Юристи Фонду консультують селян щодо нового порядку надання субсидій

20.06.2018
Юристи Фонду консультують селян щодо нового порядку надання субсидій

Отримавши травневі рахунки за комунальні послуги, чимало мешканців Харківщини з подивом з’ясували, що втратили право на житлову субсидію. Тепер люди масово звертаються до громадських юридичних приймалень Фонду соціального розвитку, щоб проконсультуватися, чи можна повернути своє право на державну допомогу.

З 1 травня цього року субсидії призначаються та розраховуються за новими правилами, які суттєво відрізняються від попередніх. Зміни впроваджено постановою Кабміну № 329 від 27 квітня поточного року. Нові правила мають підготувати ґрунт для подальшої монетизації субсидій. Адже з 1 січня 2019 року держава буде перераховувати кошти на оплату комунальних послуг не постачальникам цих послуг, як зараз, а безпосередньо отримувачу субсидії – і він сам сплачуватиме по рахунках. Щоб гроші потрапили дійсно до тих, хто потребує такої допомоги, було затверджено зміни, які значно звужують коло потенційних субсидіантів.

Зокрема, тепер субсидія не призначається особам, які за даними ДФС і Пенсійного фонду не мають ніяких доходів та не платять єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Фактично мова йде про людей, які отримують зарплатню «у конвертах», і про безробітних, що не перебувають на обліку у службі зайнятості. Винятком є студенти денної форми навчання, «офіційні» безробітні, матусі у декреті та ті, хто доглядає за інвалідами.    

«За консультацією до мене звернулася жінка, яка останні півроку не працює і при цьому не перебуває на обліку як безробітна. Вона доглядає свою стареньку бабусю, на яку була оформлена субсидія, однак тепер цю субсидію втрачено. Я порадила жінці оформити державну допомогу по догляду за особою старше 80 років – це стане передумовою для поновлення субсидії. Також виходом з ситуації може бути офіційне працевлаштування», - розповідає консультант громадської юридичної приймальні Фонду у Балаклійському районі Марина Журава.

Згідно з новими правилами, субсидія не призначається, якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства володіє автомобілем чи мотоциклом, з дати випуску якого минуло менше п’яти років. Якщо протягом останніх 12 місяців хтось з сім’ї придбав або набув права власності на житло, земельну ділянку, транспортний засіб, будматеріали чи оплатив послуги на суму понад 50 тисяч гривень, допомоги від держави також не буде.    

В цих випадках субсидію може призначити спеціальна комісія – на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Складає такий акт соціальний інспектор, який особисто відвідує домогосподарство та перевіряє, як живе сім’я, чи дійсно вона потребує державної допомоги.

Справжнім яблуком розбрату став пункт, в якому йдеться про розрахунок сукупного доходу домогосподарства. Адже, згідно з документом, тепер «під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім’ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства». Це означає, що якщо у будинку зареєстрований дорослий син, який мешкає зі своєю родиною за іншою адресою, то будуть враховані і його доходи, і доходи його дружини, повнолітніх дітей. Найпростіший спосіб уникнути цього – виписати з будинку особу, яка фактично у ньому не проживає. Якщо зробити це неможливо, наприклад, людина перебуває далеко за кордоном, доведеться діяти через суд.

«У подібних випадках збираються необхідні документи та складається позовна заява про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням, і зняття її з реєстрації. Суд розглядає ці документи та приймає рішення. Вже кільком людям я допоміг скласти такі заяви, підказав, які потрібні довідки. Зараз ці позовні заяви знаходяться на розгляді суду», - зазначає  консультант громадської юридичної приймальні Фонду у Великобурлуцькому районі Микола Апухтін.

Законодавством передбачено й інший механізм визначення фактичної кількості осіб, які мешкають у будинку чи квартирі, – через згадану вище комісію. Для цього слід подати до Управління соцзахисту населення відповідну заяву, а також документи, які підтвердять факт непроживання людини у помешканні. Якщо таких документів немає, комісія прийматиме рішення на підставі акту обстеження домогосподарства. Щоправда, зазначають юристи Фонду, у районах Харківської області подібні комісії де-факто ще не працюють.