Вибори Президента України: що потрібно знати виборцю?

21.03.2019
Вибори Президента України: що потрібно знати виборцю?

31 березня відбудуться чергові вибори Президента України. Як упевнитися в тому, що ви зможете реалізувати своє виборче право? Відповіді на найбільш розповсюджені питання про голосування дає юрист Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області Богдан Даниленко. 

Дільничні виборчі комісії надсилають або доставляють виборцям іменні запрошення до 25 березня включно. Якщо ви не отримали таке запрошення, варто відвідати свою виборчу дільницю і перевірити, чи є ваше ім’я у списках виборців. Також можлива ситуація, коли на вашу адресу буде надіслано запрошення на ім’я виборців, які за цією адресою не проживають. Радимо не ігнорувати такі випадки і за можливості одразу ж звертатися до дільничної виборчої комісії.

Що робити, якщо вас немає у списках виборців? В такому разі необхідно написати заяву про внесення вашого ім’я до списку та подати її безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання або до виборчої комісії.

Як реалізувати своє виборче право, якщо ви тимчасово не здатні пересуватися самостійно (отримали травму або захворіли)? Потрібно власноручно написати заяву до дільничної виборчої комісії з проханням забезпечити вам можливість проголосувати на дому. Заяву можна подати поштою або через інших осіб. Довіреність для цього не потрібна.

Як проголосувати не за місцем реєстрації проживання? Для цього слід звернутися до органу ведення Державного реєстру виборців за місцем, де ви збираєтесь голосувати, або за місцем реєстрації проживання. Місцеві органи є в кожному районі. Закон не визначає перелік підстав для голосування не за місцем реєстрації і, відповідно, документів, які ці підстави підтверджують. Наприклад, такою підставою може бути постійна робота або відрядження. Для підтвердження можна подати довідку з місця роботи.

Так само потрібно звернутися до органу ведення Державного реєстру виборців за місцем голосування у разі зміни місця реєстрації проживання. Для цього потрібно надати оригінал та копію паспорта.

Які документи потрібно надати виборчій комісії у день голосування? Якщо мова йде про звичайну виборчу дільницю, то достатньо мати при собі один з трьох документів:

1) паспорт громадянина України;

2) військовий квиток (лише для військовослужбовців строкової служби);   

3) тимчасове посвідчення громадянина України.

Як заповнювати виборчий бюлетень? У виборчому бюлетені потрібно поставити одну позначку в межах квадрату навпроти прізвища кандидата, за якого ви хочете віддати свій голос.

Знайте свої виборчі права та реалізовуйте їх відповідально!