Вступ у спадщину: важливі нюанси

07.06.2019
Вступ у спадщину: важливі нюанси

Оформлення права власності на спадкове майно – одна з найрозповсюдженіших причин звернення до громадських юридичних приймалень Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області. Отже, що потрібно знати  спадкоємцям?

Найчастіше люди звертаються за консультацією вже тоді, коли термін прийняття спадщини пропущений, розповідає консультант юридичної приймальні Фонду у Близнюківському районі Володимир Мухай. В такому випадку принципово важливим є те, чи проживав спадкоємець постійно із спадкодавцем до моменту його смерті. Якщо так, то проблем з оформленням спадщини не буде.

«Згідно з Цивільним кодексом, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину,  якщо протягом шестимісячного строку він не заявив про відмову від неї. Це так зване автоматичне прийняття спадщини. Наприклад, син мешкав із батьком, батько помер – навіть якщо син років 10 не буде оформляти спадщину, він може піти до нотаріуса та зробити це», - пояснює юрист.

При цьому не має значення, чи був спадкоємець прописаний разом зі спадкодавцем – важливий самий факт спільного проживання. Підтвердити його можна за допомогою відповідної довідки, яку в сільській місцевості видає сільська або селищна рада. З цією довідкою спадкоємець має звернутися до нотаріальної контори та подати заяву про прийняття спадщини – і на тому все.

Якщо ж спадкоємець проживав окремо, доведеться діяти через суд. Зокрема, необхідно подати позовну заяву про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. У заяві обов’язково мають бути вказані поважні причини, через які спадкоємець не оформив спадщину вчасно. Наприклад, тривала хвороба, перебування спадкоємця довгий час за межами України, відбування покарання в місцях позбавлення волі, перебування на строковій військовій службі в Збройних Силах України тощо.

«Подавати заяву до суду можна на підставі виданої нотаріусом письмової відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. Отже, спочатку треба звернутися до нотаріальної контори, отримати відмову – і вже потім звертатися до суду. За моїми спостереженнями, у таких справах суди виносять рішення на користь позивача десь у половині випадків, тобто шанси 50 на 50. Все залежить від аргументації спадкоємця, від того, наскільки поважною є причина пропущення терміну прийняття спадщини», - зазначає Володимир Мухай.

Нагадаємо, у громадських юридичних приймальнях Фонду можна отримати безкоштовні консультації з будь-яких правових питань. Адреси та номери телефонів приймалень:

м. Балаклія, вул. Соборна, буд. 96. Телефон: 050-208-84-72

м. Первомайський, вул. Бугайченка, буд. 36, офіс № 21. Телефон: 095-179-62-41

м. Валки, вул. Стадіонна, буд. 4, кімната № 2. Телефон: 050-838-64-95

смт Близнюки, вул. Незалежності, буд. 7-А. Телефон:  050-532-49-31

смт Великий Бурлук, вул. Центральна, 22. Телефон: 095-693-59-36