Важливо: про добровільне об'єднання громад

17.01.2017
Важливо: про добровільне об'єднання громад

Об'єднання територіальних громад відбувається досить повільно, у тому числі й у Харківській області. Одна з причин – населення та чиновники на місцях недостатньо поінформовані про реформу децентралізації, її можливості та переваги. Експерт Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області Олександр Міщан роз'яснює, чому громадам вигідно об’єднуватися та що це їм дає.

«Ось основні переваги, які отримують громади, що вирішили об'єднатися:

1. Частина податків не йде централізовано до державного бюджету, як було раніше, а залишається на місцях і використовується для потреб місцевого розвитку. Зокрема, це 60 % податку на доходи фізичних осіб, єдиний податок, транспортний податок, екологічний податок, податок на землю і нерухомість, 5 % акцизного податку від продажу палива на АЗС, алкогольних і тютюнових виробів.

Також об'єднання є вигідним з тих міркувань, що у 2016 році були внесені зміни до Бюджетного кодексу,  згідно з якими 25% з податку на доходи фізичних осіб більше не залучатимуться до бюджетів сіл, селищ та міст районного значення. Тобто у 2107 році ті громади, які не об'єдналися, не дорахуються у дохідних частинах своїх бюджетів надходжень від згаданого вище податку.

2. Згідно з частиною 10 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», держава здійснює фінансову підтримку новоутворених територіальних громад шляхом надання коштів у вигляді субвенцій на формування відповідної інфраструктури. Також для посилення спроможності ОТГ надається бюджетна допомога у вигляді субвенції і дотації: дотації з держбюджету, обласного бюджету, прямі субвенції з держбюджету на освіту і медицину.

Проаналізувавши показники державного бюджету України на 2017 рік, можемо побачити, що об'єднані територіальні громади на території Харківської області вже одержали такі бюджетні вигоди.

Зокрема, Мереф'янська міська рада об'єднаної територіальної громади одержала з державного бюджету базову дотацію у розмірі більше 4 млн грн. Освітня субвенція раді була надана у розмірі 27,1 млн грн, медична — 19,5 млн грн, а дотація з держбюджету на утримання медичних та освітніх закладів склала 7,7 млн грн.

Старосалтівська селищна об'єднана територіальна громада отримала базову дотацію з державного бюджету у сумі 2,5 млн грн, освітню субвенцію — у розмірі 10,4 млн грн, медична субвенція з державного бюджету склала 6,3 млн грн, субвенція на утримання закладів освіти і медицини — 4,4 млн грн.

Чкаловській селищній об'єднаній територіальній громаді було надано загальну субвенцію з держбюджету розміром майже 1 млн грн, освітня субвенція склала 15,3 млн грн, медична — 8,8 млн грн, а субвенція на утримання медичних і освітніх закладів – 6,7 млн грн.

Раніше про такі значні фінансові ресурси для цих територій годі було і мріяти. Нарешті повноваження та фінанси акумулюються не на центральному, а на місцевому рівні, де набагато ефективніше можна їх використати для потреб громади та її мешканців.

3. Поряд з цим відбувається зменшення бюджетних витрат на утримання адміністративного апарату, оскільки замість декількох рад утримується лише одна рада. Це дозволяє спрямувати кошти на інші, більш важливі цілі, зокрема на утримання місцевих об'єктів інфраструктури, ремонт доріг, вуличне освітлення тощо.

Отже, добровільне об'єднання територіальних громад має суттєві переваги, передусім фінансові, для громад та їх мешканців. Якщо раніше  органи місцевого самоврядування фактично не були наділені ні повноваженнями, ні ресурсами, то зараз є шанс змінити цю ситуацію і дати громадам реальне, підкріплене законодавством право здійснювати успішне самоврядування і розвивати свої населені пункти».