Відумерла спадщина: як повернути своє майно?

21.09.2017
Відумерла спадщина: як повернути своє майно?

 

Кожне друге питання, з яким мешканці Харківщини звертаються до юристів Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області, стосується спадщини – в тому числі відумерлої. Отже, що робити, якщо замість спадкоємця майно отримала територіальна громада? Відповідь дає юрист Фонду Богдан Даниленко.

«Явище, коли спадкове майно стає власністю територіальної громади, має назву «відумерла спадщина». Визнати спадщину відумерлою може лише суд. У разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом орган місцевого самоврядування зобов’язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Така заява  може бути подана тільки після спливу одного року з часу відкриття спадщини.

Як правило, відумерлою спадщиною визнається нерухоме майно (земельна ділянка, будинок, квартира тощо). Раніше незалежно від виду майна набути на нього право могла територіальна громада за місцем відкриття спадщини (за загальним правилом це останнє місце проживання спадкодавця). Тому часто виникали випадки, коли, наприклад, територіальна громада Харкова набувала право на будинок у Змієві. У 2016 році було внесено зміни до законодавства: тепер право на майно, визнане відумерлою спадщиною, має територіальна громада за місцезнаходженням цього майна.

Існує позитивна судова практика, відповідно до якої спадкоємці оскаржують рішення про визнання спадщини відумерлою. На що в такому випадку треба звернути увагу? Якщо є спадкоємець за законом або є заповіт, але органу місцевого самоврядування не було про це відомо і він, відповідно, не повідомив про це суд під час розгляду заяви про визнання спадщини відумерлою, це може бути підставою для скасування такого судового рішення.

Необхідно звернути увагу на те, що у випадку, коли спадщину визнано відумерлою, спадкоємець вже пропустив строк на прийняття спадщини: адже цей строк становить шість місяців, а спадщина може бути визнана відумерлою лише зі спливом року з моменту відкриття спадщини. Як оскаржити рішення суду про визнання спадщини відумерлою? Потрібно подати на це рішення апеляційну скаргу у двох примірниках до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив рішення (тобто скаргу треба надіслати на адресу суду, який ухвалив рішення). До апеляційної скарги потрібно додати заяву про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.