Лікарі-волонтери оглянули жителів п’яти сіл на Вовчанщині

30.03.2016
Лікарі-волонтери оглянули жителів п’яти сіл на Вовчанщині

 

Медики Фонду соціального розвитку Харківської області об’їздили зі своєю благодійною місією майже весь Вовчанський район. 21-25 березня вони проводили безкоштовні огляди у селах Юрченкове, Революційне, Шестакове, Хотімля та Новоолександрівка, де загалом було надано майже півтори тисячі медичних послуг.

Медбригада працювала у традиційному складі: кардіолог, окуліст, лікар ультразвукової діагностики, невропатолог та гінеколог. Окрім УЗД-апаратури, до кожного села спеціалісти привозили з собою кардіограф та глюкометр, тож у людей була можливість зробити кардіограму, виміряти рівень цукру в крові – і одразу ж дізнатися результат. В такий спосіб було неодноразово виявлено діабет, причому деякі пацієнти навіть гадки не мали про те, що хворі. Подібні випадки були ледь не у кожному селі. Прикро, але для більшості жителів сільської місцевості приїзд благодійної медбригади – чи не єдина можливість пройти профілактичний огляд та отримати консультації спеціалістів вузького профілю.

"Коли я дізналася, що до нас приїдуть лікарі, одразу вирішила піти та обстежитися, бо невідомо, коли ще така нагода випаде", - каже мешканка села Хотімля Валентина Сердюк. – "Я вже пройшла всіх спеціалістів. Лікарі мені дуже сподобалися – вони уважні, усе пояснюють, підказують. Відношення до пацієнтів дуже гарне".

Найчастіше на прийом до спеціалістів приходили люди з гіпертонічною хворобою, серцевою недостатністю, захворюваннями очей, неврологічними порушеннями, хворобами шлунково-кишкового тракту. Але траплялися і більш серйозні та рідкісні патології. Наприклад, у селі Юрченкове до кардіолога зі скаргами на біль у грудях звернувся чоловік; під час огляду у нього було виявлено ущільнення в молочній залозі. Ультразвукове дослідження показало, що там дійсно є новоутворення, тому пацієнта направили для подальшого обстеження до хірурга. А у Хотімлі лікарі-волонтери діагностували пневмонію у жінки – їй було рекомендовано терміново розпочати лікування в умовах стаціонару. В Новоолександрівці на консультацію до невропатолога прийшов молодий чоловік з гострою люмбалгією: такого сильного набряку спини спеціаліст ще не бачив.

"Хлопець підняв щось важке і не міг практично поворухнутися. Я перевірив рефлекси – на щастя, спинний мозок не був ушкоджений. Але дуже рідко можна зустріти такий набряк спини. Пацієнту вже були призначені протизапальні препарати, я скорегував лікування, гадаю, він відновиться досить швидко", - розповідає невропатолог Андрій Борисович.

Лікарі помітили таку закономірність: чим далі від обласного центру, тим складніше ситуація з медичним обслуговуванням населення. Яскравий приклад – Новоолександрівка, найвіддаленіше село серед тих, які медбригада Фонду відвідала минулого тижня. Тут є чудовий фельдшерсько-акушерський пункт – зі свіжим ремонтом, охайний та доглянутий, але перелік медичних послуг, які він надає, досить скромний. Адже це заклад первинної медичної допомоги – отримати більш кваліфіковане обслуговування можна лише у Вовчанську або Харкові, за багато кілометрів звідси. Тому місцеві жителі задовольняються тим, що є, і їздять до районної лікарні тільки за великої потреби.

"Люди майже не обстежені. Вони знаходяться далеко від цивілізації, навіть до Вовчанська їм доїхати непросто, бо транспортне сполучення і дороги погані", - ділиться враженнями лікар ультразвукової діагностики Віталій Петрович. - "Багато хто дізнався про свій діагноз вперше саме від нас. У Новоолександрівці було виявлено дуже багато патологій шлунково-кишкового тракту, зокрема хронічних панкреатитів. Я обстежив 67 пацієнтів, і у половини був панкреатит. Також була підозра на злоякісну пухлину щитовидної залози. У багатьох людей дрібні камінці та пісок у нирках".

"Був чоловік з важкою серцево-легеневою недостатністю, який категорично не хоче лікуватися у стаціонарі", - доповнює колегу кардіолог Наталія Олександрівна. - "Його додатково було обстежено за допомогою ультразвуку і виявлено рідину у черевній порожнині. Ми з лікарем УЗД наполегливо рекомендували чоловіку стаціонарне лікування".

Втім, деяким пацієнтам харківські спеціалісти змогли допомогти безпосередньо під час огляду. Одна жінка похилого віку скаржилася на сильне головокружіння, причиною якого вона вважала гіпертонічну хворобу. Однак з’ясувалося, що цей діагноз помилковий.

"Я зробив пробу Холлпайка, і виявилося, що головокружіння пов’язане не з гіпертонією, а з певними порушеннями вестибулярного апарату. Завдяки спеціальним тренуванням жінку можна вилікувати навіть без ліків. Я провів один сеанс, і в неї практично припинила кружитися голова. Жінка навіть не думала, що їй можна допомогти", - зазначає невропатолог Андрій Борисович.

Новоолександрівка стала останнім селом, яке лікарі Фонду відвідали у Вовчанському районі. Тут вони побували майже у двох десятках населених пунктів і оглянули сотні людей. Лікарі-волонтери обов’язково повернуться на Вовчанщину знову – за деякий час. Адже наразі на них чекають в інших районах Харківської області.