Українська дієта для матерів-одиначок

13.03.2016
Українська дієта для матерів-одиначок

 

 

Про цивілізованість країни в усьому світі судять по тому, як держава піклується про пенсіонерів, матерів і дітей. Українські матері-одиначки з початку року позбавлені допомоги на дитину. На Харківщині, наприклад, вони не отримали ані копійки. Мінсоцполітики встановило нові правила виплат для найбільш «багатих» матерів, у результаті десятки тисяч неповних сімей відкинуто за межу бідності.

Нинішній уряд виявив небувалу турботу про одиноких мам. З 1 січня виплати будуть нараховувати залежно від доходу жінки. До минулого року це була фіксована сума, яку прив’язували до мінімальної зарплати. У цілому вона не перевищувала 700 грн на одну дитину. Але у Кабміні вирішили – це багато. І провели реформу. Відтепер допомогу виплачують «адресно». Якщо мама приносить довідки про те, що її зарплата менша за мінімальну, то допомогу навіть обіцяють збільшити.

Поки жодна з самотніх матерів не отримала більше, ніж у минулому році. Але чиновники міністерства запевняють – такі жінки є:

"Є такі випадки, коли у самотніх мам двоє діток, а дохід менше ніж півтори тисячі гривень. Тоді виплати будуть трохи більше ніж півтори тисячі", – пояснює Віталій Мущинін, нинішній заступник міністра соцполітики.

Незрозуміло на що спиралися у Міністерстві соціальної політики, коли розраховували прожитковий мінімум на дітей. За їх викладками, дитині до 6 років достатньо 1167 грн на місяць, з 6 до 18 – 1455 грн, і якщо дитина вступає до вузу, то до 23 років мінімум становить 1378 грн.

"Нові правила розрахунку допомоги матерям-одиначкам відштовхуються від того, який дохід припадає на кожного члена сім’ї. Заробляє, наприклад, матуся 2300, виховує дитину одна. Ділимо суму на два – отримуємо 1150. Значить, доплати до шести років складають 17 грн, а після шести – 305 грн", – роз’яснює директор управління соцгарантій ХОДА Вікторія Кравченко

Нові правила передбачають, що раз на півроку мати-одиначка повинна переоформляти виплату допомоги. Тобто знову зібрати пакет довідок і документів та принести їх чиновникам, щоб ті переконалися: за шість місяців жінка не стала мільйонеркою.

"Допомога дітям, чиї батьки ухиляються від сплати аліментів у Харківській області припинена повністю, тому що Кабмін не дав жодних роз’яснень, як обчислювати ці виплати", – говорить заступник начальника департаменту соцзахисту ХОДА Тетяна Бабенко.

Що буде далі, чиновники соцзахисту не знають. Економія від невиплат матерям-одиначкам, за підрахунками Кабміну, складе 1 млрд грн. Це означає, що приблизно чверть українських одиноких мам взагалі будуть позбавлені допомоги, інші отримають суми в рази менше торішніх.

Марія Андреас – представник Благодійного фонду соціального розвитку Харківщини. Вона теж виховує дітей сама. Ситуацію, у якій опинилися відтепер матері-одиначки, називає абсурдною:

"Замість того, щоб боротися за те, щоб незахищені верстви населення ставали заможними, держава заганяє їх у глухий кут. Чому економити почали саме на мамах-одиначках? Чому б бюджет не наповнити за рахунок тих, хто повинен сплачувати податок на розкіш? Звичайно, наш Фонд намагається допомогти і матерям-одиначкам. Але не можна перекладати усі проблеми на плечі благодійників, тут потрібен державний захист, причому повноцінний, а не урізання і без того мінімальних виплат", – каже Марія Андреас.

У країні майже 600 тис. неповних сімей, які отримували виплати на дітей. З них 43 тис. – на Харківщині. Реформа пільг призвела до того, що і без того змучені нестатками, зростом цін на продукти, комунальні послуги, одяг жінки та їхні діти відчули себе ще більш бідними й непотрібними своїй державі.