Вступили в силу важливі зміни щодо е-декларування

30.03.2017
Вступили в силу важливі зміни щодо е-декларування

 

Строк подання електронних декларацій подовжено до 1 травня, а коло декларантів розширено – тепер звітувати про свої статки мають і працівники громадських організацій, що борються з корупцією. Таке рішення керівництва країни вже отримало скандальний резонанс.

23 березня Верховна Рада України ухвалила внесення змін до закону «Про запобігання корупції», вже за кілька днів його підписав президент. Після цього закон був опублікований у офіційному виданні та набув чинності.

Згідно з цим нормативним актом, особи, які вперше подають декларацію свого майна та статків, можуть зробити це не до 1 квітня, а на місяць пізніше – до 1 травня 2017 року. Тобто переважна більшість посадовців органів влади України, депутати місцевих рад, а також керівний склад державних та комунальних підприємств мають можливість ще впродовж місяця отримати електронні цифрові підписи (так звані «електроні ключі»), освоїти порядок функціонування Єдиного державного реєстру декларацій, зібрати всю необхідну фінансову і майнову інформацію та нарешті подати декларацію.

Одночасно із відтермінуванням строку подачі декларацій закон від 23 березня розширює коло декларантів. Зокрема, з 2018 року декларувати свої статки та майно будуть зобов’язані ще й громадські діячі. При цьому не всі загалом, а саме ті, які здійснюють антикорупційні заходи. Такими закон визначає членів конкурсних комісій та громадських рад при органах влади, а також фізичних осіб, які отримують кошти чи майно з проектів міжнародної технічної допомоги чи просто входять до керівництва громадських організацій, що здійснюють антикорупційну діяльність.

Таке накладання обов’язків на осіб, які не отримують гроші з бюджету та не перебувають під присягою, вже було засуджене авторитетними міжнародними організаціями. Відповідні заяви зробили Freedom House та Transparency International. В зв’язку з таким резонансом Петро Порошенко навіть був змушений провести спеціальну зустріч із представниками громадських організацій, що входять до «Реанімаційного пакету реформ». Проте закон все ж таки був підписаний.

«Запуск Реєстру може стати Пірровою перемогою антикорупціонерів, - вважає експерт Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області Олег Конотопцев. - Можливо, в майбутньому, щоб уникнути міжнародного скандалу, ця неоднозначна норма буде видалена із закону. Адже громадські діячі повинні починати декларування свого майна та статків тільки з наступного року. Тому ще залишається можливість знову внести зміни до закону «Про запобігання корупції» та прибрати звідти норму, яка викликала таку негативну реакцію».