати годинами, і не факт, що приїде.

- Нам хворіти ніяк не можна, тому як лікуватися ніде, нема за що і ніколи, - зітхає Ольга Миколаївна, мешканка одного з сіл у Харківській області. - Та тільки хвороба не запитує, сама приходить і з ніг валить.

Ольга Миколаївна проходить стаціонарне лікування в обласній лікарні.

- Декілька днів почувала себе погано, - розповідає жінка.- Біль у правому боці посилювався з кожним днем так, що вже терпіти не під силу було. Фельдшер тільки руками розводила: треба їхати в район у лікарню. А як їхати, якщо я вже і кроку ступити не могла. Добре, що син приїхав з міста - переніс мене в машину і прямо в обласну лікарню привіз. А тут відразу на операційний стіл потрапила. Говорять, ще б трохи затрималася…

Ольга Миколаївна не договорює. І без слів зрозуміло, що було б.

Ситуація з медичним обслуговуванням сільських жителів просто катастрофічна, підтверджують і медики. Багато хвороб люди переносять, як мовиться, на ногах, що призводить, іноді, до серйозних ускладнень. Відсутність профілактичної і діагностичної допомоги підвищує рівень захворюваності і, на жаль, смертності.

Перераховувати усі симптоми «хвороби» сільської медицини можна ще довго. А чиновники в серйозних кабінетах також довго з важливим видом можуть перераховувати причини становища, що склалося, ніби в цьому і полягає сенс усієї їх роботи. Тільки селянам від цього не легше.

Серйозно стурбувалися ситуацією у Благодійному Фонді соціального розвитку в Харківській області. І не просто стурбувалися, а стали шукати способи, як поліпшити ситуацію, як скоротити відстань між селом і медициною.Так народилася програма «Медицина Харківщини для людей».

Фондом створюються бригади з висококваліфікованих лікарів, які за встановленим графіком виїжджають у села і допомагають лікарям ФАПів у проведенні діагностичних і профілактичних оглядів жителів.

Кожна медична бригада складається з лікарів різних спеціальностей, оснащена устаткуванням для ультразвукової і комп'ютерної діагностики. Імпровізованими приймальними кабінетами стають сільські ФАПи або пункти сільських лікувальних амбулаторій . У день бригада лікарів оглядає по 100 людей. Усебічні обстеження дозволяють виявити захворювання, у тому числі на ранній стадії, лікарі за результатами аналізів роблять висновки, дають рекомендації по лікуванню, а надалі стежать за його ходом.

«Те, що наше життя не байдуже хоч комусь у нашій країні, дає надію, що нехай не ми, а наші діти, дійсно зможуть жити краще нас, - говорить Ольга Миколаївна. – Медична допомога, яку робить Фонд, - це дійсно потрібна справа. Я думаю, вони можуть допомогти багатьом людям на селі, врятувати не одне життя…»

У завданнях Фонду відвідати кожне село як мінімум раз на рік. У цілому програма «Медицина Харківщини для людей» розрахована на 5 років і довше.

На наступному етапі програми передбачено створення мобільного стоматологічного кабінету. Цей крок належним чином оцінять як ті, хто знає, що таке зубний біль, так і ті, хто хоче подовше зберегти здорові зуби. Стоматологічні послуги «з доставкою додому»  подарують їм таку можливість.

У планах Благодійного фонду також пересувні флюорографічний кабінет і лабораторія клінічних аналізів. З їх появою сільські жителі отримають реальну можливість займатися не лише лікуванням, але і профілактикою захворювань. Цей той важливий напрям, який сьогодні, на жаль, недоступний у сільських районах.

Нагадаємо, що в липні цього року був створений Благодійний Фонд соціального розвитку Харківської області. Його створили небайдужі люди, які об'єдналися, щоб змінити ситуацію в країні. Це представники різних суспільно-демократичних організацій Харкова і області, представники бізнесу, люди, готові почати діяти в тих напрямах, де недопрацьовує держава, куди не доходять руки у влади. Передусім діяльність Фонду буде спрямована на впровадження тих проектів, яких найбільш потребують жителі області і сіл: забезпечення доступної медицини, створення нових робочих місць, робота дитячих садків і шкіл та ін. Головна мета -вдихнути життя в село, повернути молодь на малу батьківщину.

Оксана Мілова, "Сільська газета"