Вирубка «нічийних» дерев – кримінальний злочин

13.06.2017
Вирубка «нічийних» дерев – кримінальний злочин

 

До юридичних приймалень Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області часто звертаються сільські мешканці, яких непокоїть масове вирубування лісових насаджень і лісосмуг поблизу їхніх населених пунктів. Люди раз по разу задають питання: чи законна вирубка дерев, що не мають власника, і як можна її припинити?

Юристи Фонду на практиці стикнулися з цією проблемою в Борівському районі, де торік невідомі почали рубати у гаю вікові дуби та вивозити їх вантажівками. Після ліквідації місцевого колгоспу цей гай лишився без хазяїна, тому ніхто його не охороняв. Саме «безхазяйність» зробила діброву легкою здобиччю невідомих лісорубів, які за тиждень зрубали під корінь близько трьохсот дубів-велетнів. Однак закон у цьому питанні однозначний: відсутність власника не дає права знищувати лісові насадження.      

 «Злочином вважається сам факт вирубки дерев і чагарників в лісах, а  також в лісосмугах, що прямо вказано в Кримінальному кодексі. І не має значення, хто є власником цих дерев і чи взагалі він існує. Якщо ви стали свідком незаконної вирубки, необхідно звернутися з відповідною заявою до поліції – це реальний спосіб притягти браконьєрів до відповідальності», - пояснює юрист Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області Богдан Даниленко.    

Саме так було зроблено на Борівщині: місцеві мешканці подали до поліції заяву, за фактом якої правоохоронці відкрили дві кримінальні справи. Вантажівки, якими вивозились зрубані дуби, було заарештовано. Незаконна вирубка дерев припинилася, наразі триває слідство. Згідно зі статтею 246 Кримінального кодексу України, браконьєрам загрожує покарання у вигляді штрафу, арешту або обмеження/позбавлення волі на строк до трьох років.

Випадок у Борівському районі – яскравий приклад того, як небайдужість людей допомогла зберегти для наступних поколінь прекрасну діброву, яка є домівкою для багатьох видів диких тварин і птахів. Якщо ми хочемо, щоб наші діти й онуки дихали чистим повітрям і жили у мальовничому зеленому краю, а не в пустелі, треба захистити дерева від браконьєрів, які прагнуть миттєвої наживи і не думають про наслідки своїх дій. Тож почувши стук сокири або рев бензопили у лісі, не проходьте стороною, повідомте про це поліцію.