Як домогтися призначення пенсії? Радить юрист

04.01.2017
Як домогтися призначення пенсії? Радить юрист

Інколи органи Пенсійного фонду України вимагають для підтвердження трудового стажу документи, які людина не зобов’язана надавати, та неправомірно відмовляють у призначенні пенсії. Юрист Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області Богдан Даниленко роз’яснює,  що у цьому випадку передбачає закон, та за яких умов призначається пільгова пенсія.

«Відповідно до частини першої статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом міністрів України.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, довідки, виписки з наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (пункт 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637).

Отже, для підтвердження трудового стажу органам Пенсійного фонду необхідно подати один документ – трудову книжку. І лише в тому випадку, якщо трудова книжка відсутня, чи в ній відсутні відповідні записи, або в цих записах допущені помилки, трудовий стаж може підтверджуватися іншими документами.

Якщо ж мова йде про пільгову пенсію, то для її призначення повинні бути виконані такі умови:

1) досягнення певного віку;

2) наявність необхідного загального стажу роботи;

3) наявність необхідного спеціального стажу роботи.

Саме ці обставини мають бути доведені для прийняття рішення про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Слід мати на увазі, що для різних категорій працівників встановлено різні вимоги щодо віку та стажу. Наприклад, відповідно до пункту в) частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» для  чоловіків трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, право на пільгову пенсію виникає при досягненні віку 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі».