Юристи Фонду безкоштовно консультують людей у Первомайському районі

11.05.2016
Юристи Фонду безкоштовно консультують людей у Первомайському районі

 

Завдяки Благодійному фонду соціального розвитку Харківської області жителі Первомайського району можуть безоплатно отримати первинну правову допомогу. Людей консультують два юристи: один приймає відвідувачів у громадському юридичному центрі в місті Первомайський, а другий їздить по селах району і відповідає на запитання місцевого населення.

Проект Фонду «Юридичні консультації» реалізується на Первомайщині з середини березня. За півтора місяці юристи надали безкоштовну правову допомогу двом сотням місцевих мешканців. Спілкування з людьми показало, що їхня обізнаність у правових питаннях практично дорівнює нулю. Тож не дивно, що безоплатні послуги юристів користуються значним попитом.

"Наша мета – підвищити правову самосвідомість та компетентність жителів сільської місцевості. На сьогодні у районах практично не здійснюється юридичне обслуговування населення, а потреба у цьому велика. Тому Фонд соціального розвитку ініціював відкриття громадських юридичних центрів, на базі яких у подальшому може бути створена повноцінна система надання юридичних послуг населенню", - каже голова правління Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області Євген Шаповал.

Громадський юридичний центр у місті Первомайський знаходиться за адресою: вул. Бугайченка, буд. 36, офіс № 21. Відвідувачів тут приймають з 8.00 до 17.00, за виключенням обідньої перерви, яка триває з дванадцятої до тринадцятої години. Звернутися сюди по правову допомогу може кожен бажаючий, мати при собі паспорт не обов’язково. Щоправда, варто захопити документи, що стосуються питання, з якого потрібна консультація. Це допоможе юристу краще розібратися у ситуації та дати вичерпну відповідь.

Найрозповсюдженіші питання, з якими звертаються до громадського юридичного центру, – це отримання спадщини, приватизація, оформлення житлової субсидії. Відвідувачів побільшало, коли людям поприходили квитанції за газ: усі схопилися за голови та побігли консультуватися з юристом. Не менш актуальним питанням є оформлення пенсії – тепер її призначають з урахуванням соціальних внесків, і через це у багатьох виникають проблеми. Втім,трапляються і незвичайні випадки, коли для вирішення питання необхідне втручання правоохоронних органів.

"На прийом прийшла жінка зі сльозами на очах – колектори надсилають їй «листи щастя» з вимогою повернути неіснуючий борг", - розповідає юрист Валентина Буткова. – "Я почала її розпитувати, і з’ясовувалося, що син жінки оформлював депозит в іншому банку – скоріше за все, при цьому були викрадені особисті дані. Тому я направила її у Харків, у відділ боротьби з організованою злочинністю. Тепер чекаємо на результат, як спрацюють правоохоронці".

А ось у юриста, який їздить селами Первомайського району, основною темою консультацій є земельні відносини. Адже люди тут працюють переважно на землі, для них вона – годувальниця та найбільше багатство. Загалом юрист Фонду обслуговує у Первомайському районі 20 сіл – у кожному з них спеціаліст буває раз на місяць. Про його приїзд повідомляється заздалегідь: відповідні оголошення розміщуються у газеті та розклеюються по самому селу. Бажаючі скористатися безкоштовними послугами юриста є завжди: хтось отримує від спеціаліста корисні поради, а декому вдається вирішити проблему безпосередньо під час консультації.

"Був випадок, коли до мене прийшов чоловік і почав скаржитися на свого орендатора, хотів розірвати з ним договір. Пізніше під’їхав і сам орендатор", - наводить приклад з практики юрист Тетяна Решетнякова. - "Я пояснила чоловіку, що він може звернутися до суду та витратити на це чималі гроші, а може домовитися з орендатором. Останній запропонував заключити новий договір і платити за землю більше. І так полюбовно все скінчилося".

Коло питань, щодо яких консультують юристи Фонду, дуже широке. Однак є обмеження: вони надають лише первинну правову допомогу, у їхні функції не входить представництво у суді та надання адвокатських послуг. Втім, юристи можуть допомогти скласти позовну заяву, підказати, куди слід звернутися далі, які запити треба зробити. Тобто консультація у будь-якому разі буде надана – і людина, яка збирається шукати правди у суді, отримає чітке уявлення про свої подальші кроки.

Окрім Первомайського, громадські юридичні центри Фонду соціального розвитку працюють ще у двох районах – Близнюківському та Барвінківському.