Історичний фестиваль у Верхньому Салтові зібрав понад 3 тисячі гостей

12.09.2016
Історичний фестиваль у Верхньому Салтові зібрав понад 3 тисячі гостей

 

У Вовчанському районі за фінансової підтримки Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області з великим успіхом пройшов перший історико-археологічний фестиваль з циклу «Перлини Слобожанщини». Його гості та учасники змогли відчути дух стародавніх воїнів-аланів, побачити артефакти Салтівського городища, взяти участь у спортивних змаганнях і навчитися давньому ремеслу.

Такого людського натовпу село Верхній Салтів, мабуть, не бачило з  середньовічних часів. Більше трьох тисяч  любителів старовини з усієї Харківської області і не тільки приїхали на фестиваль «Аланські витоки».

«До нас завітали делегації з Полтавщини, Дніпровщини, Сумщини, Київщини. В результаті захід, який ми планували як обласний, став всеукраїнським. Дуже приємно, що стільки людей цікавляться  історією, археологією, етнографією Слобожанщини. Без коріння нема дерева, без знання історії свого краю – нема майбутнього. Але захід показав – українці дбають про свою історико-культурну спадщину. І ми дуже вдячні Фонду за те, що  відгукнулися,  надали фінансову допомогу для організації «Аланських витоків». Такі заходи без допомоги благодійників провести неможливо», - каже один з організаторів і ініціаторів заходу Андрій Шейнін.

Гості фестивалю мали можливість побачити артефакти Салтівського городища, які вперше демонструвалися публічно, побувати на ексклюзивних екскурсіях від істориків та археологів, подивитися  показові виступи середньовічних лицарів в обладунках, постріляти з луку та арбалету, позмагатися у метанні спису. «Аланські ігри» захопили усіх – від малюків до дорослих. Після таких вправ кожен учасник фестивалю міг поласувати смачною польовою кашею та кулішем, взяти участь у фотоконкурсі «Дух фестивалю» та відвідати майстер-класи народної творчості.

«Надзвичайно цікаві майстри приїхали на фестиваль. Тут і травоплетіння, і гончарство, і робота з виробами зі шкіри. Все це давні ремесла, які існують з аланських часів. Поки дитина вчилася ліпити горщики на гончарському колі, я зробила оберіг. Травниці так цікаво розповідали, яка трава до чого. Неодмінно поїдемо всією родиною на наступний фестиваль. Такі заходи  об’єднують людей. І добре, що є фонди, які опікуються дійсно корисними і пізнавальними подіями», - розповідає відвідувачка заходу Ірина Шевченко.

По обіді на гостей фестивалю чекала реконструкція середньовічних боїв. Лицарі у обладунках вели запеклі поєдинки. Виявилося , що спис був більш грізною зброєю, ніж меч. Представники військово-історичного клубу «Святослав» не тільки продемонстрували техніку старовинних боїв, але й надали змогу усім бажаючим торкнутися зброї, приміряти облаштунки воїнів.

А в цей час на сцені фестивалю виступали народні колективи з різних районів області. Співали, танцювали, грали на інструментах. Артистів приїхало стільки, що програма концерту, яка була розрахована на кілька годин, затягнулася до пізнього вечора.

«Можна з упевненістю сказати: перший фестиваль вийшов цікавим і захоплюючим. Для нас дуже важливо, щоб мешканці Харківщини знали свою історію. Цей фестиваль, як машина часу, переніс нас у стародавні часи, майже на тисячу років тому.  Такий досвід дуже корисний для вивчення історії свого краю. Тому ми і надалі будемо намагатися підтримувати подібні заходи», - зазначає голова правління Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області Євген Шаповал.

Увечері для відвідувачів організували фаєр-шоу та кінотеатр просто неба. Тут презентували відеосюжети про роботу спільної археологічної експедиції Харківського історичного музею імені М. Ф. Сумцова та історичного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Роботи проводилися цього року на катакомбному могильнику біля села Верхній Салтів.

У січні запланований ще один історико-культурний фестиваль з циклу «Перлини Слобожанщини». Зараз організатори визначаються з місцем його проведення, бо після Верхнього Салтова одразу кілька районів висловили бажання прийняти гостей заходу. Зробити вибір непросто, адже кожен з районів має свою унікальну історію, варту уваги археологів і науковців.