Зберегти здоров’я цілої області – ставить на меті Фонд соціального розвитку Харківської області

22.12.2015
Зберегти здоров’я цілої області – ставить на меті Фонд соціального розвитку Харківської області

 

245 виїздів медичних бригад, понад 12 тисяч оглянутих пацієнтів і стільки ж наданих консультацій – такі результати реалізації програми «Медицина на селі». З середини літа і до початку зими лікарі-волонтери об’їздили майже всю Харківщину: з 27 районів побували у 25.  Вони здолали тисячі кілометрів і завітали до найвіддаленіших сіл, жителі яких позбавлені можливості отримати висококваліфіковану медичну допомогу.

Справа, яку не можна не робити

З усіх проектів, які наразі реалізує Благодійний фонд соціального розвитку Харківської області, програма «Медицина на селі», мабуть, є найнагальнішою та найважливішою. Адже вона стосується людського здоров’я. За цей час була проведена колосальна робота: якщо зібрати разом усіх пацієнтів, яких оглянули лікарі, вийде ціле містечко типу Золочева або Валок.

- Ми дуже задоволені отриманими результатами, - каже голова правління Фонду Євген Шаповал. - Заплановані показники щодо кількості виїздів медичних бригад перевищили на 30 %. А головне – жителі Харківщини вдячні нам, значить, ми робимо добру справу.

Завданням лікарів - надати селянам діагностично-консультаційну допомогу, і вони з ним, безумовно, впоралися. Щоб оглянути якомога більше людей, медбригади виїжджали до області щодня, іноді навіть у вихідні. Працювали до останнього пацієнта. Кожна бригада привозила з собою сучасне обладнання, яке дозволяло провести ультразвукове дослідження, зробити електрокардіограму, виявити рівень цукру у крові. Зазвичай людей консультували кардіолог, ортопед-травматолог, спеціаліст УЗД, офтальмолог, а у деякі райони виїжджали ще й гінеколог, педіатр, невропатолог, мамолог.

- Більшість наших лікарів – це професіонали з вищою кваліфікаційною категорією, солідним стажем, досвідом практичної роботи, які досконально знають не тільки свою спеціальність, за якою вони практикують, але й можуть швидко орієнтуватися у різних ситуаціях. Тому що у нас під час виїздів, на жаль, були виявлені серйозні захворювання, - розповідає керівник однієї з медбригад Костянтин Тищенко

Пацієнтів приймали у місцевих фельдшерсько-акушерських пунктах або амбулаторіях сімейної медицини. Тутешні медики охоче допомагали харківським лікарям вирішувати організаційні питання, уважно слухали їхні поради.

Селяни не звикли дбати про своє здоров’я

У кожному селі, у кожному містечку приїзд лікарів з Харкова викликав неабиякий ажіотаж. Люди вишукувалися у чималі черги, щоб потрапити до спеціалістів і отримати професійну консультацію. Звичайно, медики були до цього готові, але дивлячись на згорблених, зморених тяжкою працею селян серце все одно стискалося від жалю.

- Людей дуже шкода, - ділиться враженнями фельдшер Алла Горячева. - Вони кажуть:«Ми нікому не потрібні. Ось хоч ви приїхали, ми сходили, обстежилися, дізналися, які хвороби у нас є. Хоч ви підкажете, чим нам лікуватися».

Стан здоров’я жителів Харківщини настільки плачевний, що спеціалісти не в змозі сказати, які захворювання розповсюджені найбільше. Майже в кожного були виявлені проблеми з хребтом та суглобами, багато в кого хворе серце, а у ряді випадків лікарі діагностували онкологію. Причини такого стану речей – тяжкі умови життя селян, відсутність часу на себе, недоступність висококваліфікованої медичної допомоги за місцем проживання.

- Мені доводилося приймати пацієнтів навіть з інфарктом в ходу, - розповідає лікар Ольга Грязєва. - Тобто пацієнт знаходився у стані інфаркту міокарда, і при цьому він прийшов до мене на ФАП на огляд. Я бачу, що пацієнт з важким діагнозом, але він ходить! Ну як він може ходити з таким діагнозом?! У Харкові ми б його вже давно госпіталізували, а в селі він ходить, корову доїть, курей годує, гусей – він живе повсякденним життям, все у нього нормально. Але при цьому він у тяжкій кардіологічній патології.

У таких екстрених випадках лікарі викликали карету швидкої допомоги та доправляли пацієнта до найближчого медичного закладу, де є обладнання для проведення реанімаційних заходів.

Ефект від роботи вже є!

Враховуючі скромні матеріальні можливості жителів сільської місцевості, спеціалісти констатують, що частина оглянутих пацієнтів навряд чи буде лікуватися та виконувати надані рекомендації. Але більшість все ж таки налаштована на вирішення проблем зі здоров’ям і навіть готова приїхати до обласного центру – адже тепер люди знають, куди саме можна звернутися по допомогу.

 

- Так, не всі можуть собі дозволити лікуватися, - погоджується ортопед-травматолог Володимир Настенко, - але тим не менше чимало людей приїжджає до Харкова. Ми залишаємо їм контактні телефони, я залишаю свої дані. Я з великим задоволенням допомагаю їм в умовах Харкова. Більше того, я доволі часто оперував безкоштовно пацієнтів, розуміючи їхню неспроможність оплатити своє лікування.

Бувало, що медична бригада приїжджала до одного й того ж населеного пункту двічі – з інтервалом у кілька місяців. І на огляд повторно приходили люди, які за цей час пройшли рекомендоване лікування. У багатьох випадках спеціалісти констатували гарний клінічний ефект – стан здоров’я пацієнтів дійсно покращився.

Лікарі-волонтери продовжать свою місію

З приходом зими та погіршенням погодних умов виїзди медичних бригад у райони Харківщини було призупинено. Але це не означає, що програма «Медицина на селі» закрита. У Фонді соціального розвитку планують відновити роботу медичних бригад вже на початку 2016 року – якщо, звісно, не завадить погода. 

- Розпочнемо в такому ж форматі, як і в році, що минає. Закінчимо об‘їзд всіх ФАПів і амбулаторій Харківської області. Думаємо над запуском мобільного флюорографічного комплексу. Розраховуємо в цьому питанні на сприяння Департаменту охорони здоров‘я, -каже голова правління Фонду Євген Шаповал.

Тож безкоштовно пройти медогляд та отримати консультації провідних спеціалістів зможуть ще тисячі жителів Харківської області.

Вікторія Олійник