Завдання Фонду – допомогти громадам зберегти школи

24.03.2016
Завдання Фонду – допомогти громадам зберегти школи

 

З 1 вересня 2016 року Кабмін скасував фінансування шкіл з менш ніж 25 учнями за рахунок освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Шкільні витрати – комунальні платежі та зарплату вчителів – покладуть на громаду. У Харківській області таких шкіл – 21.

"Якщо сільрада або жителі села зможуть взяти на себе витрати – школу залишать. Якщо ні – оптимізують, і діти підуть учитися до сусідніх шкіл, але їм забезпечать якісний підвіз", – пояснив директор департаменту науки і освіти ХОДА Анатолій Бабічев.

За його словами, утримувати школи, де учнів можна перерахувати на пальцях, державі вкрай невигідно.

Минулого року середня сума субвенції на сільського школяра становила 8500 гривень. За словами чиновників, чим менше дітей, тим дорожче вони обходяться, бо комунальні платежі нікуди не діваються, їх потрібно погашати, а якщо в класі навчається одна дитина, набагато ефективніше перевести її в сусідню школу.

На практиці такі реформи приводять до тотального закриття шкіл у сільській місцевості. Це не перша освітня «інновація» на селі. Кілька років тому на забуття почали прирікати початкові школи, у яких навчалося менше п’яти учнів. Щоправда, словом «закриття» високопосадовці намагаються не оперувати — його замінили на «призупинення діяльності». Це ніби така рятівна «локшина» на вуха батьків, мовляв, буде багато дітей у селі – школу відкриємо. Але за останні 10 років у Харківській області жодної початкової школи не відкрили. Таке ставлення до шкіл неминуче веде до вимирання сіл і селищ.

Щоб зупинити цей процес, Благодійний фонд соціального розвитку Харківської області створив спеціальний проект, спрямований на підтримку і розвиток інфраструктури в сільській місцевості.

Мета цього проекту – забезпечити жителям сіл комфортні умови життєдіяльності, зробити для них доступними ті блага, які є у великих містах. По суті, Фонд кидає місцевій владі рятівне коло у вигляді додаткових коштів, які можна витратити на збереження важливого, але витратного соціального об’єкта. 

"Якщо стає відомо, що десь планують закрити школу, що є проблеми з фінансуванням, фахівці Фонду починають опрацьовувати ситуацію і шукати варіанти, як можна допомогти. Навіть якщо школу не збираються закривати, а просто у неї є якісь потреби, ми теж допомагаємо", – пояснює координатор проекту «Розвиток інфраструктури і підтримка об’єктів соціальної сфери» В’ячеслав Погосьян.

Крім того, зусиллями Фонду в школах області ремонтують навчальні кабінети, латають дахи і купують меблі для закладів освіти. Фонд уже надав допомогу цілій низці установ. Зокрема, для трьох дитячих садків у Богодухові були куплені нові меблі, у одному з садків Балаклейського району була замінена керамічна плитка в коридорі. У Глубоківській школі (Харківський район) поставили на центральному вході нові залізні двері, для Борівської загальноосвітньої школи імені Закори придбали копіювальну техніку і навчальну літературу, а для Шульської сільської бібліотеки – столи для читальної зали. У Фонді відзначають, що це тільки перші кроки, надалі планується надання більш масштабної допомоги.

"Ми хочемо протестувати цей проект на прикладі дитячого садочка у Старому Салтові. Місцевий бюджет його вже «не тягне», тому садок можуть закрити", – розповідає координатор проекту «Розвиток інфраструктури і підтримка об’єктів соціальної сфери» В’ячеслав Погосьян. – "Ми хочемо модернізувати систему опалювання у цьому садочку – за нашими підрахунками, це дозволить скоротити витрати на його утримування на 400 тис. грн на рік. Тобто садочок буде збережений. Але доки це тільки плани".

Робота зі збереження соціальних об’єктів ведеться в тісній співпраці з органами місцевого самоврядування. Представники Фонду постійно контактують з сільською, районною, селищною владою, спільно шукають можливі шляхи вирішення проблеми. Основна увага зосереджена на тих установах, утримання яких не під силу місцевим бюджетам.

Дарина Стародубова