Волонтери долають будь-які перешкоди

24.10.2015
Волонтери долають будь-які перешкоди

 

З першими осінніми холодами на селі оголилися проблеми, що були не так помітні влітку. І коли з ними стикаєшся, ще й відразу зі всіма одночасно, то при їх вирішенні без упевненості щодо правильності обраного напрямку діяльності та без віри в успіх справи впоратися з поставленими завданнями практично неможливо.

На минулому тижні виїзна медична бригада лікарів Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області провела обстеження мешканців села Сподобівка Шевченківського району. Це село слугує нагадуванням про ще одну важливу проблему українського села – транспортне сполучення і якість автомобільних доріг. Хоча нещодавно якраз на напрямку Харків – Куп’янськ почалися масштабні ремонтно-відновлювальні роботи, завдяки яким планується нарешті впорядкувати дорогу до Куп’янськ. Однак проблема сполучення з віддаленими селами все одно залишається. Навряд чи колись ремонтні роботи дійдуть до сіл, куди доводиться їхати другорядними шляхами. А таких населених пунктів у нас безліч. Із-за розбитих доріг у подібні глибинки рідко їздять рейсові автобуси і важко дістатися лікарям швидкої. От і живуть тут люди в оточенні своїх проблем фактично самі без зовнішньої підтримки, залишені без уваги і допомоги. Хоча Сподобівку й не віднесеш до глухого села. Колись туди машини курсували одна за одною, гості приїжджали з усіх світів, бо село славилося своїм господарством і господарями. Але ті часи давно минули.

В Сподобівці, щоправда, й досі при сільській амбулаторії є свій автомобіль «таврія», на якому хворих можна відвезти до районної лікарні. Але він старий і далеко не всюдихід, часто потребує ремонтів і нових запчастин, які доводиться купляти ледь не після кожної поїздки по ямах, що називаються «дорогами». Про бензин до нього навіть не згадуй – у сільради на це не передбачено коштів, і сподобівці оплачують ці витрати зі своїх і без того порожніх кишень. Буває так, що дві-три сім’ї скидаються на бензин і відправляють своїх хворих до району одним рейсом. Тобто, якщо ти захворів сьогодні, то не квапся лікуватися: завтра-післязавтра, може, недуга ще когось підкине тобі в компанію – і дорога до лікарні обійдеться дешевше. Автобуси до Сподобівки з Шевченкового їздять всього двічі на тиждень – у понеділок та п’ятницю. На Харків прямих рейсів взагалі нема. От і бідують тут люди та виживають як можуть.

Що стосується самої амбулаторії, то жителям Сподобівки, на відміну від селян інших сіл, гріх нарікати: тут працюють два працівники – медсестра і санітарка. Вони відповідально ставляться до своїх обов’язків. До того ж, їм допомагають лікарі центру первинної медико-санітарної допомоги Шевченківського району. Але й у них майже ті самі проблеми, що всюди – недостаток коштів навіть на поточні витрати, матеріали, бензин для карет швидкої допомоги та службових автівок. Словом, не завжди вчасно і вони можуть виїхати у село до пацієнтів. А тут ще й наступили перші холоди, в приміщеннях амбулаторій тремтять не від лихоманки – від низької температури. Тим часом різке подорожчання газу і вимоги центральних органів влади економити витрати газу і кошти ставлять бюджетні організації в дуже складне становище. Адже в лікарні чи амбулаторії на прийомі у лікаря людям потрібно як мінімум частково роздягатися. І холод у кабінетах не сприяє нормальній роботі, зате простудитися, а отже ускладнити становище пацієнта є всі шанси.

Тож приїзд лікарів-волонтерів Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області навіть до таких сіл як Сподобівка – це завжди важлива подія. Вони дарують жителям села не тільки гарну нагоду пройти безкоштовне медичне обстеження у основних спеціалістів, але й вселяють надію на те, що плачевна ситуація з сільською медициною зміниться на краще. У Сподобівці на лікарів чекали, до їх приїзду готувалися і були їм дуже раді. Навіть холодне повітря амбулаторії не завадило теплій атмосфері, в якій волонтери спілкувалися зі своїми відвідувачами. Річ у тому, що керівник медбригади завчасно передбачила цю проблему і попередила лікарів, аби вони разом з медичним обладнанням прихопили також обігрівачі, які швидко нагрівають приміщення до комфортної для проведенням прийому температури.

Як завжди людей приймали кардіолог, офтальмолог, травматолог, гінеколог та спеціаліст з ультразвукового дослідження. Всього було проведено близько 150 лікарських прийомів.

Успішній роботі медиків посприяли голова Сподобівської сільської ради Людмила Чепіль та головний лікар центру первинної медико-санітарної допомоги Шевченківського району, які прибули на місце проведення огляду, щоб у разі потреби особисто допомогти вирішити організаційні та інші питання.

Наше село є найвіддаленішим населеним пунктом Шевченківського району, - розповіла Людмила Чепіль. - У нас проживає майже 400 людей. Населення скорочується, в тому числі із-за проблеми транспортного сполучення і медичного обслуговування. Молоді з цих причин створювати нові сім’ї та народжувати дітей стало проблематично, тому вони виїжджають з рідного села до міста. Люди почувають себе тут покинутими та нікому непотрібними. Медперсонал нашої амбулаторії відповідально відноситься до своїх обов’язків, але що вони можуть зробити, якщо навіть районні медустанови ледве виживають при такому мізерному фінансуванні?

Світлана Захарченко, представник Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області, депутат Шевченківської районної ради:

- Ми разом з керівництвом районної медустанови визначили список сіл, до яких треба направити виїзні медбригади у першу чергу. І Сподобівка стала першим населеним пунктом, до якого приїхали лікарі фонду. Потім будуть виїзди й до інших сіл. Найбільшу потребу у таких медичних обстеженнях і консультаціях мають пенсіонери та люди похилого віку, яким важко фізично і фінансово виїхати до райцентру чи Харкова. Тому вони ставляться до приїзду медиків нашого фонду дуже схвально і радіють з того.

Тетяна Горюн, учитель школи:

- Дуже позитивно відношуся до ідеї виїзду лікарів до віддалених сіл задля проведення тут на місці медоглядів. Це справа потрібна і дуже правильна. У багатьох немає ні часу, ні можливостей виїхати до району чи міста, щоб отримати професійну консультацію, пройти УЗД чи зробити кардіограму. Тому вважаю за потрібне, щоб лікарі самі приїжджали до сільських жителів.

Людмила Ляшенко, завідуюча сільським клубом:

- У нас село маленьке, але живе тут багато людей похилого віку, які гостро потребують якісного медичного обслуговування. Добре, коли в них є поблизу рідні, які можуть їх відвезти до районної чи обласної лікарні. А що їм робити, коли вони лишаються один на один зі своїми хворобами? Тому хочу подякувати лікарям-волонтерам, які сьогодні не побоялися наших розбитих доріг та приїхали до нас з такою потрібною справою.

Наталія Столярова, касир-рахівник Сподобівської сільської ради:

- Мешканці села дуже раді приїзду лікарів виїзної медбригади і дякують їм за їх роботу. Це дуже гарна ініціатива, яка хоч частково, але вирішує проблеми сільської медицини. Маємо надію, що до нас вони приїхали не востаннє. Щиро дякуємо!

Василь Михайленко